Za konec častna zmaga nad Južno Korejo, v Peking Danci

Hokej 29. Avg 202114:18 > 18:17
Slovenija ne bo nastopila v Pekingu 2022.

Slovenska hokejska reprezentanca je za zaključek kvalifikacijskega turnirja za olimpijske igre premagala Južno Korejo s 4:1 in dosegla prvo zmago v Oslu. Že pred tekmo je bilo sicer jasno, da risov v Pekingu 2022 ne bo. Tja potujejo Danci, ki so v odločilni tekmi z 2:0 premagali Norveško.

V osmem medsebojnem obračunu (do danes šest zmag Slovenije in en uspeh Koreje) se je obema ekipama na začetku poznal manko motivacije, saj je šlo zgolj za revialno srečanje. Slovenci so bolje začeli in narekovali ritem v prvi tretjini, a pred odmorom so povedli Korejci. Ti so si v drugi tretjini privoščili veliko kazni (8 minut), kar je Slovenija izkoristila in pred drugim odmorom v petih minutah pobegnila na dva gola prednosti. V zadnjem delu se kljub veliko kaznim na obeh straneh rezultat ni spremenil vse do 60. minute, ko je Kopitar prvo zmago Slovenije v Oslu potrdil s strelom v prazno mrežo.

Zaspan uvod obeh ekip

V prvi tretjini nismo videli veliko dogajanja. Slovenci so za razliko od tekem z Dansko in Norveško začeli veliko bolje in prevzeli pobudo na ledeni ploskvi. Korejci so se večino časa branili v svoji tretjini, vrat Matije Pintariča, ki je dobil priložnost v slovenskem golu, pa niso zares ogrozili. A bolj ko se je prvih dvajset minut bližalo koncu, bolj so bili tekmeci nevarni. V 18. minuti je sploh kot prvi na kazensko klop sedel Jan Urbas, Korejci pa so premoč kronali šest sekund pred iztekom kazni in 57 sekund pred prvim odmorom povedli z 1:0.

Kopitar podajal, napad TJS zadeval

Risi so drugi del odprli bolj odločno in dišalo je po izenačenju, a Daltona v vratih Koreje enostavno niso uspeli premagati. A so jim tekmeci nato na pomoč priskočili kar sami, saj sta bila v 31. minuti naenkrat izključena Sang Wook Kim in Jin Hui Ahn, prvi je dobil celo 2+2 minuti kazni. Slovenci so številčno prednost hitro izkoristili in prek Žige Jegliča izenačili na 1:1.

Dobri dve minuti kasneje je za vodstvo zadel Rok Tičar, ki je v mrežo pospravil odbitek strela Kopitarja. Da so se med strelce vpisali vsi člani nekdaj ubijalskega napada TJS, pa je v 36. minuti poskrbel še Robert Sabolič. Tudi tokrat je bil med podajalci Kopitar, ki je do konca druge tretjine skupno na turnirju zbral že 6 podaj. Da je bila Slovenija v drugih 20 minutah res občutno boljša, kaže tudi razmerje strelov – 21:2 (skupno pa 32:8) za naše fante.

Spet veliko kazni, gol šele v prazno mrežo

Tekma se je končala zelo mirno, v zadnji tretjini namreč ni bilo golov vse do čistega zaključka. Korejci so od 48. do 50. minute kar minuto in pol igrali z dvema igralcem več, a je obramba s Pintaričem zdržala. V 55. minuti je Ahn sam pridrsal pred slovenskega čuvaja mreže, a je ostalo pri 3:1. Kljub številnim kaznim (osem minut na slovenski in štiri minute na južnokorejski strani) je gol padel šele v 60. minuti, ko je Anže Kopitar zadel prazno mrežo.

Zdaj se bo pozornost ljubiteljev hokeja preusmerila na klubsko raven, reprezentanco pa – če ne bo težav s koronavirusom – maja prihodnje leto v Ljubljani čaka svetovno prvenstvo drugega kakovostnega razreda.

Danci vendarle dosanjali

V odločilni tekmi za olimpijsko vozovnico je Danska premagala domačinko Norveško in se sploh prvič v zgodovini uvrstila na olimpijske igre. Hokejisti iz Hamletove dežele so v finalnem obračunu v dvorani Jordal Amfi po zaslugi Frederika Storma (38. minuta) in Nikolaja Ehlersa (57.) dobili zelo izenačen obračun.

Spored turnirja v Oslu

Četrtek, 26. avgust 2021:

Danska – Slovenija 4:3 (3:0, 1:1, 0:2)
1:0 Ehlers 3., 2:0 Storm 13., 3:0 Russell 15., 3:1 Drozg 21., 4:1 Ehlers 22., 4:2 Urbas 50., 4:3 Verlič 58.

Južna Koreja – Norveška 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
1:0 Ki-Sung Kim 6., 1:1 Lesund 7., 1:2 Olimb 9., 1:3 Espeland 25., 1:4 Lindstrom 50.

Petek, 27. avgust 2021:

Danska – Južna Koreja 11:1 (1:1, 7:0, 3:0)
0:1 Ki-Sung Kim 14., 1:1 Blichfeld 20., 2:1 Ehlers 21., 3:1 Bjorkstrand 26., 4:1 Poulsen 28., 5:1 Bjorkstrand 28., 6:1 Bjorkstrand 31., 7:1 Storm 32., 8:1 Blichfeld 35., 9:1 Ehlers 41., 10:1 Russell 42., 11:1 Poulsen 54.

Norveška – Slovenija 7:4 (3:2, 3:0, 1:2)
1:0 Roymark 7., 2:0 Kaasastul 7., 3:0 K. A. Olimb 10., 3:1 Gregorc 13., 3:2 Sabolič 15., 4:2 Zuccarello 25., 5:2 M. Olimb 39., 6:2 Rosseli Olsen 40., 6:3 Sabolič 44., 6:4 Čepon 44., 7:4 Kaasastul 57.