Slovaki končali slovenske sanje po obstanku

Hokej 21. Maj 202317:31 > 17:32 1 komentar
slovenska hokejska reprezentanca

Šesti poraz na šesti tekmi svetovnega prvenstva elitne skupine – tokrat so bili od risov boljši Slovaki z 1:0 – pomeni, da se slovenska hokejska reprezentanca poslavlja od najvišjega nivoja svetovnega hokeja. Izbrana vrsta bi namreč danes za ohranitev teoretičnih možnosti potrebovala vsaj točko, tako pa bo jutrišnji obračun s Kazahstanom le revialnega pomena.

Po petih porazih je Slovenija na svetovnem prvenstvu v Latviji žal izgubila še šestič zapored. Tako kot Norvežani so bili Slovaki od risov boljši z nogometnim izidom 1:0, odločilni trenutek pa je ponudila že 21. minuta tekma, ko je za edino spremembo na semaforju poskrbel Richard Panik. Prav slab začetek druge tretjine je bil tokrat odločilen, da je Slovenija znova ostala brez točk na tem prvenstvu, kar krog pred koncem pomeni, da hokejisti pod vodstvom Matjaža Kopitarja nimajo več možnosti za obstanek med elito svetovnega hokeja. Za ohranitev teoretičnih možnosti bi danes potrebovali vsaj točko, jutri pa zmago nad Kazahstanom. Ob današnjem porazu po rednem delu pa bo jutrišnja tekma s Kazahstanci le prestižnega pomena, risi pa se znova selijo divizijo nižje. V desetih poskusih so med elito obstali le dvakrat, nazadnje leta 2005 v Avstriji.

Slovaki konkretnejši, a brez učinka

Čeprav so slovenski hokejisti za ohranjanje upov po obstanku nujno potrebovali vsaj točko, so v tekmo vstopili z bolj kot ne obrambnimi misli. Slovaška je na ledu prevladovala, veliko več poskušala proti golu Luke Gračnarja, ki je še tretjič na tem prvenstvu dobil priložnost v golu risov. Jasno, Slovaki so za nadaljnje možnosti za nastop v četrtfinalu nujno potrebovali zmago po rednem delu. Obramba Slovencev je trpela, proti golu tekmeca pa pogledala precej redko, tako da je najlepšo priložnost v 19. minuti zapravil Luka Maver, ki je pred golom tudi z nekaj sreče prišel do ploščka. Toda Stanislav Skorvanek je njegov strel ustavil, prav tako kot Gračnar vseh 17 Slovakov (na drugi strani šest strelov risov) v prvih 20 minutah.

Slab začetek, boljši odgovor

To pa se je spremenilo že po 15 sekundah druge tretjine. Pavol Regenda je s podajo presekal slovensko obrambo, sam pa je proti slovenskemu golu krenil Richard Panik in kljub nekaj težavam z nadzorom ploščka poskrbel za šok za rise. Ti so vseeno zaigrali bolj odločno kot v uvodu tekme in bili bolj nevarni za slovaški gol. Izjemna priložnost se je ponudila sploh v 33. minuti, ko je v gneči in zmedi Skorvanek plošček z ogromno sreče ustavil šele na golovi črti. Slovenci so začutili svoj trenutek, tudi s pomočjo izključitve Simona Nemeca nevarno pletli akcije okrog gola tekmeca, a so se Slovaki tudi po zaslugi na trenutke fanatične borbe ubranili. Tako da je semafor po dveh tretjinah kazal nogometnih 1:0 za Slovake.

Zaključni pritisk ni obrodil sadov, nasvidenje elita

Tretja tretjina je – ob zavedanju, da zmanjkuje časa za izenačenje in nujno točko – minila ob terenski premoči Slovencev, toda znova so bili risi pred vrati Slovakom preveč neučinkoviti. Še najbližje je bil Jan Urbas, ko je v 50. minuti zadel vratnico. Ekipa pod vodstvom Kanadčana Craiga Ramsayja se je večkrat panično branila z izbijanjem ploščka v slovensko obrambno tretjino, vratar Skorvanek je imel na momente tudi veliko sreče. Toda ta je Slovake spremljala do konca, medtem ko Slovencem ni uspelo priti do izenačenja niti ob igri brez vratarja v zadnji minuti niti po ekipni minuti odmora. Okrog 15 sekund pred koncem je Skorvanek strel enega od risov odbil tik mimo desne vratnice in sanje Slovencev po obstanku so se žal razblinile že tekmo pred konce.

Jutrišnja tekma proti Kazahstanu tako ne odloča o ničemer več, saj imajo hokejisti iz zahoda Azije neulovljive štiri točke prednosti pred risi.

Slovenija se bo po letu dni spet vrnila na drugo raven svetovnega hokeja, prihodnje leto bo na svetovnem prvenstvu divizije IA moči merila z Italijo, Južno Korejo, Romunijo in Japonsko ter slabšo iz jutrišnjega obračuna med Madžarsko in Avstrijo. V elito se po turnirju v Nottinghamu selita Velika Britanija in Poljska.

Madžari so danes v prvi tekmi skupine A izgubili proti Nemcem (2:7), na jutrišnjem obračun z Avstrijci pa bodo obračunali, kdo bo tudi prihodnje leto igral med elito.

Še naprej pa niza brez poraza nadaljujeta reprezentanci ZDA in Švice. Prve so v skupini A za šesto zmago zapored odpihnile Francijo, bilo je kar 9:0. Stoodstoten izkupiček pa so obdržali tudi hokejisti iz osrčja Evrope, ki so tokrat s 4:2 premagali Češko.