Olimpija se je prebudila prepozno

Hokej 7. Nov 202120:30 > 20:31 0 komentarjev
Olimpija Fehervarja lani na štirih tekmah ni premagala. Foto: HKO/Sportida / ICEHL

Hokejisti Olimpije so v zadnji tekmi pred reprezentančnim premorom v derbiju vodilnih ekip lige ICE gostili madžarski Fehervar in izgubili z 1:2. Ljubljančani s tekmo manj od zasledovalcev še naprej vodijo na lestvici, a se je prednost pred današnjim nasprotnikom stopila na le eno točko. Zdaj bodo za dober teden dni v ospredju reprezentančne tekme, zeleni pa bodo ligo ICE nadaljevali v torek, 16. novembra.

Šele drugič v sezoni so ljubljanski hokejisti izgubili po rednem delu, sploh prvič v domači dvorani. Fehervar se je odlično pripravil na igro zmajev in z disciplinirano, agresivno in drsalno predstavo iz Tivolija odnesel tri točke. Dodatne težave Mitji Šivicu predstavlja poškodba Joone Ervinga, ki so ga v tretji tretjini po neuspešnem naletu na ogrado z ledu odnesli na nosilih. Zmaji so po četrtkovem porazu v Znojmu doživeli še drugi zaporedni poraz, tudi to se je zgodilo prvič v sezoni 2021/22. A kljub temu so si po tekmi zaslužili bučen aplavz s tribun.

Še pred začetkom tekme je potekal slovesni trenutek, ko so se vsi v dvorani spomnili na tragično preminula člana Bratislave Capitals, Borisa Sadeckyja in Dušana Paška. Navijači so med minuto molka zasvetili s svetilkami na mobilnih telefonih, na zahodni tribuni pa so razgrnili napis »Stay strong, Bratislava« oziroma »Ostani močna, Bratislava«. Z izbiro igralcev pa je nekoliko presenetil domači trener Mitja Šivic, ki je v vrata namesto Žana Usa postavil Paava Hölsäja. Za Finca je bil to tretji nastop v letošnji sezoni lige ICE.

Izenačen začetek brez zadetkov

V prvem delu več kot 2000 gledalcev ni videlo golov. Za odlično vzdušje je skrbelo okoli 50 madžarskih navijačev na vzhodni tribuni, ki so jim na nasprotni strani dobro parirali Ledeni zmaji. Olimpija je imela rahlo premoč, tudi več strelov, a ploščka v mrežo ni spravila. Še najbližje uspehu so bili Ljubljančani od sedme do devete minute, ko je Joshua Atkinson s palico v glavo udaril Wada Murphyja. Član Fehervarja je dobil 2+2 minuti kazni, a je daljšo številčno premoč z izključitvijo najprej pokvaril Sebastien Piche. Nato si je kazen prislužil še Miha Logar in kar naenkrat je bilo razmerje na ledu v prid Madžarov. Toda mreža Olimpije je ostala nedotaknjena, nato pa so zmaji pritisnili proti gostujočim vratom. A kot že omenjeno, ostalo je pri začetnem izidu.

Olimpija brez energije, Fehervar ušel na plus dve

Se je pa ta hitro spremenil v začetku druge tretjine. Po napaki Kristjana Čepona je sam v protinapad zadrsal Balint Magosi in brez večjih težav premagal Hölsäja za 0:1. Težave Olimpije so se povečale v 30. minuti, ko je vodstvo gostov podvojil Atkinson. Igra Ljubljančanov je bila raztrgana, pri podajah je bilo preveč napak, vse preveč situacij so skušali v napadalni tretjini rešiti na silo. Tudi agresivnost in drsanje sta bila v drugih 20 minutah močno na strani Madžarov.

Dodatne težave za zmaje

Podobna slika se je nadaljevala tudi v začetku tretjega dela, ko je Olimpija sicer začela bolj odločno, imela posest ploščka dolgo v tretjini Fehervarja, a prav zelo nevarna za gol Rasmusa Tirronena ni bila. Je pa publika obnemela dobrih 14 minut pred koncem, ko je napad Madžarov z naletom na ogrado skušal preprečiti Joona Erving, a je Finec z veliko hitrostjo trčil v zaščitno bando. Obležal je na ledu, šele po posredovanju zdravniške službe (ko so mu fiksirali vrat in rami) je na nosilih zapustil ledeno ploskev. Kmalu zatem je udarec prejel še Tadej Čimžar, a glavna sodnika (oba iz Slovenije) nista kaznovala grobosti gostov.

Tudi po tem so se zmaji v napadu zaman trudili, pa čeprav so še naprej imeli več strelov. A preveč je bilo neizdelanih akcij, obenem pa so gostje odlično branili rezultat. Mitja Šivic je slabe tri minute ob igri z igralcem več poskušal še pol minute odmora in z igro brez vratarja, kar je 26 sekund pred koncem unovčil Blaž Tomaževič. Silovit pritisk Olimpije se je stopnjeval, Ljubljančani so tudi izenačili. A sodniki so gol (brez ogleda videoposnetka!) zaradi prepovedanega položaja razveljavili. Končalo se je z 1:2.

V prihodnjem tednu sledi reprezentančni premor, med katerim bo slovenska hokejska reprezentanca nastopala na prijateljskem Turnirju štirih držav na Jesenicah. Risi se bodo od četrtka do sobote merili s Francijo, Belorusijo in Avstrijo. Olimpijo naslednja tekma v ligi ICE čaka v torek, 16. novembra, ko bo znova gostovala v Znojmu, nato pa v petek pod Rožnik prihaja Salzburg.

Liga ICE, 17. krog

Sobota, 6. november:

Gradec – Dornbirn 4:3 (1:1, 1:0, 2:2)

Linz – Pustertal 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Nedelja, 7. november:

Bolzano – Beljak 3:2 po kazenskih strelih (0:1, 1:0, 1:1, 0:0)

KAC – Salzburg 2:3 po podaljšku (2:0, 0:2, 0:0, 0:1)

Innsbruck – Dunaj 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)

Olimpija – Fehervar 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
Strelci: 0:1 Magosi (22.), 0:2 Atkinson (Magosi, Mihaly, 30.), 1:2 Tomaževič (Kalan, K. Čepon, 60.)