Brez preobrata proti hitrim Francozom

Hokej 11. Nov 202121:00 > 22:12 0 komentarjev
Francija je bila na Jesenicah s 3:2 boljša od Slovenije.

Na Jesenicah se je z dvema tekmama začel prijateljski hokejski Turnir štirih držav. Slovenska reprezentanca je za uvod z 2:3 izgubila proti Franciji. Že popoldne je do zmage nad Avstrijo po podaljšku prišla Belorusija. Ta bo jutri tekmec risov.

Slovenski hokejisti so prvič po neuspešnih olimpijskih kvalifikacijah konec avgusta znova zadrsali na led v reprezentančnih dres. Prvi dan turnirja na Jesenicah so se pomerili s Francijo in po izenačenem obračunu, v katerem pa so bili galski petelini vendarle za odtenek boljši, izgubili z 2:3. V slovenskih vratih je proti galskim petelinom priložnost dobil član Olimpije Žan Us.

Šok v zadnji sekundi

Čeprav je bila Francija tista, ki je v uvodnih minutah začela napadalneje in agresivneje, pa so povedli domači. V 8. minuti je za golom francoskega vratarja Sebastiana Ylönena potekala borba za plošček, ki jo je dobil Aljaž Predan. Ta ga je podal pred vrata, kjer za 1:0 ni bilo težko zadeti Jaki Sodja. Francozi so odgovorili dobrih šest minut kasneje, ko je 8 sekund pred iztekom kazni za Žana Jezovška številčno prednost izkoristil Valentin Claireaux. Po golu je tekma potekala na obeh straneh, šok za domače pa je prišel v zadnji sekundi prve tretjine, ko je po podaji izza vrat za 1:2 ob neodločnih slovenskih branilcih zadel Hugo Gallet. Zagotovo poteza, ki je poskrbela za jezo Matjaža Kopitarja ob prihodu v garderobo.

Bolje ob igri pet na pet kot v powerplayu

A Slovenci v drugi del niso vstopili veliko odločneje, pa čeprav so si Francozi hitro privoščili izključitev. Kljub temu so gostje med obema izključitvama Enza Guebeyja prevladovali, risi kar nekaj časa niso uspeli ploščice spraviti iz svoje tretjine. A v 34. minuti so vendarle uspeli izenačiti. Gregor Koblar, Luka Kalan in Jaka Šturm so zadrsali v protinapad proti le enemu francoskemu branilcu, a je Kalan streljal mimo gola. V nadaljevanju akcije pa je z desne strani proti vratom prodrl Aljoša Crnovič, poizkusil s strelom, odbitek pa je v mrežo pospravil Šturm. To je bil tudi edini izid v drugih 20 minutah.

Brez preobrata

Francozi so bili celotno srečanje drsalno močnejši in hitrejši, svojo premoč pa so kronali v 42. minuti, ko je po desni strani v protinapad hitro zadrsal Florian Douay, še tretjič pa je Usa premagal Fabien Colotti. Slovenija je na koncu sicer poskušala, imela nekaj lepih priložnosti, a ostalo je pri 2:3 za Francijo, ki je s tem tudi povedla na lestvici turnirja.

“Začetek ni bil na nivoju, oni so bili za pol koraka prehitri. Ko imajo plošček v posesti, je težko dobiti duele. Druga tretjina je bila boljša, dogovor med drugo in tretjo pa je bil, da moramo to nadgraditi. Z edine prave priložnosti so nam dali gol, mi pa smo jih imeli več, a nismo zadeli. Seveda nismo zadovoljni, kadar izgubimo. V zadnjem delu so imeli Francozi priložnost za gol le, ko smo mi izgubili ploščico ali naredili napako,” je po tekmi dejal slovenski selektor Matjaž Kopitar.

“Tega si ne bi smeli dovoliti. Zadnje in prve minute so kritične. Absolutno bi morali odigrati bolje. Napake se dogajajo, hujši problem pa je, če se ponavljajo,” se je golov tik pred iztekom prve in v začetku tretje tretjine dotaknil Kopitar. Razkril je, da bo na jutrišnji tekmi proti Belorusiji branil Val Usnik, medtem ko se je Luka Gračnar zaradi bolezni že vrnil v klub. Preventivno zato danes ni nastopil niti Matic Podlipnik, a če bo PCR test na koronavirus negativen, bo jutri v kadru.

Tekmovanje se nadaljuje že jutri. Slovenijo ob 19. uri čaka srečanje z Belorusijo, ki je danes šele po podaljšku ugnala Avstrijo (3:2). Naši severni sosedi so se dvakrat znašli v zaostanku, nato pa izsilili podaljšek. V njem so bili vendarle boljši Belorusi, po 53 sekundah podaljška je tekmo odločil Mikhail Koyalyov.

Petkov spored že ob 15.30 odpirata Francija in Avstrija.

Tekme na turnirju na Jesenicah:

Četrtek, 11. november:
Belorusija – Avstrija 3:2 po podaljšku (1:1, 1:1, 0:0, 1:0)

Slovenija – Francija 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
Strelci: 1:0 Sodja (Predan, Svetina, 8.), 1:1 Claireaux (14.), 1:2 Gallet (Maia, 20.), 2:2 Šturm (Crnovič, 34.), 2:3 Colotti (Douay, 42.)