Nogomet 9. Nov 202212:18 > 10. Nov 2022 16:28 0 komentarjev

Število ekip: 32.
Odigrane tekme: 64.
Doseženi zadetki: 145.
Povprečno število gledalcev: 49.670.

Leta 2010 je organizacijo svetovnega nogometnega prvenstva prvič dobila Afrika. Čast je doletela Južnoafriško republiko. Prvenstvo bo šlo v zgodovino tudi kot prvo, na katerem je Slovenija prišla do zmage. Na prvi tekmi prvenstva je za tri točke proti Alžiriji z edinim golom na tekmi poskrbel Robert Koren. Varovanci Matjaža Keka so na drugi tekmi remizirali z ZDA z 2:2, potem ko so ob polčasu vodili z 2:0, po tretji pa bili kljub porazu z 0:1 proti Angliji nekaj minut v osmini finala. Na žalost le za nekaj minut. Do trenutka, ko je iz Pretorie prišla novica, da so Američani v 91. minuti zabili gol za zmago nad Alžirijo in na lestvici skupine C v zadnjem hipu preskočili Slovenijo …

Mundial je potekal na desetih stadionih v devetih mestih (Johannesburg, Cape Town, Durban, Pretoria, Port Elizabeth, Rustenburg, Polokwane, Nelspruit in Bloemfontein). Podobno kot danes je bilo predtekmovanje razdeljeno v osem skupin s po štirimi reprezentancami. Prvi dve iz vsake skupine sta napredovali v izločilne dele.

Kako je Španija postala svetovni prvak?

Skupinski del je začela slabo, z 0:1 je izgubila proti Švici in se znašla v hudih težavah. Popravila jih je na naslednjih dveh tekmah. Najprej je z 2:0 odpravila Honduras in potem z 2:1 še Čile. Osvojila je prvo mesto v skupini in se v osmini finala namerila na Portugalsko. Z golom Davida Ville jo je premagala z 1:0. V četrtfinalu so Španci z novim poznim golom takratnega zvezdnika Barcelone z istim rezultatom preskočili še Paragvaj. V polfinalu so z z 1:0 z golom Carlesa Puyola preskočili še Nemčijo.

V velikem finalu, v katerem so se Španci nastopili prvič v zgodovini, so pred 84 tisoč gledalci na Soccer Stadiumu v Johannesburgu četrtič v nizu zmagali z istim rezultatom in z 1:0 premagali še Nizozemce. Tokrat šele po podaljških. Številčno premoč, v 109. minuti je bil izključen nizozemski branilec John Heitinga, so izkoristili v 116. minuti. Takrat je zadel Andres Iniesta, ki se je znašel iz oči z nasprotnikovim vratarjem po podaji Ville in ga z natančnim strelom premagal. Špancem je prvi naslov svetovnega prvaka torej prinesla naveza Barcelone, ki si je pod vodstvom Pepa Guardiole v tistih letih prisvojila nogometni svet.

Finale:
Nizozemska – Španija 0:1 *po podaljških
Strelec: 0:1 Iniesta 116.

Kdo je bil igralec prvenstva?

Diego Forlan, ki je bil najbolj zaslužen, da se je Urugvaj po desetletjih uvrstil med najboljše reprezentance na svetu. Takratni zvezdnik Atletico Madrida je bil s petimi goli najboljši strelec prvenstva, izkazal pa se je tudi kot asistent. V skupinskem delu je dosegel dva gola, v izločilnih delih pa blestel. V osmini finala je pri zmagi nad Južno Korejo asistiral za gol. V četrtfinalu je zabil gol pri zmagi nad Gano, med strelci pa se znašel tudi ob polfinalnem porazu z 2:3 proti Nizozemski. Za konec je ob porazu, prav tako z 2:3, zadel tudi v tekmi za bron proti Nemčiji.

Najboljši strelci:
5 – Thomas Müller (Nemčija), Wesley Sneijder (Nizozemska), David Villa (Španija), Diego Forlan (Urugvaj), 4 – Gonzalo Higuain (Argentina), Miroslav Klose (Nemčija), Robert Vittek (Slovaška) …

Kaj je bila zgodba prvenstva?

Luis Suarez in njegova roka. Na prvem svetovnem prvenstvu na afriških tleh so do četrtfinala izpadle vse afriške reprezentance razen Gane, ki je imela sijajno priložnost, da kot prva predstavnica Afrike pride v polfinale. Po rednem delu tekme je bil izid 1:1, sledili so podaljški. V zadnji minuti podaljškov so imeli Ganci veliko priložnost.

Streljal je Asamoah Gyan in že premagal nasprotnikovega vratarja, potem pa je na golovi črti z roko posredoval takratni zvezdnik Liverpoola Suarez in njegov strel obranil. Prislužil si je rdeč karton, Urugvaju pa, kot se je izkazalo pozneje, utrl pot v polfinale. Urugvajci so po enajstmetrovkah namreč zmagali in napredovali med najboljše štiri. “To je bila obramba prvenstva,” je po tekmi povedal Suarez, medtem ko so bili Afričani besni in mu očitali nešportno potezo.