Jutri ob 10.30 se bo v Zürichu začel eden od vrhuncev letošnje kolesarske sezone, pa čeprav sta Tadej Pogačar in Roglič Sloveniji letos prinesla že toliko uspehov. Kaj lahko pričakujemo na 274-kilometrski cestni dirki v največjem švicarskem mestu, smo vprašali Miho Koncilijo, Primoža Čerina in Jana Polanca.
Nestrpno pričakovanje in odštevanje se bo končalo, ko se bo karavana, med katerimi bo tudi osmerica Slovencev, v nedeljo dopoldne podala iz startnega prizorišča v Winterhurju. Kolesarje najprej čaka krog okoli tega mesteca in pot proti jugu (skupaj okrog 85 kilometrov), preden bodo vstopili v zaključne ceste v Zürichu in okolici (krog v dolžini 26,8 km bodo prevozili sedemkrat). Skupno torej 274 kilometrov s 4470 višinskimi metri.
Slovenija s Tadejem Pogačarjem in Primožem Rogličem bo na radarju vseh ostalih favoritov, saj zasedba pod vodstvom Uroša Murna spada med najožje kandidate za osvojitev mavrične majice. To bo šele peta dirka, na kateri bosta oba asa skupaj nastopila v reprezentančnem dresu, a prva po svetovnem prvenstvu v Flandriji in olimpijskih igrah v Tokiu pred tremi leti.
Tadej si je sam naložil največ pritiska
“Vse je odvisno od taktike, ki jo bo selektor pripravil oziroma kot se bodo fantje dogovorili. Glede na formo Tadeja bo on glavni adut, a svetovno prvenstvo je svoja dirka. Tekmuje se v okviru reprezentance in ne klubsko, ni radijskih povezav, zato je vse skupaj še težje nadzirati. Če je zraven še en tako močan kolesar, kot je Primož, se lahko v določenem trenutku situacija na dirki vseeno spremeni. Na tako dolgi dirki se lahko marsikaj zgodi, zanimivo bo,” se pestrega nedeljskega preloma iz dopoldneva v popoldne veseli Miha Koncilija, eden od Pogačarjevih prvih trenerjev.
“Tadej je že na začetku sezone javno povedal, da je svetovno prvenstvo zanj eden glavnih ciljev. Tega ne skriva. Sam sebi je s tem naložil največ pritiska. Ostali fantje v reprezentanci se tega zavedajo. Ko sta ob tebi dva takšna kolesarja, je tudi drugim ostalim veselje dirkati in poskusiti zmagati. To ne bi bilo zgodovinsko samo za slovensko kolesarstvo, ampak nasploh za šport,” je dodal trener v ekipi Pogi Team.
Slovenija lahko po Pogačarjevem slavju na Giru in Touru ter Rogličevi zmagi na Vuelti postane sploh prva država v zgodovini, ki bo trojček združila z mavrično majico s svetovnega prvenstva.
Če bi trije prišli v zaključek …
Ker odlično pozna prvega kolesarja sveta, verjame, da bo dirko začel na tak način kot vsako drugo. “Tadej bo verjetno takšen, kot po navadi. Sproščen. Ne verjamem, da si bo na ta dan nalagal pritisk. Če se bodo noge dobro vrtele in bo šlo vse po načrtih, bo spet eden glavnih akterjev na dirki. A zgodi se lahko marsikaj,” je dodal Koncilija, ki si bo spektakel v Zürichu ogledal v živo.
Ekipno taktiko, ki jo selektor Uroš Murn po četrtkovi novinarski konferenci in petkovem ogledu proge skrbno skriva znotraj ožjega moštva, je skušal za Sportklub razvozlati tudi Primož Čerin.
“Ne vemo, za kakšno taktiko se bodo odločili. Slovenci imamo težavo pri taktikah na klasičnih dirkah, saj ko dirka pride čez 200, 220 kilometrov in se začne odločilni del, nimamo več veliko tekmovalcev, ki so sposobni še kaj narediti. Če bi imeli takrat še tri tekmovalce v ospredju – predvsem imam v mislih Jana Tratnika, Tadeja Pogačarja in Primoža Rogliča – bi bil to že velik uspeh. Tako bi lahko skupaj postorili nekaj malega pri pokrivanju. Potem pa je vse odvisno od dnevne forme vsakega posameznika in v katerem trenutku bo storil morda odločilno potezo,” je dejal prvi Slovenec, ki je dirko po Franciji odpeljal od starta do cilja (1986).
Treba je biti optimističen
Kako pomembna pa bo uigranost šampionskega dvojca? “Kakšnega velikega sodelovanja, v smislu, da bi eden delal za drugega ali obratno, niti ne pričakujem. Ne znam si predstavljati tega. Velik uspeh bo že, če drug drug ne bosta ovirala. Bistveno je, da se obema pusti, da dirkata vsak zase. Tu je še Tratnik. Da v zaključku pokrivajo druge tekmovalce in vsaj eden od njih pride v finiš, kjer se bo vse odločalo. Po 200 kilometrih je težko biti zraven in potegniti pravo potezo, kaj šele pomagati drug drugemu,” je dejal Čerin, ki je svetovno prvenstvo označil za veliko loterijo.
