Če bo Anže Kopitar danes ponoči (2.00) stopil na led dvorane Crypto.com v Los Angelesu, bo proti Minnesoti odigral že jubilejno 1400. tekmo v rednem delu lige NHL. Še en v vrsti mejnikov, ki jih je 37-letni Hrušičan že spisal v najmočnejši hokejski ligi na svetu.
Jan Muršak 46 odigranih tekem in Greg Kužnik, ki ga statistiki na drugi strani Atlantika prepoznavajo kot Slovenca, z eno tekmo. To sta edina hokejista s sončne strani Alp poleg Anžeta Kopitarja, ki sta kadarkoli dobila priložnost za dokazovanje v najmočnejši ligi na svetu.
A če sta se prva dva res le dokazovala, to za 37-letnega Hrušičana ni več potrebno. Izkušeni Gorenjec namreč že 19. sezono zapored igra v ligi NHL, prav danes ponoči pa bo na domačem ledu v Los Angelesu spisal novo poglavje zgodovine. Proti Minnesoti bo nastopil že na jubilejni 1400. tekmi rednega dela v tej severnoameriškem tekmovanju, ko k temu dodamo še 97 tekem v končnici, pa se številka ‘nevarno’ približa 1500.
Prav neverjetno je, da je vse odigral v dresu istega moštva. Pri Kraljih iz Los Angelesa vztraja že od leta 2006, v tem času pa se je prebil na vrhove številnih lestvic kluba. Z 19 sezonami je tako že osamljen na prvem mestu po številu odigranih sezon in tekem (1399), asistenc (814), odločilnih golov pri kazenskih strelih (43) in številu sezon z vsaj 20 goli (13) kalifornijske franšize.
Na drugem mestu pa ga najdemo po številu vseh doseženih točk (1241), za vodilnim Marcelom Dionnejem zaostaja za 68 točk. Le še za štiri gole pa na lestvici zadetkov s 427 zaostaja za tretjeuvrščenim Davom Taylorjem (431), pred njim bosta potem le še Marcel Dionne (550) in rekorder Luc Robitaille (557).
Številke, ki bodo še dolgo ostale nedosegljive za naslednje rodove Kraljev, predvsem pa dokaz, kako zelo spoštovan in zaupanja vreden je Kopitar v svoji ekipi. O tem bi znal več povedati Nick Bonino, najnovejša okrepitev ljubljanske Olimpije, ki je v ligi NHL v 15 sezonah zaigral za kar sedem klubov, januarja pa spoznal, da je tudi hokej lahko zgolj posel.
Anže Kopitar je do danes za LA Kings odigral 1399 tekem, na katerih je skupno dosegel 1241 točk – 427 golov in 814 asistenc. To skupaj znaša skoraj 0,89 točke na tekme. Ko k temu dodamo še tekme v končnici, je celoten izkupiček v ligi NHL takšen: 1496 tekem, 1321 točk (452 golov in 869 asistenc).
O rekordih izjemnega centralnega napadalca smo pisali že večkrat, ob novem jubileju pa za vas pripravljamo pregled, kako se je v zadnjih letih izkazala konkurenca, ki so jo klubi lige NHL na naboru leta 2005 izbrali pred Kopitarjem. Spomnimo, Los Angeles je 30. julija 2005 v Ottawi Slovenca izbral kot 11. po vrsti, po mnenju skavtov in menedžerjev je torej deseterica obetala več kot sin nekdanjega slovenskega selektorja.
1. Sidney Crosby
Če Anžeta Kopitarja s 1241 točkami trenutno najdemo na 42. mestu lestvice vseh časov, pa se je v tekoči sezoni v prvo deseterico prebil Sidney Crosby. Od Hrušičana 17 dni starejši Kanadčan je v ligi NHL sicer odigral točno sto tekem manj, podpisan pa je že pod 1622 točk (600 golov in 1022 asistenc).
Hokejist iz Halifaxa, ki prav tako kot Kopitar igra na položaju centra, je enako kot Slovenec že celotno sezono član zgolj enega kluba. S Pittsburgh Penguins je trikrat postal prvak lige NHL (2009, 2016, 2017), dvakrat je bil najboljši posameznik (MVP) lige (2007, 2014), kar desetkrat pa je bil član ekipe vseh zvezd (All-Star).
