Sloveniji na Jesenicah le točka, turnir Belorusom

Hokej 13. Nov 202117:33 > 21:27 0 komentarjev
Slovenija - Avstrija.

Za zaključek domačega prijateljskega turnirja se je slovenska hokejska reprezentanca na Jesenicah pomerila z Avstrijo. Sosedski derbi je bil zelo izenačen, z golom s kazenskega strela v podaljšku pa ga je v korist Avstrijcev odločil Marco Kasper (2:1). Na večerni tekmi preobratov je Belorusija ugnala Francijo s 6:3.

Po tesnem porazu s Francijo (2:3) in bolj prepričljivem neuspehu proti Belorusiji (0:3) so varovanci za konec Turnirja štirih držav igrali še s severnimi sosedi. Mladi Avstrijci (kar 9 od 22 sodelujočih jih je starih 21 let ali manj) so v prvih dveh dneh zbrali poraz proti podaljšku (2:3) proti Belorusiji in z enakim izidom prav tako po podaljšku zmago proti Franciji. Danes so se kljub mladosti izkazali za čvrsto moštvo in Slovenijo premagali po podaljšku (2:1).

Začetek Avstrijcem, nato prebujenje risov

V tekmo so veliko odločneje vstopili Avstrijci, tako da se je igra prvih 10 minut odvijala bolj kot ne zgolj pred vrati Žana Usa, ki je znova dobil priložnost pri Sloveniji. K temu sta sta pripomogli tudi izključitvi Jezovška in Podlipnika, a je vratar Olimpije mrežo ohranil nedotaknjeno. V nadaljevanju so se prebudili tudi Slovenci, prvi pravi strel za domače je prišel šele v 11. minuti, ko je z modre linije poskušal Matic Podlipnik. Pred golom je plošček v mrežo skušal preusmeriti Luka Kalan, a ga je vratar Avstrijcev David Madlener ukrotil. Najlepšo priložnost prve tretjine je zapravil Anže Kuralt, ki je po lepi akciji Nika Simšiča in Kena Ograjenška zgrešil prazen gol. Član Gradca se je kmalu zatem še sam znašel pred Madlenerjem, a je ostalo pri 0:0.

Hiter odgovor orlov

Izid se je spremenil v 27. minuti. Pri Avstrijcih je na kazenski klopi sedel Thimo Nickl, kar je s strelom iz nad golov z desne strani izkoristil Ken Ograjenšek. Gostje (v uradni statistiki sicer zabeleženi kot gostitelji tekme) so za izenačenje potrebovali manj kot štiri minute. Do ploščka se je že v svoji tretjini dokopal Felix Maxa in po desni strani krenil v hiter protinapad, ki ga je ob neodločni slovenski obrambi brez večjih težav kronal z zadetkom. V nadaljevanju so bili Avstrijci znova bolj nevarni, a ob koncu tretjine je pobudo prevzela Slovenija. Posledica: izključitev Marca Kasperja 12 sekund pred drugo sireno, kar je pomenilo, da so risi tretji del začeli z igralcem več na ledu.

Več od igre, odločil Kasper

Prednosti niso izkoristili, a tekma se je v tretji tretjini kljub temu razživela. Priložnosti so se vrstile na obeh straneh, nevarnejši pa so bili varovanci Matjaža Kopitarja. A kaj ko je plošček večinoma letel mimo vrat ali pa v naročje Madlenerja. Golov do konca rednega dela tekme nismo videli, pa čeprav si je 52 sekund pred iztekom 60. minute kazen privoščil avstrijski napadalec Simeon Schwinger.

Slovenija prednosti ni izkoristila, še več, ob igralcu več na ledu so si hokejisti z risom na prsih privoščili veliko napako, po kateri je sam proti Usu zadrsal Marco Kasper. 17-letnika so obrambni igralci narobe zaustavili in na voljo je dobil kazenski strel. Z lepo finto je premagal Usa in Avstriji zagotovil drugo zmago na turnirju.

Današnja tekmeca si bosta nasproti stala tudi na spomladanskem svetovnem prvenstvu divizije I, ki bo v Ljubljani. Slovenijo pa še prej čaka naslednja reprezentančna akcija. Februarja bo v premoru zaradi olimpijskih iger v družbi Norveške, Francije in Avstrije nastopala na prijateljskem turnirju v Celovcu.

Tekmovanje na Jesenicah pa so osvojili hokejisti Belorusije. Ti so na zadnji tekmi proti Franciji že po dobrih dveh minutah povedli z 2:0, a so galski petelini pripravili preobrat in tri sekunde pred koncem druge tretjine prešli v vodstvo s 3:2. Sledil je silovit odgovor moštva iz vzhoda Evrope. S štirimi goli v zadnjih 20 minutah so prišli do tretje in skupne zmage v Podmežakli.

Tekme na turnirju na Jesenicah:

Sobota, 13. november:
Avstrija – Slovenija 2:1 po podaljšku (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)
Strelci: 0:1 Ograjenšek (Simšič, Magovac, 27.), 1:1 Maxa (Wimmer, 31.), 2:1 Kasper (61./KS)

Francija – Belorusija 3:6 (1:2, 2:0, 0:4)

Petek, 12. november:
Francija – Avstrija 2:3 po podaljšku (0:0, 2:1, 0:1, 0:1)

Slovenija – Belorusija 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Strelci: 0:1 Derjabin (Gorbunov, Djukov 18.), 0:2 Skorenov (Piškajlo, 33.), 0:3 Drozdov (Gorbunov, Usov, 48.)

Četrtek, 11. november:
Belorusija – Avstrija 3:2 po podaljšku (1:1, 1:1, 0:0, 1:0)

Slovenija – Francija 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
Strelci: 1:0 Sodja (Predan, Svetina, 8.), 1:1 Claireaux (14.), 1:2 Gallet (Maia, 20.), 2:2 Šturm (Crnovič, 34.), 2:3 Colotti (Douay, 42.)