Romuni z dobrim uvodom le razjezili učinkovite Slovence

Hokej 4. Maj 202221:12 > 21:51 0 komentarjev

Hokejisti slovenske reprezentance so tudi drugi dan domačega svetovnega prvenstva zmagali. Tokrat so se po neprepričljivi prvi tretjini, ki se je končala z neodločenim izidom, v drugi povsem razigrali in potolkli Romunijo (9:1). Risi so prevzeli vodstvo na lestvici, pred petkovim obračunom s prav tako neporaženo Madžarsko pa jih zdaj čaka dan premora.

Pred dva tisoč navijači, ki so se v Tivoliju zares prebudili šele v drugi tretjini, je Slovenija prikazala dve različni predstavi. V prvi tretjini ni navdušila, v nadaljevanju pa se je vendarle prebudila in Romunom ni pustila niti kančka možnosti za slavje. Končalo se je s kar 9:1, med strelce/podajalce pa se je vpisalo kar 10 igralcev. Blestel je predvsem prvi napad: Žiga Jeglič (dva gola in tri podaje), Jan Urbas (štiri podaje) in Miha Verlič (trije goli) so skupaj dosegli kar 12 točk. Svoje sta dodala še branilca udarne peterke: tako Klemen Pretnar kot Blaž Gregorc sta zbrala po dve podaji. Gol in dve podaji je prispeval tudi Ken Ograjenšek.

“Hokejske tekme se igrajo 60 minut, ne moreš zmagati v prvi minuti ali prvi tretjini. Do njihovega edinega gola smo igrali solidno, imeli smo dve ali tri priložnosti in če bi tam zadeli, bi bilo verjetno drugače. A smo dali gole kasneje, tako da se je končalo v redu. Ko delamo prave stvari, kot smo dogovorjeni, sistem deluje. Tako da je šel večer vendarle po načrtih,” je o drugi zmagi turnirja dejal selektor Matjaž Kopitar.

“Tudi Madžari so odigrali že dve tekmi. Spremljali smo jih, nekaj podrobnosti poznamo že od prej. Pripravili se bomo na njih, odigrali bomo po najboljših močeh in skušali zmagati,” je še dodal prvi mož slovenske stroke in dodal, da se bo o tem, ali bo jutri na sporedu trening ali ne, odločil šele po pogovoru z igralci. Vratarja Gašperja Krošlja pa je po dveh tretjinah zamenjal preventivno, saj je zaradi dehidracije potreboval menjavo.”

Selektor Matjaž Kopitar po prvi tretjini zagotovo ni bil zadovoljen s prikazanim, kar pa se je v nadaljevanju spremenilo. Foto: Aleš Fevžer

Romuni za začetek ustavili domače

Prvo tretjino med Slovenijo in Romunijo, za katero je bila to prva tekma na tem turnirju, sta zaznamovali učinkoviti igri obeh ekip ob številčni prednosti in slab pregled sodnikov nad dogajanjem na ledu. Risi so začeli bolje in pritisnili, prvo pravo priložnost pa so si priigrali v 7. minuti, ko je iz levega kota podal Žiga Jeglič, pred vrati je streljal Klemen Pretnar, a se je romunski čuvaj mreže Patrik Polc izkazal.

Domači so vseeno povedli, ob kazni Adriana Berdile je izza gola mojstrsko podal Ken Ograjenšek, pred vrati Jegliču ni bilo težko zadeti. Sodniki so ob tem podajo pripisali Janu Urbasu, a na uradni strani prvenstva so napako kmalu popravili. So si pa napako v obrambi privoščili tudi slovenski hokejisti, ob izključitvi Anžeta Kuralta je pred gol pobegnil Jevgenij Skačkov.

Nekdanji ruski reprezentant (v dresu zbornaje je zbral štiri nastope) in dolgoletni igralec v ligi KHL je plošček v drugem poskusu pospravil za hrbet Gašperja Krošlja, kljub očitnemu zadetku pa so sodniki izenačenje priznali šele po ogledu videoposnetka. Romuni so bili v zaključku prvega dela celo nevarnejši (v strelih sicer 11:6 za rise), a je ostalo pri 1:1.