Crosby, ki velja za enega najboljših hokejistov trenutnega časa, že od sezone 2007-08 kot kapetan poveljuje Pingvinom. Svojo izjemno pot pa je dopolnil še s kanadsko reprezentanco, s katero je bil dvakrat olimpijski (2010, 2014) in enkrat svetovni (2015) prvak.
Statistika Sidneyja Crosbyja v NHL: 1299 tekem, 1622 točk (600 golov, 1022 asistenc)
2. Bobby Ryan
Kot drugega po vrsti so pri Anaheim Ducks pred 19 leti izbrali Bobby Ryana, še enega izvrstnega napadalca. Američan je imel v prvih letih kar nekaj težav s privajanjem na najvišji nivo, tako da se je vzporedno z ligo NHL preizkušal še v ligi AHL.
Po šestih sezonah pri Racmanih, kjer je prvo priložnost dobil v sezoni 2007/08, se je za sedem let preselil k Senatorjem iz Ottawe, svojo zadnjo sezono kot aktiven hokejist pa je v dresu Rdečih kril iz Detroita odigral leta 2021.
Tudi Američan iz New Jerseyja je enkrat dobil priložnost na tekmi vseh zvezd (2015), vrhunec pa je dočakal v reprezentančnem dresu leta 2010, ko je bil z ZDA srebrn na olimpijskih igrah v Vancouvru. V ligi NHL se je najdlje prebil do konferenčnega finala (2017).
Statistika Bobbyja Ryana v NHL: 866 tekem, 569 točk (261 golov, 308 asistenc)
3. Jack Johnson
Čeprav je ameriškega branilca na naboru kot tretjega izbrala Carolina, je prvo priložnost dočakal v dresu Los Angelesa. Pri Kraljih je bil pet sezon Kopitarjev soigralec, a je Kalifornijo zapustil, še preden so tam proslavljali prvi Stanleyjev pokal.
Za sedem sezon se je preselil h Columbusu, nato je zaigral še za New York Rangers, Colorado Avalanche, Chicago Blackhawks, nato pa se je vrnil k Coloradu in v tej sezoni še h Columbusu.
Tudi on je bil član srebrne ameriške zasedbe v Vancouvru 2010, leta 2022 pa je s Coloradom osvojil naslov prvaka v ligi NHL.
Statistika Jacka Johnsona v NHL: 1202 tekmi, 337 točk (77 golov, 260 asistenc)
4. Benoit Pouilot
Leto starejši od vseh zgoraj omenjenih je kanadski napadalec Benoit Pouilot. Levo krilo je kot četrtega po vrsti izbrala Minnesota, kjer je tudi preživel prve štiri sezone. Sledilo je obdobje selitev: Montreal Canadiens, Boston Bruins, Tampa Bay Lightning, New York Rangers, Edmonton Oilers in Buffalo Sabres.
Kanadčan, ki je svojo športno pot sklenil že leta 2018, je vrhunec dosegel na mladinskem svetovnem prvenstvu 2006 v Vancouvru, kjer je s Kanado postal svetovni prvak.
Statistika Benoita Pouilota v NHL: 625 tekem, 263 točk (130 golov, 133 asistenc)
5. Carey Price
Na petem mestu nabora je bil pred 19 leti izbran prvi vratar. Careyja Prica, danes zelo dobro poznanega vsem ljubiteljem hokeja, so izbrali pri Montrealu. Prav Canadiensom, ki so mu prvo priložnost ponudili v sezoni 2007/08, pa je zvest že celotno kariero.
Z ekipo iz drugega največjega kanadskega mesta je hokejist iz Vancouvra najdlje prišel v sezoni 2020/21, ko je bila šele v velikem finalu lige NHL boljša Tampa Bay (4:1). Če se Price ne more pohvaliti z osvojitvijo Stanleyjevega pokala, pa je bil kar sedemkrat član tekme vseh zvezd, s Kanado pa je na olimpijskih igrah v Sočiju (2014) osvojil zlato odličje.
