Kaj padli velikan počne pod Poncami?

Kolesarstvo 28. Mar 20255:00 16 komentarjev
Lance Armstrong
Foto: Profimedia

Poseben gost tokratnega planiškega praznika je nekdanji ameriški kolesar in tisti, ki je poskrbel za eno največjih dopinških afer vseh časov, Lance Armstrong. Kaj ga je pripeljalo pod Ponce?

Najbolj znano športno ime, ki ne prihaja iz smučarskih skokov, pa je danes v Planici, je zagotovo Lance Armstrong. Nekdanji kolesar, ki je najprej spisal eno najbolj navdihujočih zgodb, nato pa z razkritjem dopinškega škandala poskrbel za enega največjih črnih madežev v zgodovini, je prav poseben gost enega glavnih pokroviteljev letalskega praznika.

Skupaj z nekdanjim avstrijskim teniškim asom Dominicom Thiemom bo dopoldne, še pred prvo posamično tekmo pod Poncami, sodeloval na poslovni konferenci MasterCard Talks. Američan bo predaval na enem od seminarjev.

Njegova napovedana prisotnost v težkih časih za smučarske skoke, ki so še vedno v senci norveškega goljufanja in škandala na svetovnem prvenstvu v Trondheimu, je poskrbela za kar nekaj dvignjenih obrvi.

“Verjamemo, da je bilo vabilo Lancea na naš dogodek pametna odločitev. Njegova kariera, polna odličnih športnih dosežkov, je bila zaznamovana tudi s številnimi osebnimi izzivi in javnim potovanjem do odrešitve. Ta unikatna kombinacija ga dela idealnega za debato o premagovanju ovir, obvladovanju javne pozornosti in ponovne izgradnje javnega življenja,” so svojo odločitev za povabilo za poljski portal sport.interia.pl pojasnili pri Mastercardu.

Lance Armstrong. Foto: Profimedia

Od legende do največjega goljufa

Ljubiteljem kolesarstva je njegova zgodba zagotovo zelo dobro poznana. Danes 53-letni Teksašan je na prelomu tisočletja vladal kolesarskemu svetu, vsaj na največji dirki na svetu. Na dirki po Franciji je v sedmih zaporednih sezonah (1998-2005) sedemkrat osvojil skupni seštevek. Že prej, leta 1996, so mu zdravniki diagnosticirali raka na testisih, zato je bila njegova izjemna forma po vrnitvi v karavano deležna še večjega navdušenja in odobravanja. Tudi zaradi fundacije, ki jo je ob tem ustanovil – Livestrong.

Že leta 1999 se je znašel pod prvimi dopinškimi obtožbami, dokončno pa je situacija eskalirala leta 2012, ko ga je ameriška antidopinška agencija obtožila uporabe najbolj sofisticiranega, profesionaliziranega in uspešnega dopinškega programa v športu vseh časov. Armstrong je ves čas vztrajal, da je nedolžen, kljub temu pa kazni – doživljenjski prepovedi sodelovanja v vseh športih – ni nasprotoval.

Lance Armstrong
Foto: Guliverimage

Januarja 2013 je poskrbel za velik preobrat, ko je v intervjuju z Oprah Winfrey priznal omejeno zlorabo dopinga. Ne glede na to, da vseh obtožb ni priznal, pa mu je Mednarodna kolesarska zveza (UCI) skupaj z antidopinško agencijo črtala vse kolesarske dosežke od sezone 1998 naprej, vključno z vsemi rumenimi majicami na Touru.

Armstrongu, ki je poskrbel za enega največjih, če ne kar največji dopinški škandal v zgodovini športa, je v uteho ostal naslov svetovnega prvaka iz leta 1993, še danes pa se o njegovem pojavljanju v javnosti – skupaj z nekdanjim šefom Johanom Bruyneelom vodita kolesarski podcast The Move – krešejo številna nasprotujoča si mnenja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje