Američani zdržali, v četrtfinale po zasuku tudi Finci

Hokej 13. Feb 202216:38 > 17:58 0 komentarjev

Na hokejskem turnirju v Pekingu se je končal skupinski del tekmovanja. Po njem so si neposredno pot v četrtfinale zagotovile reprezentance Ruskega olimpijskega komiteja, ZDA, Finske in Švedske. Ostalih osem v torek čaka repasaž za uvrstitev med najboljših osem. Jutri bo v kitajski prestolnici v ospredju ženski polfinale.

Hokejski turnir ZOI, 4. dan

Najprej so na led zadrsale ekipe iz skupine C. Na prvi tekmi so Slovaki s 5:2 ugnali Latvijce. Veliko pomembnejši pa je bil dvoboj med Finsko in Švedsko. V prvi tretjini ni bilo zadetkov, v drugi pa so Švedi zabili kar tri in jo dobili s 3:0. Zdelo se je, da bo to zadoščalo, a Finci so se pobrali z dvema zadetkoma Iira Pakarinena v 56. in 58. minuti. V podaljšku je Harri Pesonen Fincem zagotovil neposredno uvrstitev med najboljših osem. A tja so se kot najboljša drugouvrščena reprezentanca iz vseh treh skupin uvrstili tudi Švedi.

To je že včeraj uspelo tudi branilcem naslova, hokejistom Ruskega olimpijskega komiteja. Kot zadnji so se četverici pridružili še Američani, ki so tokrat premagali Nemčijo. Evropejci so sicer povedli že v drugi minut prek Patricka Hagerja, a so ZDA odgovorile s po enim golom v vsaki tretjini. Nemci so tik pred koncem sicer znižali, a jim je za preobrat zmanjkalo časa. Ameriška reprezentanca je v Pekingu močno oslabljena, a je zaenkrat od vseh moštev na turnirju pokazala največ. Ugnala je namreč tako srebrne kot bronaste iz prejšnjih iger.

Kanadi tudi visoka zmaga (5:0) nad Kitajsko ni pomagala. Javorjevi listi se bodo tako prvič po domačih igrah pred 12 leti v Vancouvru za četrtfinale spet borili v repasažu. Kot peta reprezentanca na skupni lestvici jih čaka nov dvoboj s Kitajsko. Ostali pari so: Danska-Latvija, Češka-Švica in Slovaška-Nemčija.

Tekme v repasažu bodo na sporedu v torek, četrtfinale pa sledi že dan kasneje.

Jutri bo v Pekingu čas za ženska polfinala, Kanada se bo pomerila s Švico, ZDA pa s Finsko.

Po koncu skupinskega dela se je oblikovala skupna lestvica vseh 12 reprezentanc. Direktno v četrtfinale so se uvrstile vse tri zmagovalke skupin in najbolje drugouvrščena ekipa (ZDA, Finska, Rusija, Švedska). Ostalih osem se bo glede na položaj na lestvici merilo v play-offu za četrtfinale po ključu 5-12, 6-11, 7-10 in 8-9. Vse te tekme bodo na sporedu v torek, 15. februarja, četrtfinale pa sledi že dan kasneje.

Lestvica: 1. ZDA, 2. Finska, 3. ROK, 4. Švedska, 5. Kanada, 6. Danska, 7. Češka, 8. Slovaška, 9. Nemčija, 10. Švica, 11. Latvija, 12. Kitajska