Besede med odmorom so več kot zalegle

Neprepričljiva predstava v prvi tretjini je zagotovo poskrbela za slabo voljo med odmorom, besede selektorja Matjaža Kopitarja v garderobi pa so očitno delovale. Slovenci so v drugih 20 minutah prikazali povsem drugačen obraz, priložnosti pa so se vrstile z vseh strani. Praktično ni bilo napada, v katerem ni bilo nevarnega strela proti Polcu.

Najprej je v 24. minuti zadel Miha Verlič, le dobro minuto kasneje pa je bil z drugim golom večera natančen še Jeglič. Da je 34-letnik po poškodbi rame ujel vrhunsko formo, je znova pokazal v 33. minuti, ko je ob igri petih proti štirim z enostavno podajo pred golom zaposlil Ograjenška. Manj kot tri minute pozneje se je mreža Romunov znova zatresla, z drugim golom prvenstva je na 5:1 povišal Luka Maver. A risi se kljub visoki prednosti niso ustavljali, v zadnji minuti druge tretjine so zadeli prek Verliča (krasna akcija “nemškega” napada) in Tadeja Čimžarja (gol v zadnji sekundi so sodniki priznali šele po večminutnem ogledu posnetka) ter popolnoma dotolkli tekmeca.

Tudi rezervni vratar ni pomagal

V zadnjo tretjino sta obe reprezentanci vstopili z novim vratarjem. Pri Sloveniji je Krošlja zamenjal Matija Pintarič, pri Romunih obupanega Polca Zoltan Toke. A tudi drugi vratar tekmecev ni dolgo ohranil mreže nedotaknjene, saj je v 44. minuti Rok Tičar izkoristil kazenski strel in povišal na 8:1. Tudi ta rezultat ni zadovoljil domačih, v 51. minuti je s hat-trickom za 9:1 poskrbel Verlič. Z novimi tremi točkami se je Slovenija na vrhu lestvice turnirja izenačila z Madžarsko (obe šest točk), ostala tri moštva so še brez.

“Z Žigo in Janom se dobro poznamo, danes nam je steklo bolje kot proti Litvi. Ustvarili smo si priložnosti in zadevali, kar je plus za naprej. V prvi tretjini smo v napadu morda nastopili malce preveč zategnjeno. Bili smo premalo kreativni, ustvarjali smo premalo prometa pred romunskim golom. Pred drugim delom smo se pogovorili, spremenili nekaj zadev glede taktike. Nato je steklo, vsi štirje napadi smo si ustvarjali priložnosti,” je dejal strelec treh golov za Slovenijo Miha Verlič.

O nadaljevanju prvenstva pa je 30-letni Mariborčan, ki je dosegel drugi hat-trick za reprezentanco (prvega 2018 na tekmi proti Kazahstanu v Budimpešti), dodal: “Gremo tekmo po tekmo, vedeli smo, kakšen je razpored. Prvi dve smo morali zmagati, zdaj gre malce bolj zares. Jutri je prost dan, da se malce pripravimo in kakšno zadevo še potreniramo, nato pa v petek naprej.”

Pred slovenskimi hokejisti je zdaj dan premora, ko bodo na tivolskem ledu opravili zgolj lahek trening. V petek pa sledi obračun z Madžarsko (ta je danes z 2:1 ugnala Litvo), zmagovalec pa si bo že pred zadnjim tekmovalnim dnem zagotovil pot med elito.

Romunija – Slovenija 1:9 (1:1, 0:6, 0:2)

Strelci: 0:1 Jeglič (Ograjenšek, Urbas, 9.), 1:1 Skačkov (Balasz, Borisenko, 12.), 1:2 Verlič (Urbas, Jeglič, 24.), 1:3 Jeglič (Urbas, Pretnar, 25.), 1:4 Ograjenšek (Jeglič, Gregorc, 33.), 1:5 Maver (Tomaževič, Gregorc, 36.), 1:6 Verlič (Jeglič, Urbas, 40.), 1:7 Čimžar (Ograjenšek, 40.), 1:8 Tičar (kazenski strel, 44.), 1:9 Verlič (Pretnar, 51.)