Statistika Careyja Prica v NHL: 700 tekem, povprečno 2,51 prejetega gola na tekmo (91,7% povprečno ubranjenih strelov), 49 tekem brez prejetega gola
6. Gilbert Brule
Še enega kanadskega centra so na naboru kot šestega izbrali pri Columbusu. Pri Modrih jopičih je zdržal tri sezone, pri čemer je igral tudi za podružnice v nižjih ligah. Nato se je preselil k Edmontonu, kjer pa se je zgodba ponovila. Zadnje tekme v ligi NHL je v sezoni 2013/14 odigral za že nekdanji klub Phoenix Coyotes, na kar je sledila selitev v Evropo.
Dve sezoni je preživel tudi pri zagrebškem Medveščaku, ko je ta igral še v ligi KHL. Prav v najmočnejši ligi v Evropi se je nato še veliko selil, zadnje tekme pa je odigral na Poljskem pri Unii Oswiecim v sezoni 2020/21. Brule je bil leta 2018 sicer član kanadske reprezentance, ki je na OI v Pjongčangu zasedla tretje mesto.
Statistika Gilberta Bruleja v NHL: 299 tekem, 95 točk (43 golov, 52 asistenc)
7. Jack Skille
Tudi desnokrilni napadalec iz Madisona v Wisconsinu je že končal svojo športno pot. Pri Chicagu, ki ga je izbral na naboru, ni dobil veliko priložnosti za igro, tudi on se je preizkušal v številnih podružničnih ekipah. Bolje mu je šlo pri Floridi, od tam pa je priložnost v ligi NHL dobil še pri Coloradu in Vancouvru.
Sledila je selitev v Evropo, kjer je najprej okrepil vrste Dinama iz Minska, pa švicarskega Servetta iz Geneve in nemškega Nürnberga. Zadnjo sezono v karieri pa je odigral leta 2021 v naši soseščini, ko je bil član rdečih bikov iz Salzburga.
Statistika Jacka Skilla v NHL: 368 tekem, 84 točk (43 golov, 41 asistenc)
8. Devin Setoguchi
Kanadčan japonskih korenin je prvo priložnost v ligi NHL dobil pri San Joseju, Morski psi so bili tudi tisti, ki so ga izbrali na naboru. Na zahodni obali ZDA je zdržal štiri sezone, od tam je za dve sezoni odšel k Minnesoti, nato pa še za dve v Kanado (Winnipeg in Calgary).
Malo priložnost za dokazovanje ga je prisililo k selitvi v Evropo, kjer je igral za švicarski Davos. Po enem letu se je vrnil v ligo NHL in za sezono 2016/17 postal soigralec Kopitarja pri LA Kings. Eno leto pozneje pa je pri nemškem Adler Mannheimu sklenil hokejsko kariero.
Statistika Devina Setoguchija v NHL: 516 tekme, 261 točk (131 golov, 130 asistenc)
9. Brian Lee
Še krajša je bila pot Briana Leeja. Ameriškega branilca so na naboru izbrali pri Ottawi, kot Senator pa je v ligi NHL preživel šest sezon. Nato se je preselil na Florido k Tampa Bay, kjer je igral dve sezoni. Zaradi ponavljajočih težav s kolenom, na katerem je prestal tudi dve večji operaciji, je že leta 2013 drsalke obesil na klin.
Statistika Briana Leeja v NHL: 209 tekem, 36 točk (5 golov, 31 asistenc)
10. Luc Bourdon
Le mesto pred Kopitarjem je bil izbran Kanadčan Luc Bourdon. Hokejski branilec je imel v zgodnjem otroštvu velike težave z artritisom, zaradi česar je moral uporabljati invalidski voziček. A je vse skupaj še v najstniških letih premagal in se postavil na noge.
Pri Vancouvru, ki so ga izbrali na naboru, pa je po tragediji preživel zgolj dve sezoni. Ko je bil leta 2008 star samo 21 let, je v bližini domačega mesta v New Brunswicku z motorjem trčil s traktorsko prikolico. Posledice nesreče so bile prehude, Bourdon pa je na kraju nesreče umrl.
Statistika Luca Bourdona v NHL: 36 tekem, 2 točki (2 gola)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje