Nogomet 9. Nov 202212:17 > 10. Nov 2022 16:23 0 komentarjev

Število ekip: 32.
Odigrane tekme: 64.
Doseženi zadetki: 147.
Povprečno število gledalcev: 52.491.

Prvenstvo v Nemčiji, ki je mundial gostila še drugič, je šlo v zgodovino kot ena najbolj gledanih prireditev v zgodovini športa. Nabrala je več kot 26 milijard ogledov. Finalno tekmo je prek televizijskih ekranov spremljalo 715 milijonov gledalcev.

Potekalo je v 12 nemških mestih. V Berlinu, Münchnu, Dortmundu, Stuttgartu, Gelsenkirchnu, Hamburgu, Kaiserslauternu, Frankfurtu, Kölnu, Hanovru, Nürnbergu in Leipzigu.

Tudi tokrat je bilo zraven 32 reprezentanc. Iz Evrope 14, iz Afrike pet, iz Južne Amerike in Azije štiri, štiri so prišle tudi iz Severne in Srednje Amerike ter Karibskega otočja, enega predstavnika pa je imela Avstralija. Tekmovalni sistem je bil tak, kot je danes. Osem skupin s po štirimi, prouvrščene so napredovale v osmino finala.

Kako je Italija osvojila naslov?

V svoji skupini je osvojila prvo mesto, potem ko je proti Gani (2:0), ZDA (1:1) in Češki (2:0) osvojila sedem točk. V osmini finala je bilo precej težje. Proti Avstraliji Guusa Hiddinka so bili Italijani na robu izpada, z igralcem manj so do zmagovitega gola Francesca Tottija z enajstih metrov prišli šele v 95. minuti. V četrtfinalu so s 3:0 odpravili Ukrajino, v polfinalu pa z goloma v 119. in 121. minuti po podaljških še Nemčijo.

V velikem finalu pred 69 tisoč gledalci na Olimpijskem stadionu v Berlinu je Italija do svojega četrtega naslova prišla na dramatičen način. Po enajstmetrovkah. Italijani so se po nepozabnem strelu s panenko Zinedina Zidana z enajstih metrov sicer že po sedmih minutah znašli v zaostanku. Potem je v 19. minuti izid na 1:1 z enim redkih golov, ki jih je dosegel, poravnal italijanski branilec Marco Materazzi. Naslednjih sto in nekaj minut golov nismo videli, pri strelih z bele točke pa so bili natančnejši Italijani. Zadeli so prav vsi, medtem ko je pri Francozih v drugi seriji zgrešil David Trezeguet.

Finale:
Italija – Francija 1:1 *5:3 po enajstmetrovkah
Strelca: 0:1 Zidane 7./11m, 1:1 Materazzi 19.

Kdo je bil najboljši igralec?

Ob koncu prvenstva je bil za najboljšega igralca izbran Zinedine Zidane, ki je na tem prvenstvu blestel. Zabil je tri gole, enega v finalu, in prispeval eno asistenco. V vlogi asistenta se je znašel na tekmi četrtfinala proti Braziliji ob zmagi z 1:0, ki še danes velja za eno najboljših individualnih predstav v zgodovini prvenstev. Takratni zvezdnik Real Madrida je na tisti tekmi čaral.

Najboljši strelci:
5 – Miroslav Klose (Nemčija), 3 – Hernan Crespo (Argentina), David Villa (Španija), Fernando Torres (Španija), Thierry Henry (Francija), Lukas Podolski (Nemčija), Maxi Rodriguez (Argentina), Ronaldo (Brazilija), Zinedine Zidane (Francija) …

Kaj je bila zgodba prvenstva?

Spet Zinedine Zidane in njegov udarec s čelom v prsa Marca Materazzija v finalu proti Italiji, ki je šokiral nogometni svet. Francoski zvezdnik, ki je na tisti tekmi zaključil bogato kariero, je v 110. minuti ob izidu 1:1 izgubil živce, potem ko naj bi ga italijanski branilec žalil na osebni ravni. Omenjal naj bi njegovo sestro.

Glavni sodnik Horacio Elizondo iz Argentine incidenta ni videl, posredoval je šele ob klicu pomočnikov. Ko je videl, kaj se je zgodilo, je iz žepa potegnil rdeč karton in na neslaven način zaključil eno najbolj bogatih nogometnih karier. Prizor francoske desetice, kako se mimo pokala za naslov svetovnega prvaka spušča po stopnicah pod stadionom v Berlinu, je ena najbolj ikonskih slik v športni zgodovini.