“Posebna dirka, zelo dolga. Tekmovalci so razdeljeni po reprezentancah, zato so razmerja moči bistveno drugačna. V klubu ima Tadej glavno besedo, ko on pride na dirko, je za vse ostale jasno, kakšne so njihove naloge. V reprezentančni sestavi je, ker nimamo tako zelo močnih tekmovalcev, da bi lahko izumili posebno taktiko, povsem drugače. A možnosti so lepe, zelo dobre. Kolesarji morajo v zgodbo optimistično in upati, da bo nekdo od omenjene trojice v nedeljo imel dober dan. Če se to zgodi, bo veliko narejenega,” je dodal 62-letnik, prepričan, da bi lahko plus za Slovence predstavljala tudi prepoved uporabe radijskih povezav, saj so vsi zelo iznajdljivi.
Oba sta sposobna dokončati delo kolegov
Veliko izkušenj s svetovnimi prvenstvi ima tudi Jan Polanc, v članski kategoriji je odpeljal osem takšnih preizkušenj. “Res je lepa priložnost, da Slovenija na svetovnem prvenstvu spet osvoji kolajno. Letošnja trasa je še veliko bolj pisana na kožo našim fantom kot lanska. Največ je na selektorju, da ekipo poveže. Da si bodo v najtežjih trenutkih vsi pomagali, tudi Pogačar Rogliču ali obratno. Selektorju v takšni situaciji ni lahko, ampak njegova naloga je, da fante motivira in osredotoči na en cilj,” pravi športni direktor razvojne ekipe UAE Emirates.
32-letni Kranjčan, ki je lani zaradi težav s srcem končal športno kariero, opozarja na specifičnost dirke. “Dirka je drugačna, ekipa ni tako močna kot pri UAE Emirates, a ima Tadej dovolj močno podporo, da lahko osvoji naslov prvaka. Svetovno prvenstvo je povsem drugačno kot druge enodnevne dirke. Tadej se za takšne dirke zna vedno dobro pripraviti in motivirati. To je dokazal že lani, ko po Touru de France ni bil več najbolje pripravljen in spočit, a je vseeno dobil kolajno. Tudi fantje so vajeni pritiska, skoraj vsi vozijo za najboljše ekipe v svetovni seriji. Da je Slovenija med favoriti, ni slabost. Slabše je le to, da bodo ostali čakali našo reprezentanco, da v začetku dirke opravi največ dela pri lovljenju ubežnikov, zato bomo morali verjetno porabiti več mož, ki jih nato ne bo v zaključku. A to spada zraven. V zaključku sta oba (Tadej in Primož, op. p.) sposobna dokončati delo, ki ga bodo ostali opravili prej.”
Poleg Pogačarja, Rogliča in Tratnika bodo slovenske barve zastopali še Luka Mezgec, Domen Novak, Matevž Govekar, Jaka Primožič in Matic Žumer. Od najboljših manjka zgolj poškodovani Matej Mohorič.
Pozor na Marca Hirschija in Juliana Alaphilippa
Če se med najresnejšimi tekmeci na vsakem koraku omenja Remca Evenepoela in Mathieuja van der Poela, smo naše sogovornike vprašali za njihove adute iz druge vrste. “Švicarji bodo dirkali doma, Marc Hirschi je v zelo dobri formi,” je dejal Polanc, čemur je prikimal tudi Koncilija.
“Belgijcem z Evenepoelom bo sicer malce težje brez Wouta van Aerta, a imajo same dobre kolesarje, ki lahko v določenem trenutku obrnejo dirko v svojo korist. Glede na težavnost trase se bo verjetno odločalo v zadnjih dveh krogih, ko bo šlo na izčrpavanje in se bo naredila odločilna selekcija. Tukaj bodo zbrani najboljši, tako da verjetno se Tadej s prvim napadom še ne bo mogel odpeljati. Ali pač. Kolesarstvo je živa stvar, lahko se kaj spremeni. Fantje bodo morali z glavo razmišljati, kaj se dogaja na dirki.”
Čerin pa stavi na svetovnega prvaka iz let 2020 in 2021. “V zadnjem času me je z dvigom forme pozitivno presenetil Julian Alaphilippe. Na SP vedno pridejo v ospredje še tisti, ki jih pred prvenstvom ne omenjamo veliko. Američani, Avstralci, Belgijci so tako ali tako močni, enako Italijani in Francozi. Zadnji so vedno nevarni, saj ko oblečejo reprezentančni dres, dajo še nekaj več od sebe.”
Start nedeljske preizkušnje bo ob 10.30, najboljše pa v cilju pričakujemo okrog 17.30. Kakšno bo sodelovanje in kaj sam pričakujeta od preizkušnje, sta Pogačar in Roglič povedala na četrtkovi novinarski konferenci.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje