V zadnjih letih rekordi na najvišjih gorah sveta padajo kot po tekočem traku. Za zadnjega je poskrbel le 18-letni Nepalec Nima Rinji Šerpa, ki je postal najmlajši v zgodovini, ki je osvojil vseh 14 osemtisočakov, je poročal BBC.
V sredo se je na vrh 8.027 metrov visoke gore Šiša Pangma v Tibetu povzpel Nima Rinji Šerpa, ki se je s tem zapisal v zgodovino z izjemnim dosežkom. S komaj 18 leti je postal najmlajši, ki je osvojil vrhove vseh 14 osemtisočakov, je sporočila njegova ekipa. To mu je uspelo s pomočjo kisika.
Že zgolj stati na vrhu vseh 14 najvišjih gora na svetu je podvig svoje vrste. Do letošnjega leta je to uspelo manj kot 50 alpinistom. Številka sicer niha, tudi zaradi nekaterih nepotrjenih vzponov, medtem ko nekaterim oporekajo, da niso stali natanko na geografskem vrhu, čeprav jih je zaradi snega in ledu, ki seveda spreminja obliko, včasih tudi težko določiti.
Nima Rinji je na vrh zadnjega osemtisočaka stopil v sredo, ob 6.05 po lokalnem času. “Rekel mi je: ‘Oče, prišel sem na vrh.’ Zjutraj ga je dosegel. Dobro je treniral, prepričan sem bil, da mu bo uspelo,” je ponosno dejal njegov oče Taši Šerpa, ki je tudi sam izkušen alpinist ter vodi zelo uspešno agencijo, ki na najvišje vrhove vodi avantur željne posameznike.
Mladenič je pričel najvišja gorstva napadati s komaj 16 leti. Najprej se je avgusta 2022 povzpel na Manaslu. Celoten podvig mu je uspel v natanko 740 dneh. Prejšnji rekorder, Mingma Gyabu Šerpa, je ob vzponu na vseh 14 vrhov nad 8.000 metri štel 30 let. Njegov rekord je obstal pet let.
Nima Rinji Šerpa je svoj dosežek posvetil vsem Šerpam: “Ta vzpon ni zgolj seštevek moje dosedanje poti, temveč poklon vsem šerpam, ki so si drznile sanjati čez vse omejitve, ki so jim jih postavljali v preteklosti.” Na vseh vzponih je bil v navezi s Pasangom Nurbum Šerpo.
Dolgo se je besede “Šerpa” držal prizvok garačev in nosačev, ki so oskrbovali in opravljali težaška dela za tuje, predvsem evropske in ameriške ekspedicije. Zadnja leta so Šerpe, etnično ljudstvo v gorovjih Nepala, ta stereotip povsem razbili.
Sredin rekord je zgolj zadnji na dolgem seznamu priznanj za Nima Rinjija, ki je tudi najmlajši plezalec na svetu, ki se je povzpel na himalajski gori Gašerbrum I in II, najmlajši, ki je preplezal Nanga Parbat in najmlajši, ki se je tako na Mount Everest kot na bližnji Lhotse povzpel v 10 urah.
Prvi, ki je preplezal vseh 14 osemtisočakov, je bil leta 1986 legendarni Italijan Reinhold Messner. Dosežek mu je uspel brez pomoči kisika.
Leta 2019 je Nepalec Nirmal Purja postal alpinist, ki je najhitreje osvojil vseh 14 vrhov, a je njegov dosežek pozneje izboljšala Norvežanka Kristin Harila. Je pa Purja postal najhitrejši, ki je na vrhovih stal brez pomoči kisika, prav tako je bil leta 2021 del zgodovinske odprave, ki ji je kot prvi uspel zimski vzpon na K2. Purja se je kot edini povzpel brez pomoči kisika.
Od slovenskih alpinistov je največ osemtisočakov osvojil Viki Grošelj, ki se je povzpel na enajst vrhov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!