Brez presenečenja: Olimpija ostaja najboljša v državi

Hokej 13. Jan 202320:08 > 20:08

Hokejisti Olimpije so tudi na drugi tekmi finala državnega prvenstva visoko premagali večne rivale z Jesenic (6:3) in v ekspresnem dvokoraku prišli do novega naslova. Za Ljubljančane je to že 18. zvezdica v zgodovini samostojne Slovenije, Jeseničani ostajajo pri 13. Sezona domačih tekmovanj je s tem zaključena, oba kolektiva pa prihodnji teden nadaljujeta s tekmami v mednarodnih tekmovanjih.

Ljubitelji hokeja na ledu so glede na formi obeh ekip v alpski ligi in ligi ICE zagotovo pričakovali bolj izenačen finale. A Olimpija je tudi na obeh tekmah upravičila vlogo favorita, in po torkovi domači zmagi s 4:0 tokrat slavila tudi na gostovanju. Odločila je že prva tretjina, ki so jo zmaji dobili s 3:0. V nadaljevanju so visoko prednost uspešno zadržali, pa čeprav so Jeseničani zadnjo tretjino dobili (2:1). Končalo se je s 6:3, druga zmaga v kratki seriji pa pomeni drugo zvezdico zapored, skupno pa 18. za Ljubljančane.

18 sekund za 2:0

Najpomembnejša novica iz tabora Jesenic je prišla že pred tekmo. Zaradi bolezni so Gorenjci v svoji postavi pogrešali junaka prve tekme, vratarja Anttija Karjalainen, ki je kljub porazu 0:4 zbral kar 51 obramb. Zamenjal ga je 25-letni Urban Avsenik.

Kljub temu so železarji v dvoboj krenili bolj pogumno kot v torek v Ljubljani in vsaj na začetku v napadalni tretjini pokazali več. Olimpija na drugi stran ni izkoristili izključitve Andreja Galuškina v 7. minuti, a je zato po številčni prednosti povsem prevzela pobudo na ledu. Premoč so gostje kronali v 10. minuti, ko je Jaka Šturm (strelec že na prvi tekmi) odločno zadrsal okrog gola, nato pa iznad krogov sprožil po tleh in med nogama premagal Avsenika.

Slavja nekaj deset navijačev Ljubljančanov še ni bilo konec, ko so njihovi ljubljenci zadeli še enkrat. Le 18 sekund po vodilnem golu je podajo Chrisa Dodera na desni strani v gol spremenil Nik Simšič. Ko je v 18. minuti z individualno akcijo zablestel še Aleksandar Magovac – zadrsal je okrog gola in na drugi vratnici premagal prepočasnega Avsenika – so zeleno-beli že v prvem delu naredili velik korak proti zmagi in novi zvezdici.

Zajc z dvojčkom

Ljubljančani se tudi v začetku druge tretjine kljub visokemu vodstvu niso ustavljali. Po dolgi akciji in obleganju vrat Jesenic je s krasnim strelom pod prečko na 0:4 povišal Miha Zajc. Isti igralec je v 34. minuti zadel še enkrat, ko je po hitrem protinapadu izkoristil ostro podajo Jake Sodje pred vrata, kjer je le podstavil palico.

Vmes so sicer za nekaj veselja med domačimi navijači, ki so poskrbeli za najboljši obisk Podmežakle v tej sezoni, poskrbeli tudi domači hokejisti. V 23. minuti je namreč prvi gol za železarje v tej finalni seriji s strelom z modre linije dosegel branilec Niki Blomberg. Po štiridesetih minutah je tako semafor kazal 5:1 za goste, kjer za nekaj skrbi poskrbel le Joona Erving, ki je v 31. minuti po naletu na ogrado led zapustil s pomočjo klubskega zdravnika.

Jesenice prepozno pritisnile

Olimpija je na neulovljivo prednost (6:1) pobegnila v 43. minuti, ko je se je strel visoko čez vrata od ograde odbil v hrbet vratarja Usnika, z drugim golom večera pa je plošček v mrežo potisnil Jaka Šturm. Domači se kljub temu niso predali in do konca srečanja še dvakrat zadeli. V 55. minuti je v polno meril Patrik Rajsar, kmalu zatem pa je kazenski strel zapravil Žan Jezovšek.

Ob izključitvi Nika Simšiča so domači izkoristili številčno prednost, ko je bil natančen še branilec Miha Logar. Toda železarjem je kljub pritisku in igranju brez vratarja že več kot dve minuti pred koncem zmanjkalo časa za popoln preobrat, najprestižnejša domača lovorika pa je še drugo leto zapored pripadla Olimpiji.

“Hitro smo dobili tri gole. Tudi pri 0:3 ni bilo konec, četrti gol nam je najbolj spodrezal krila. Vedeli smo, da bomo dali gol, saj smo šli drugače igrat kot v Ljubljani. Ocenili smo, da bi iz tako malo priložnosti lahko dosegli vsaj tri gole. Šli smo bolj agresivno, imeli smo skoraj 30 strelov. Odločili smo se prav, a na žalost smo tekmo izgubili,” je tekmo videl trener Jesenic Gaber Glavič.

“Veseli me, da smo bili pravi. Da nismo končali na koncu prejšnje tekme, saj smo vedeli, da bo ta malce drugačna. Bolje smo se postavljali pred vratarjem, posledica tega je bil prvi gol. Nato smo zabili še enkrat in po dveh tretjinah bi lahko bil rezultat še precej višji. V zadnji smo šli malce ’na pete’, kar je razumljivo, a bili vseeno dovolj dobri, da smo vse skupaj suvereno pripeljali do konca. Zasluženo,” pa je dejal trener Olimpije Mitja Šivic, ki je še tretje leto postal državni prvak. 2021 mu je to uspelo z Jesenicami, v zadnjih dveh letih pa z Ljubljančani.

Finale državnega prvenstva

Torek, 10. januar:
HK SŽ Olimpija – HDD Sij Acroni Jesenice 4:0 (0:0, 1:0, 3:0) /1:0/
Strelci: 1:0 Beričič (Šturm, 38.), 2:0 Šturm (Sodja, Erving, 42.), 3:0 Vallerand (44.), 4:0 Kalan (49.)

Petek, 13. januar:
HDD Sij Acroni Jesenice – HK SŽ Olimpija 3:6 (0:3, 1:2, 2:1) /0:2/
Strelci: 0:1 Šturm (10.), 0:2 Simšič (Dodero, Čepon M., 10.), 0:3 Magovac (Zajc, 18.), 0:4 Zajc (22.), 1:4 Blomberg (23.), 1:5 Zajc (Sodja, 34.), 1:6 Šturm (Magovac, Čepon K., 43.), 2:6 Rajsar P. (Jezovšek, 55.), 3:6 Logar (Pance E., Svetina, 57.)