Kot zadnji med osem še Anglija in Ukrajina

Euro 2020 29. Jun 202123:39 > 30. Jun 2021 14:20 0 komentarjev
Ukrajinci so presenetili Švedsko in napredovali v četrtfinale. Foto. Guliverimage

Po zadnjih dveh tekmah osmine finala evropskega prvenstva so znani vsi udeleženci četrtfinala. Kot zadnji sta si mesto med osmimi najboljšimi zagotovili Anglija, ki je v nogometni klasiki z goloma v zadnjih 15 minutah z 2:0 premagala Nemčijo in Ukrajina, ki je po podaljšku presenetila Švedsko in jo premagala z 2:1. Četrtfinale se začenja se v petek s tekmama Švica-Španija in Belgija-Italija.

Znanih je osem najboljših ekip na letošnjem Euru. V zadnjih dveh obračunih osmine finala se je bolj smejalo Angležem in Ukrajincem. Ekipi sta se pridružili Švici, Španiji, Belgiji, Italiji, Češki in Danski na seznamu reprezentanc, ki še upajo na osvojitev evropske lovorike.

Četrtfinalni pari Eura 2020:

Švica – Španija

Belgija – Italija

Češka – Danska

Anglija – Ukrajina

Uvod v tekmo med Ukrajino in Švedsko je minil v mirnih notah. Ukrajinci so imeli žogo več v svoji posesti, to minimalno prednost pa so kronali v 28. minuti, ko je z desne strani kazenskega prostora z zunanjim delom stopala žogo pred vrata poslal Andrej Jarmolenko. Na drugi strani je krasen polvolej uspel Oleksandru Zinčenku, ki je zadel za presenetljivo vodstvo Ukrajine.

Švedi bi lahko izenačili že dve minuti kasneje, ko je Sebastian Larsson z velike razdalje s prostega strela streljal neposredno proti vratom, čeprav so vsi pričakovali podajo pred gol. Vratar Ukrajine Georgij Buščan je bil pozoren. Je pa Švedski uspelo poravnati izid dve minuti pred koncem prvega dela, ko je streljal Emil Forsberg, žoga pa se je odbila od ukrajinskega branilca Ilje Zabarnega. Buščan je bil nemočen, uradni zapisnikarji tekme pa so gol priznali Forsbergu. Član Leipziga je tako dosegel še četrti zadetek na tem Euru.

V drugem delu kar trikrat v okvir gola

Po strelu Forsberga je žoga zadela prečko. Vratar Buščan jo je le pospremil s pogledom. Foto. Guliverimage

Drugi del so bolje odprle Ukrajinci, po desetih minutah igre je po podaji Jarmolenka s krila močno streljal Sergej Sidorčuk, a zadel vratnico. Enaka usoda je čez dobro minuto na drugi strani doletela strelca švedskega zadetka Forsberga, ki je odlično streljal po hitrem protinapadu, a je zadel le okvir gola.
Švedi so bili nevarnejši, v 66. minuti je diagonalno sprožil Dejan Kuluševski, a se je z obrambo izkazal švedski vratar Robin Olsen. Tri minute kasneje je še lepšo priložnost znova zapravil Forsberg, ki je po krasnem prodoru fantastično sprožil, a zadel prečko. Do konca se mreži nista več tresli, zato je bil na vrsti podaljšek, še četrti na osmih tekmah osmine finala.

Start Danielsona za rdeči karton. Foto: Guliverimage

V 98. minuti si je veliko neumnost privoščil Šved Marcus Danielson, ki je s podplatom nogometnega čevlja v koleno zadel Artjema Besedina. Glavni sodnik Daniele Orsato mu je pokazal rumeni karton, a na prigovarjanje videosodnika si je Italijan pogledal počasni posnetek. Po njem je švedskemu branilcu pokazal rdeči karton.

Ukrajinci so v drugem delu pričakovano prevzeli pobudo na igrišču, prišli v nekaj (pol)priložnosti za gol, a zadetka niso dosegli. Švedi so se osredotočili na branjenje remija, kar jim je uspelo zgolj do 121. minute. Takrat je po krasni podaji Zinčenka za eksplozijo navdušenja med Ukrajinci poskrbel Artjem Dovbjik in ekipo z vzhoda Evrope prvič v zgodovini popeljal v četrtfinale evropskega prvenstva!

Anglija sanja naprej, padla Nemčija

Sterling je dosegel tretji gol na tem Euru. Foto: Guliverimage

Tradicionalni obračun Nemčije in Anglije je gostil londonski Wembley. Trije levi so imeli številčno podporo s tribun, kar so izkoristili in z dvema goloma napredovali med najboljših osem na tem turnirju stare celine. Junaka sta postala napadalca Raheem Sterling in Harry Kane.

Prvi polčas tekme med domačini in trikratnimi evropskimi prvaki je minil v visokem ritmu, čeprav si reprezentanci nista priigrali veliko pravih priložnosti. Obe obrambi sta delovali dobro, eno izmed napak nemške pa je v 16. minuti izkoristil Raheem Sterling in z leve strani poizkusil z diagonalnim strelom. Z izvrstno parado se je izkazal nemški vratar Manuel Neuer.

Nemci so najnevarneje zapretili v 32. minuti, ko je po odlični globinski podaji Kaia Havertza vtekel Timo Werner, branilec John Stones je zamujal, a je vodstvo elfa preprečil vratar Jordan Pickford. Da se je prvi polčas končal brez zadetkov, se lahko Nemci zahvalijo Matsu Hummelsu. Po izvrstnem prodoru Sterlinga se je žoga srečno znašla pri Harryju Kaneu, a je branilec dortmundske Borrusie preprečil zadetek treh levov.

Takole je končnih 2:0 postavil Harry Kane. Foto: Guliverimage

Zadnja tekma Löwa na klopi elfa

Drugi del je do zadnjih petnajstih minut minil precej bolj mirno kot prvi polčas, razen takoj po odmoru. V 46. minuti je po dolgi akciji Nemcev z roba kazenskega prostora močno pod prečko streljal Havertz, a se je res izkazal Pickford. Po mirnejšem obdobju pa so udarili Angleži. Še tretjič na prvenstvu je udaril Sterling, ki je začel akcijo s podajo Kaneu, ta je žogo oddal Jacku Grealishu, ki jo je po kratkem dotiku le podaljšal na levo stran do Luka Shawa. Po njegovi asistenci pred vrata je mrežo zatresel Sterling.

Nemci bi lahko odgovorili v 81. minuti, ko je po hitrem protinapadu po sredini igrišča do strela prišel Thomas Müller, a je za nekaj centimetrov zgrešil cilj. Nemec je tudi na petnajsti tekmi ostal brez gola na evropskih prvenstvih. Je bil pa zato bolj natančen Kane, ki je v 85. minuti podvojil vodstvo Anglije. Z leve strani je znova podal Jack Grealish, kapetan Angležev pa je po številnih kritikah javnosti vendarle dosegel prvi zadetek na letošnjem Euru.

Angleže zdaj čaka četrtfinalni obračun z boljšim iz večernega dvoboja Švedska-Ukrajina, Nemčija pa je po Portugalski in Franciji iz skupine smrti še tretja ekipa, ki končuje prvenstvo stare celine.