Zmaji blizu švicarskim prvakom, a vseeno častno poraženi

Hokej 5. Okt 202221:30 > 21:32 0 komentarjev

Hokejisti SŽ Olimpije so v tekmi 5. kroga lige prvakov (skupina B) izgubili s švicarskim Zugom 1:3 (0:2, 0:1, 1:0). Za zmaje je bila to zadnja tekma v tem tekmovanju pred domačimi tribunami, dokončno pa se bodo od lige prvakov v tej sezoni poslovili prihodnjo sredo, ko bodo gostovali pri nocojšnjemu tekmecu.

Ljubljanski hokejisti so se z današnjo tekmo poslovili od svojih navijačev v ligi prvakov. Čaka jih le še ena tekma v gosteh z istim tekmecem naslednji teden, Zug pa je bil danes boljši in je na koncu v Tivoliju slavil s 3:1.

Švicarji so že po žrebu skupin veljali za favorite skupine B, status pa so tudi upravičili že na prvih štirih tekmah. Po dvakrat so premagali tako Wolfsburg kot TPS Turku in si že pred tekmo v Ljubljani zagotovili napredovanje v izločilne boje. Po drugi strani pa so se lahko domači hokejisti, za katere je bil letošnji nastop prvi v tem tekmovanju – zanj so dobili posebno vabilo vodstva tekmovanja – sproščeno skušali pokazati v kar najboljši luči.

Hitro je bilo jasno, da bo teoretična razlika v kakovosti prišla do izraza tudi na ledu. Domači so se sicer trudili, v uvodnih minutah imeli tudi nekaj polpriložnosti, še najbolj nevaren je bil Luka Kalan, a so Švicarji vseeno hitro prevzeli pobudo pred vrati Žana Usa. Prvi gol je dosegel Dario Simion po sprehodu skozi obrambo tekmecev, potem je Zug zadel še okvir gola. Ob koncu, ko so domači spet zaigrali nekoliko pogumneje, pa so v zadnji minuti uvodne tretjine pozabili na Briana O’Neilla, ki je pobegnil v protinapad in zadel za 2:0.

V nadaljevanju so imeli domači priložnost, da dosežejo gol, ko so imeli pol minute na ledu dva igralca več. A ta prednost je ostala neizkoriščena, prav tako tista Roka Kapla, ko je bil na klopi za kaznovane samo en Švicar. A gostje so vse bolj prevzemali pobudo, sicer borbeni domači, ki so v postavi danes pogrešali tri standardne branilce, pa so vse težje držali korak z njimi. V določenih obdobjih je Zug Ljubljančane povsem stisnil pred njihov gol. Us je imel veliko dela in ga večkrat opravil zelo dobro, nemočen pa je bil v 33. minuti, ko so ga gostje matirali v dveh potezah, strelec je bil drugič na tekmi O’Neill.

Ljubljanska zasedba je v zadnji tretjini nadaljevala pogumno predstavo iz prvih dveh. Tekmeci je niso nadigrali, imela je dve lepi priložnosti ob novi prednosti igralca več, a je bil zbran tudi gostujoči vratar Luca Hollenstein. A borbenost in nepopustljivost sta sadove za zeleno-bele obrodila deset minut pred koncem; Žiga Pance je priboril plošček za vrati in podal pred gol, kjer je bil natančen Tadej Čimžar.

V zadnjih minutah so bili zeleno-beli povsem enakovredni, večkrat resneje ogrozili vrata tekmecev, v zadnje pol minute pa je trener Mitja Šivic Usa potegnil iz gola, a se izid ni več spremenil.

V drugi tekmi skupine B je Wolfsburg slavil na gostovanju pri TPS Turkuju in si že zagotovil drugo mesto ter napredovanje v izločilne boje, medtem ko se bodo Finci po prihodnji sredi tako kot Ljubljančani poslovili.

Po današnjem porazu Olimpijo čakajo kar štiri zaporedna gostovanja. V petek pri novincih v ligi ICE Pioneers Vorarlberg, dan pozneje v Innsbrucku. Prihodnjo sredo bodo v zadnjem krogu skupinskega dela lige prvakov gostovali pri Zugu, v petek še v Salzburgu. Naslednja domača tekma bo 16. oktobra, ko v Tivoli prihaja Bolzano.

“Tivoli, morda sem malce evforičen, tako hitrega hokeja v vsej zgodovini še ni gostil. Fantje so lahko zelo ponosni na svojo predstavo. Proti ekipi s takšno hitrostjo in kvaliteto so se odlično borili in bili osredotočeni vseh 60 minut. Odigrali smo kakovostno tekmo, dobro smo premikali plošček in ko smo v obrambi trpeli, smo znali stopiti skupaj. Za nami je super večer s fantastičnim hokejem,” je o predstavi svojih izbrancev dejal trener Olimpije Mitja Šivic.

Mitja Šivic je bil upravičeno zadovoljen s predstavo svoje ekipe. Foto: Aleš Fevžer

Zelo zadovoljen je bil s predstavo dveh 17-letnikov, branilcema Urbanom Podrekarjem in Tianom Hebarjem. Za oba je bil to krstni nastop v članskem dresu zmajev. “Odigrati tako, kot sta igrala … samo kapo dol. Ne smeta biti evforična, morata delati naprej. Glede na to, kje sta igrala lani, tole res ni mačji kašelj. Je pa bila cela ekipa dobra in zato je bilo tudi njima lažje.”

Mladi Hebar, sin dolgoletnega člana Olimpije Andreja Hebarja, je bil ob premieri med člani navdušen. “Zagotovo se pozna razlika že med mladinskim in članskih hokejem, za povrh pa še takoj tekma v ligi prvakov. Nekaj posebnega, to sem si lahko le želel. Za mano je velika izkušnja, ki je ne bom pozabil do konca svojega življenja. Upam, da jih bo v moji karieri še čim več. V tekmo sem šel kot v vsako drugo, iz menjave v menjavo. Izplačalo se je. Hvala soigralcem za nasvete in spodbudo,” je dejal mladi branilec, ki je svojo predstavo ocenil z oceno deset.

Liga prvakov, 5. krog:

Sreda, 5. oktober:

SKUPINA B

TPS Turku – Wolfsburg Grizzlys 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Olimpija – EV Zug 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
Strelci: 0:1 Simion (Kovar, 8.), 0:2 O’Neill (Martschini, Nussbaumer, 20.), 0:3 O’Neill (Martschini, Klingberg, 33.), 1:3 Čimžar (Pance, 50.)