Avangard iz Omska prvič v zgodovini prvak KHL

Hokej 28. Apr 202120:35 0 komentarjev
Hokejisti Avangarda iz Omska so prvič prvaki lige KHL. Foto: Guliver Image

Hokejisti Avangarda iz Omska so z minimalno zmago (1:0) na šesti tekmi finala kontinentalne hokejske lige premagali CSKA iz Moskve in prvič v zgodovino postali prvaki tega tekmovanja. V skupnem seštevku so s 4:2 v zmagah ugnali lanske prvake.

Tretjič v zgodovini so hokejisti Avangarda iz Omska zaigrali v finalu lige KHL, a šele prvič na koncu tudi dvignili Gagarinov pokal. Po porazih leta 2012 proti Dinamu iz Moskve in leta 2019 proti CSKA-ju, so kapetan Ilja Kovalčuk najboljši v razširjeni ruski ligi.

Po uvodni zmagi finalne serije v Moskvi (4:1), je nato ekipa iz Omska naslednji dve izgubila (0:3 v Moskvi in 1:2 doma), na četrti tekmi pa z zmago v podaljšku s 4:3 (kljub zaostanku z 0:2 po prvi tretjini) izenačila izid v zmagah, tudi psihološka prednost pa se je preselila na njihovo stran. Na zadnjih dveh tekmah – v torek v Moskvi in danes doma – so ohranili nedotaknjeno mrežo ter z zmagama 2:0 in 1:0 prišli do prvega naslova v KHL in drugega v Rusiji nasploh – najboljši so bili še leta 2004 v takratni ligi RSL.

Današnjo tekmo je sicer odločil Sergej Tolčinski, ki je 32 sekund pred koncem prve tretjine dosegel edini zadetek na tekmi. CSKA je sicer imel terensko premoč, sploh v zadnji tretjini, a je ni znal kronati z zadetkom. Dobre štiri minute so Moskovčani skoraj dve minuti igrali z dvema igralcema več na ledu, a si prave priložnosti niso ustvarili, češki vratar pri Omsku Simon Hrubec je še drugo tekmo zapored ostal nepremagan, po zadnjem pisku sirene pa se je slavje domače ekipe lahko začelo.