Po dolgem begu slavje domačina, Roglič tokrat brez težav

Kolesarstvo 26. Avg 202217:09 1 komentar

Sedma etapa letošnje Dirke po Španiji je karavano popeljala na 190 kilometrov dolgo pot od Camarga do Cistierne. Čeprav je bil na sredini trase (65 km do cilja) na sporedu več kot 22 kilometrov dolg vzpon na Puerto de San Glorio, se je zmage v cilju veselil ubežnik. Najbolj se je smejalo domačinu Jesusu Herradi (Cofidis). V skupnem seštevku ni sprememb, Remco Evenepoel ostaja vodilni, Primož Roglič za njim še naprej zaostaja minuto in sekundo.

Najboljši v seštevku kapetanov so pričakovano varčevali z močmi pred izjemno napornim koncem tedna, ko bosta jutri in v nedeljo na sporedu gorski etapi s ciljnima vzponoma na Collau Fancuayo oziroma Les Praeres Nava.

Priložnost za etapno slavje se je tako ponudila ubežnikom, šesterica se je od glavnine odlepila že slabih 20 kilometrov po začetku dirkanja. Njihova prednost je tekom dneva znašala tudi več kot štiri minute, in čeprav se je ta na koncu stopila na manj kot minuto – peloton je z lovom obupal približno dva kilometra do cilja, je pet kolesarjev (prej je odpadel Omer Goldstein) med seboj obračunalo za zmago. Največ moči v pravem sprinterskem zaključku v Cistierni je imel Jesus Herrada (Cofidis), ki je na ciljni črti premagal Samuela Battistello (Astana) in Freda Wrighta (Bahrain Victorious). Za izkušenega Španca je to 18. zmaga v poklicni karieri – druga letos in druga na Vuelti v celotni karieri.

Brez podatkov, a je zaupal vase

“Bilo je noro, tri kilometre do konca nismo imeli podatkov, kakšna je sploh naša prednost. Nikoli nismo bili prepričani, da nam bo uspelo, zato smo morali ostati mirni in sodelovati do samega konca. Bili smo kar nervozni. V zaključku sem poiskal zadnje kolo Freda Wrighta in zaupal v svoje sposobnosti. Držal sem hitrost in nato iz zavetrja uspel prehiteti tekmece,” je po prestižni zmagi dejal 32-letni Herrada.

“Gre za zelo pomembno zmago, etapa je bila zahtevna, saj se je bilo težko prebiti v ubežno skupino. Ko sem prišel prek vzpona, sem imel še dovolj moči. Dal sem vse od sebe do zadnjega trenutka, a pred tem si moral prihraniti nekaj moči. Danes se nam je vse izšlo kot po maslu,” je še dodal izkušeni domačin.

Miren dan pred ognjemetom

Glavnina je skupaj z rdečo majico Remcom Evenepoelom in ostalimi kapetani, tudi Primožem Rogličem, v cilj prišla z 29 sekundami zaostanka. Takoj za peterico ubežnikov je šesto mesto osvojil nosilec zelene majice Sam Bennett. V skupnem seštevku tako ni prišlo do sprememb, Belgijec še naprej vodi pred Rudyjem Molardom (+0:21) in Enricom Masom (+0:28), na četrtem mestu pa vztraja slovenski šampion (+1:01). Drugi Slovenec na Vuelti, Jan Polanc (UAE Emirates) je na 74. mestu prav tako zaostal 29 sekund, skupno je 35. (+7:17).

Večje spremembe in nov obračun najboljših na letošnji dirki lahko znova pričakujemo jutri, ko se bo karavana podala na 153,4-kilometrsko pot od La Pola Llaviane do Cullay Fancuaye, na kateri bo na sporedu kar šest kategoriziranih vzponov. Dva bosta 2. in trije 3. kategorije, najtežji pa bo prav zadnji (1. kategorije), ki je dolg 10,1 kilometra s povprečnim naklonom 8,5 odstotka.