K Rogličevim bivšim se vrača sponzor z negativnim prizvokom

Kolesarstvo 27. Feb 20258:52 0 komentarjev
Visma Lease a bike
Foto: Charly Lopez/Visma Lease a Bike

Kolesarska ekipa Visma Lease a Bike je potrdila, da se bo sredi sezone, na dirki po Franciji, njihovemu kolektivu kot sponzor znova pridružila nizozemska banka Rabobank. Ta je bila imenski partner moštva že v obdobju od leta 1996 do 2012, v tistem času pa so jo zaznamovali številni dopinški škandali.

V svet kolesarstva se vrača nizozemska multinacionalna banka Rabobank. Ta je bila prisotna že ob koncu 20. in v začetku 21. stoletja, ko se je predhodnica današnje Visme imenovala prav Rabobank.

Toda po sezoni 2012, ko je ameriška protidopinška agencija preiskovala Lancea Armstronga, obenem pa so ugotovili številne dopinške prekrške v nizozemskem moštvu (predvsem uporabo metode EPO in krvnega dopinga), je finančni direktor Bert Bruggink na novinarski konferenci sporočil, da se banka umika iz kolesarstva.

V nizozemski ekipi se je takrat zamenjala praktično celotna vodstvena struktura, tudi med kolesarji so ostali le redki. Moštvo je v sezono 2013 vstopilo s povsem prenovljeno zasedbo in podobo, pod imenom Blanco in denarjem iz Rabobanka. Direktor pa je postal nekdanji predstavnik za stike z javnostmi Richard Plugge. Nadaljevanje zgodbe verjetno poznate – od Blanca do Belkina, LottoNL-Jumba, Jumba-Visme in zdaj Visme-Lease a Bike, ki je tudi po zaslugi njihovega nekdanjega kolesarja Primoža Rogliča postala ena najboljših v svetovni seriji.

Gesink Rabobank
Eden od kolesarjev, ki je Rabobanku in poznejši Vismi ostal zvest kljub dopinškemu razkritju, je bil Robert Gesink. Foto: Profimedia

Zdaj, po več kot 10 letih, se Rabobank vrača. Sodelovanje z Vismo je sklenjeno od julija naprej in bo trajalo vsaj tri sezone in pol. “To je zelo poseben trenutek. Rabobank ima dolgo kolesarsko zgodovino. Leta 2012 so nam dali priložnost, da smo kolesarski svet postavili na novo, vrnili smo ga navijačem. Da se vračajo kot sponzor, je za nas velik kompliment. In dokaz, kako zelo se je kolsarstvo v zadnjih letih spremenilo ter postalo sopomenka za profesionalizem, integriteto in uspeh. Skupaj bomo gradili prihodnost tega šport in navduševali naslednje generacije kolesarstva,” je ob tem dejal Plugge, predsednik Visme.

Za verjetno najbolj znani dopinški škandal v povezavi z imenom Rabobank je leta 2007 poskrbel Michael Rasmussen. Na dirki po Franciji je po zmagi na 8. etapi nosil rumeno majico, enako pa mu je uspelo v 16. etapi, po kateri je imel več kot tri minute naskoka pred Albertom Contadorjem in je bil na robu skupne zmage.

Toda še isti dan ga je ekipa Rabobank odpustila in odstranila iz zasedbe na Touru. Razlog? Izkazalo se je, da se je Danec na vrhunec sezone pripravljal v italijanskih Dolomitih, medtem ko naj bi predstavnikom moštva in dopinški kontroli Mednarodne kolesarske zveze zatrdil, da je bil v tistem času v Mehiki. Pozneje je zmagovalec štirih etap na Touru laganje priznal, leta 2008 pa je zaradi prekrška prejel dveletni suspenz. Ob koncu kariere leta 2013 je priznal, da je bila njegova kariera polna dopinških prekrškov in uporabe nedovoljenih sredstev, zaradi katerih je prejel še eno dveletno prepoved.

Michael Rasmussen
Foto: Profimedia

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!