Z današnjo moštveno vožnjo na čas po ulicah Barcelone (19,6 km) se začenja že 113. dirka po Franciji. In prav moštveni kronometer bi lahko že pomembno vplival na razlike med kapetani, med katerimi znova najvišje kotira Slovenec Tadej Pogačar.
Prvič po 55 letih, torej letu 1971, se dirka po Franciji začenja z ekipnim kronometrom. Slabih 20 kilometrov moštvene vožnje na čas mimo skorajda dokončane cerkve Sagrada Familia in z zaključnim klancem na Montjuic do olimpijskega stadiona v Barceloni bo le uvod v izjemno zahtevno traso Toura 2026, ki skupno ponuja 3333 kilometrov s 54.450 višinskimi metri.
Ker bodo organizatorji danes kolesarjem merili posamezne čase (ne čas četrtega najhitrejšega v ekipi), bi lahko že uvodni dan poskrbel za razlike med glavnimi favoriti za končno slavje. Kljub temu zaradi močnih ekip UAE Emirates, Visma Lease a Bike, Decathlon in Red Bull Bora Hansgrohe ne gre pričakovati prevelikih časovnih prednosti oziroma zaostankov med Tadejem Pogačarjem, Jonasom Vingegaardom, Paulom Seixasom, Remcom Evenepoelom in Florianom Lipowitzem.

Drugače bi lahko bilo že v ponedeljek. Tretja etapa, v kateri bodo kolesarji po startu v Granollersu zapustili Španijo in se prvič predstavili v domovini Toura, bi z zaključkom v Les Anglesu že lahko ponudila prvi gorski obračun. Dejstvo je, da tisti dan dirke še ne bo mogoče osvojiti, lahko pa bodo že nastale razlike, ki bi lahko pomembno vplivale na nadaljnji potek in posledično tudi razplet dirkanja.

Po nekoliko lažjih uvodnih dneh pa bomo skorajda zagotovo obračun v gorah videli v šesti etapi (četrtek, 9. julija), ko bo cesta karavano peljala prek najznamenitejših pirenejskih klancev s skupno 4100 višinskimi metri. Aspin in Tourmalet bi lahko pošteno razredčila skupino kapetanov pred zaključkom na dolg, a položen Gavarnie-Gedre.

Pester dan se obeta tudi v začetku drugega tedna, takoj po prvem prostem dnevu. Dan Bastilje, ki ga Francozi kot državni praznik praznujejo 14. julija, na prvi pogled ne prinaša (pre)težkih klancev, a kar sedem kategoriziranih vzponov in skupno 3800 višinskih metrov bi lahko prinesli razpoke do tistih, ki ne bodo imeli najboljših nog.

Tudi drugi teden bo vrhunec dočakal ob svojem koncu – najprej v soboto, 18. julija (14. etapa) po znamenitih klancih Vogezov z zaključkom na Le Markstein, kjer je Pogačar leta 2023 že zmagal.

Nato pa dan pozneje še za odtenek težja etapa od Champagnola do Plateaua de Solaisona, ki bo kolesarje prvič pripeljala v francoske Alpe. 3950 višinskih metrov in zaključni klanec ekstra kategorije obljublja spektakel pred drugim prostim dnem. V teh trenutkih že pričakujemo, da se bo izkristalizirala lestvica skupnega seštevka.

Dodaten zasuk bi lahko prinesel torek po zadnjem prostem dnevu, saj bo v 16. etapi (21. julija) na vrsti še drugi in edini posamični kronometer na dirki. Razgibanih 26 kilometrov od Eviana do Thonona s klancem na sredini ponuja priložnost specialistom, kot je Remco Evenepoel, da ukradejo kakšno sekundo najboljšim hribolazcem.

Sledi tranzicijska etapa, dan pozneje pa se že začenja finalni alpski trojček. 18. etapa od Voirona do Orcieres-Merletta prinaša 3900 višinskih metrov, kar pa bo le ogrevanje za naslednja dva dni.

V petek, 24. julija, “preživele” čaka kolesarjenje prek klance Bayard, Noyer in Ornon, preden bodo zavili na mitske serpentine slovitega Alpe d’Hueza. Eden najbolj ikoničnih klancev na dirki po Franciji bo spet ponudil spektakularne prizore, Pogačar pa bo na tem vzponu lovil prvo zmago.

A če mu slučajno ne bo uspelo, so mu organizatorji ponudili še drugo priložnost. Za zadnji gorski obračun in kraljevsko etapo kolesarje namreč 25. julija čaka pravo mučenje. Skoraj 171 kilometrov s 5450 višinskimi metri in petimi brutalnimi klanci. Croix de Fer, Telegraphe, Galibier, Sarenne in še enkrat Alpe d’Huez bodo dokončno začrtali skupni seštevek in okronali novega kralja Francije.

Da zadnji dan ne bo popolna formalnost, so se vodilni možje Toura prvič odločili lani, ko so parado in kroge po Elizejskih poljanah začinili še s trojnim vzponom na Montmartre, mimo cerkve Svetega srca. Tako bo tudi tokrat, zato lahko tudi v 21. etapi še pričakujemo razlike med najboljšimi (če ne bo spet nevtralizacije kot lani zaradi dežja), a vendarle ne takšnih, ki bi premešale rezultat povsem pri vrhu.

Ceste so pripravljene, kolesarji tudi! Naj se boj za sveti gral kolesarstva in Pogačarjev lov na izenačenje rekorda po številu skupnih zmag v Franciji začne!
Premier liga
Španska liga – La Liga
Bundesliga
Liga prvakov
Evropska liga
Evroliga
EuroCup
NBA
Slovenija
Liga ABA
ATP World Tour Finals
Pariz
ATP
WTA
Davisov pokal




Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!