Vegas z izdatno zmago potrdil naziv najboljšega (VIDEO)

Hokej 14. Jun 20237:06 0 komentarjev
Vegas Golden Knights

Le dan po koncu košarkarske lige NBA, ki se je zaključila tudi s slovenskim slavjem, smo prvaka dobili tudi v najmočnejši hokejski ligi na svetu - ligi NHL. Hokejisti Vegasa so na peti tekmi finala še četrtič ugnali Florido (9:3) in se razveselili svojega prvega Stanleyjevega pokala. S tremi goli je bil junak zlatih vitezov njihov kapetan Mark Stone.

Za hokejisti iz igralniške meke je izvrstna sezona. Najboljši so bili že v rednem delu, ko so zanesljivo osvojili prvo mesto v zahodni konferenci, zelo prepričljivo pa so igrali tudi v končnici. V uvodnih treh krogih so vselej napredovali po šestih tekmah, v finalu pa so potrebovali še eno manj in se po četrti zmagi proti Floridi veselili sploh prvega naslova v zgodovini franšize. Ta je sicer precej kratka, saj je bil klub ustanovljen šele pred šestimi leti. S tem je Vegas za las zgrešil rekord Edmonton Oilers, ki so znameniti Stanleyjev pokal osvojili leta 1967 v svojem petem letu nastopanja med ameriško-kanadsko elito.

Da jih zanima samo zmaga, so zlati vitezi v domači T-Mobile Areni dokazali že na začetku petega obračuna s panterji. Vanj so vstopili odločneje, kar se jim je obrestovalo v 12. minuti, ko je ob igralcu manj na ledu zadel kapetan domačih Mark Stone. Veselje se še ni povsem poleglo, ko je izid prve tretjine postavil Nicolas Hague.

Florida, ki je prav tako lovila svoj prvi naslov v ligi NHL, a še v drugem poskusu ostala praznih rok, je izid znižala na začetku drugega dela igre, ko je bil natančen Aaron Ekblad. A s tem so panterji zgolj razjezili domače, ki so v manj kot desetih minutah zadeli še štirikrat. Alec Martinez, Reilly Smith, Stone in Mike Amadio so zadeli po vrsti, zadnji za 6:1 zgolj dve sekundi pred drugo sireno.

Kljub visokemu vodstvu pa se četa trenerja Bruca Cassidyja ni ustavljala. Malce pred 50. minuto je bil uspešen še Ivan Barbašev in postalo je jasno, da je finale odločen. Florida se je nato sicer v manj kot treh minutah prek Sama Reinharta in Sama Bennetta približala, a tudi na to so imeli domači odgovor. V 55. minuti je namreč hat-trick z golom v prazno mrežo dopolnil Stone, piko na i izjemnemu slavju pa je 62 sekund pred koncem postavil Nicolas Roy.

Vsi goli pete finalne tekme:

Golden Knights so z doseženimi devetimi goli izenačili 81 let star rekord velikega finala lige NHL. Zgolj dve ekipi pred tem, Toronto Maple Leafs leta 1942 in Detroit Red Wings leta 1936, sta prav tako zadeli devetkrat na tekmi finala Stanleyjevega pokala v zgodovini lige.

“Dolgo časa smo čakali, da se vrne možnost za osvojitev naslova. In želeli smo jo maksimalno izkoristiti,” je po tekmi dejal eden glavnih zvezdnikov Vegasa Jonathan Marchessault. Pred šestimi leti, ko je Vegas postal član lige NHL, se je na zahodno obalo ZDA preselil prav iz Floride. Še kako boleč je bil poraz v finalu krstne sezone, zdaj pa je vse skupaj poplačano. “Ta ekipa je bila res neverjetna že od samega začetka,” je še dodal napadalec, ki je bil izbran tudi za najboljšega igralca letošnje končnice. Na 22 tekmah je dosegel 13 golov in 12 asistenc, prejel je nagrado Conna Smytha.