Za konec poraz na Dunaju, v četrtfinale s šestega mesta

Hokej 27. Feb 202219:52 > 20:20 0 komentarjev

Hokejisti Olimpije se v zadnjem krogu rednega dela lige ICE gostovali na Dunaju in proti Vienna Capitals izgubili z 0:4. Ljubljančani, ki so si neposredno uvrstitev v četrtfinale zagotovili že v petek, so tekmovanje tako končali na šestem mestu, tekmeca v četrtfinalu pa bodo dobili najkasneje prihodnjo nedeljo.

Tako Dunaj kot Olimpija sta si mesto med prvo šesterico zagotovila v petek, danes pa sta se v medsebojnem obračunu pomerila za četrto mesto na lestvici. To še kot zadnje prinaša mesto nosilca v četrtfinalu, po prvi zmagi nad zmaji v sezoni pa so ga osvojili Avstrijci. Tekma v Brunicu, ki je odločala o zadnjem direktnem potniku v končnico, se je po podaljšku končala z zmago Pustertala nad Znojmom, kar pomeni, da je Olimpija na lestvici po rednem delu osvojila 6. mesto, saj so jih južni Tirolci na lestvici danes prehiteli. Ljubljančani so s tem zapravili priložnost, da bi prihodnjo sezono nastopali v kvalifikacijah za ligo prvakov. Tja se iz lige ICE uvrstijo ekipe od 3. do 5. mesta po rednem delu, prvi dve (letos Salzburg in Beljak) se vanjo uvrstita neposredno.

Pustertal je zmagal v Znojmu in Olimpijo potisnil na šesto mesto. Foto: Kamila Chmel/ICEHL

Meyer dvakrat ukanil Usa

Za razliko od vseh treh obračunov slovenske in avstrijske prestolnice v letošnji sezoni so Dunajčani tokrat vendarle porazili ljubljanski kolektiv. Pot do uspeha so si tlakovali že v prvi tretjini, ko je Žana Usa dvakrat premagal Nicolai Meyer. Prvič mu je to uspelo v osmi minuti ob igri petim proti petim, v 17. minuti pa je izkoristil še izključitev Joone Ervinga. Ljubljanska obramba je kapitulirala le dve sekundi, preden bi se Finec vrnil na led.

Starkbaum nerešljiva uganka

Slab je bil tudi začetek drugega dela igre, ko je po 46 sekundah za visoko vodstvo (3:0) z bližine poskrbel Joel Lowry. Olimpija je imela svoje priložnosti, po številu strelov je bila po 40 minutah povsem zraven (20:18), a se Bernhard Starkbaum, ki je za razliko od četrtkove tekme v Tivoliju dobil prednost pred Davidom Kickertom, ni pustil premagati.

Varovanci Mitje Šivica, ki ga je zaradi bolezni na mestu glavnega trenerja na Dunaju znova nadomeščal pomočnik Matic Kralj, so v zadnji tretjini silovito pritisnili, a je avstrijski reprezentančni vratar uspešno odbil prav vse napade zmajev. Ko so gostje že slabe štiri minute pred koncem iz vrat poklicali Usa in poskusili z igralcem več na ledu, so Capitals odgovorili z golom v prazno mrežo. Zadel je še Matt Bradley. Olimpiji se je drugič v sezoni (prvič pred tednom dni doma proti Znojmu – 0:8) zgodilo, da ni dosegla gola.

Dunaj je Olimpijo premagal prvič v sezoni. Foto: Leo Vymlatil/ICEHL

Nič tragičnega, bo kdo Olimpijo izbral pred Fehervarjem?

Poraz Ljubljančanov v boju za končnico torej ni usoden, so pa zamudili priložnost, da bi imeli vsaj v četrtfinalu status nosilca. S tem so se znašli na strani tiste četverice klubov, ki prihodnji teden ne bodo imeli možnosti izbire nasprotnika (tega privilegija ne bi imeli niti kot četrti, a jih najboljši trije ne bi mogli izbrati), pač pa bodo med izbranimi.

Pričakovati gre, da se bodo v četrtfinalu pomerili z madžarskim Fehervarjem, saj bosta Salzburg (3:1 v zmagah za Olimpijo) in Beljak (2:2 v zmagah), ki bosta izbirala pred Madžari, izbrala druge tekmece. Fehervar bo izbiral kot tretji, zeleno-bele pa je premagal prav na vseh štirih tekmah v sezoni.

Že v pre-playoffu ponovitev lanskega finala

Še preden pa bo jasno, kakšni so četrtfinalni pari, je na sporedu pre-playoff. Pred njem je imel sedmouvrščeni Znojmo že nocoj pravico do izbire, ali se bo za mesto v končnici raje pomeril z Bolzanom ali Gradcem. Čehi so si izbrali Gradec, kar pomeni, da se bo osmouvrčeni KAC pomeril z Bolzanom. Koroško-južnotirolski obračun bo ponovitev lanskega finala, ko so bili Celovčani boljši s 4:1, zdaj pa se bo nekdo poslovil še pred četrtfinalom.

Zadnji dve vstopnici bosta podeljeni v seriji na dve zmagi od 2. do 6. marca, tako da bo osmerica četrtfinalistov znana najkasneje prihodnjo nedeljo. Takrat bo na sporedu tudi izbor, na katerem bo Olimpija dobila ime tekmeca. Četrtfinale na štiri zmage se začenja 9. marca, Ljubljančani pa bodo prvo tekmo odigrali v gosteh.

Sistem tekmovanja

Po rednem delu si je končnico zagotovilo prvih šest moštev na lestvici. To so Salzburg, Beljak, Fehervar, Dunaj, Pustertal in Olimpija. Naslednja štiri (Znojmo, KAC, Bolzano in Gradec) igrajo pre-playoff, pri čemer sedma ekipa z lestvice izbira, ali bo tekmovala proti deveto- ali desetouvrščenemu. Osmi igra s tistim, ki ga sedmi ne izbere. Znojmo je izbral Gradec, KAC-u je ostal Bolzano. Mesto v četrtfinalu si zagotovi ekipa, ki prva zbere dve zmagi. Te tekme bodo na sporedu od 2. do 6. marca.

Ko je znanih vseh osem ekip (6+2), si prve tri ekipe z lestvice izberejo nasprotnika v četrtfinalu (izbirajo med moštvi od petega do osmega mesta). Četrta ekipa z lestvice igra s tistim, ki ni bil izbran. Vse serije (četrtfinale, polfinale, finale) se igrajo na štiri dobljene zmage, prednost domačega ledu ima višjeuvrščena ekipa po rednem delu. Četrtfinale se začenja 9. marca.

Liga ICE, 52. krog

Dunaj – Olimpija 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Strelci: 1:0 Meyer (Sheppard, 8.), 2:0 Meyer (Bradley, 17.), 3:0 Lowry (Hackl, 21.), 4:0 Bradley (Meyer, Wall, 57.)

Znojmo – Pustertal 2:3 po podaljšku (0:0, 2:1, 0:1, 0:1)

Beljak – Salzburg 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Innsbruck – Linz 4:3 (1:1, 0:1, 3:1)

Fehervar – Dornbirn 3:4 (0:2, 0:0, 3:2)