Lance Armstrong ostro nad organizatorje Toura: To je nečloveško

Kolesarstvo 1. Jul 202411:25 17 komentarjev
Lance Armstrong
Foto: Profimedia

Začetek 111. izvedbe dirke po Franciji, ki se prvič odvija na italijanskih tleh, so zaznamovale visoke temperature ozračja. Da je dirkanje v takšnih pogojih nedopustno in nevarno, je v svojem podcastu opozoril tudi nekdanji kolesar Lance Armgstrong.

Potem ko je veliko dirk pa tudi priprav na kolesarski vrhunec sezone zaznamovalo dežno, mokro in hladno vreme, je kolesarje ob prihodu v Italijo pozdravila vročina. Uvodni dan Toura de France od Firenc do Riminija naj bi se temperatura na nekaterih mestih segrela celo do 40 stopinj Celzija. Le malce hladneje je bilo v nedeljo od Cesenatica do Bologne, a tudi v Emiliji Romanji tekmovalcev ni ravno zeblo.

Zaradi vročinskega udara in prebavnih težav je moral kot prvi Tour zapustiti Michele Gazzoli, tudi legendarni Mark Cavendish se je prvi dan boril s svojim telesom, ko je že na začetku bruhal. Nedeljska etapa je bila sicer z vidika nekoliko boljša od sobotne, saj na trasi ni bilo daljših klancev, na katerih kolesarji zaradi manjše hitrosti preživijo več časa na soncu.

O tem je v svojem podcastu The Move govoril tudi Lance Armstrong, ki je bil do organizatorjev Toura zelo kritičen. “Ne samo, da to ni zdravo, to je nečloveško. Vas moram spomniti, da je Tour najtežji športni dogodek na svetu? Na sobotni etapi je bilo prvič v sezoni na cesti skoraj 40 stopinj. Kolesarji enostavno ne morejo piti dovolj, da bi ohranjali pravo ravnotežje. Skoraj 200 kolesarjev bo v naslednjih treh tednih podvrženih kronični dehidraciji na – kot sem že dejal – najtežjem športnem dogodku na svetu. To ni zdravo. Vseeno mi je, kaj pravi krovna zveza (UCI, op. p.), toda res je nečloveško. Moral bi obstajati drugačen način,” je bil jasen Američan.

V svoji karieri je sedemkrat zmagal na Touru, a so mu bile zaradi največjega dopinškega škandala v zgodovini kolesarstva odvzete vse rumene majice. Kljub temu se je dotaknil tudi manj priljubljene teme: intravenzone terapije ali po domače: infuzije. “Vem, da sem pri tej tematiki na tankem ledu, toda vseeno mi je. Pravilo, ki prepoveduje uporabo injekcij, pomeni, da kolesarji ne smejo uporabljati kortizona, če trpijo za tendonitisem v kolenu. Ali pa ne smejo na infuzijo ob dehidraciji po takšni etapi, kot je bila v soboto,” je še dejal 52-letni Armstrong.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje