Evenepoel po grdem padcu Pogačarja ostal brez konkurence

Kolesarstvo 23. Apr 202313:00 > 17:13 0 komentarjev

Pomladna sezona kolesarskih klasik se je zaključila z najstarejšo izmed njih: dirko Liege-Bastogne-Liege. Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step) je izkoristil grd padec in poškodbo Tadeja Pogačarja, 30 kilometrov pred ciljem pobegnil in deklasiral konkurenco. Dolgo je bil v ospredju sicer tudi Jan Tratnik.

Belgijski zvezdnik Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step) je je ob odsotnosti slovenskega asa Tadeja Pogačarja (UAE Team Emirates), ki je po 85 km odstopil zaradi zloma zapestja, ubranil lansko zmago in postal tretji zmagovalec spomenikov v tej sezoni. Prvega (Milano-San Remo) in tretjega (Pariz-Roubaix) je dobil Nizozemec Mathieu van der Poel, na drugem po Flandriji pa je bil najboljši prav Pogačar.

Štiriindvajsetletnik s Klanca pri Komendi se je na 109. izdaji “stare dame” boril za peto zmago na največjih enodnevnih dirkah, a po 85 km in padcu na spustu zaradi predrte gume ostal brez nadaljevanja preizkušnje.

Iz moštva UAE Team Emirates so sporočili, da si je Pogačar ob padcu zlomil dve koščici v zapestju. Danes ga v Genku pri specialistu za tovrstne poškodbe že čaka operacija.

Evenepoel napadel brez milosti

Evenepoel, ki je bil poleg slovenskega asa prvi favorit za zmago v Liegeu, je napadel na vzponu La Redoute in razbil skupino najboljših. Še pred tem je ta ujela zadnja ubežnika, med katerima je bil tudi Idrijčan Jan Tratnik (Jumbo-Visma).

Jan Tratnik

Ritmu Evenepoela je sprva lahko sledil le Britanec Tom Pidcock (Ineos Grenadiers), ki pa se ga je 23-letni Belgijec hitro otresel. Pridobil je veliko prednost in se odpeljal zmagi naproti.

V ozadju je potekal boj za drugo mesto, na ardenskih cestah pa je bilo razpršenih precej manjših skupin, ki so se borile za čim boljši položaj. Na koncu je drugo mesto zasedel Pidcock, ki je bil v sprintu trojice boljši od Kolumbijca Santiaga Buitraga (Bahrain Victorious) in četrtouvrščenega Irca Bena Healyja (EF Education-Easy Post).

Na dirki je nastopil še en Slovenec. Matej Mohorič (Bahrain Victorious) ni mogel slediti ritmu skupine najboljših na La Redoute in preizkušnje ni končal v ospredju, prav tako ne Tratnik.

Boj za visoka mesta se je začel prav s Tratnikovim napadom okoli 85 km pred koncem. Od letos nov član ekipe Jumbo-Visma je v svojem ritmu hitro pridobival prednost pred glavnino in se priključil najmočnejšim ubežnikom z začetka dirke. Tam je v hitrem ritmu ostal vse do 35 km pred koncem, ko je napadel Evenepoel in dokončno ugnal tekmece.

Žensko preizkušnjo (142,8 km) je pred tem dobila Nizozemka Demi Vollering (SD Worx), ki je v ciljnem sprintu ugnala Italijanko Eliso Longo Borghini (Trek-Segafredo). Tretje mesto je z zaostankom 22 sekund osvojila Švicarka Marlen Reusser (SD Worx). Edina slovenska predstavnica Urška Žigart (Jayco-AlUla) je bila 64., zaostala pa je nekaj manj kot 11 minut.

Liege-Bastogne-Liege v živo:

Remco Evenepoel je zmagovalec dirke Liege-Bastogne-Liege! Belgijec je bil zadnjih 30 kilometrov razred zase in se zmage veselil že precej pred ciljno črto. Vso konkurenco je prehitel za več kot minuto, drugi je v cilj pripeljal Tom Pidcock. Jan Tratnik je zasedel 25. mesto (+3:53), Matej Mohorič 40. (+6:50).

11 kilometrov do cilja: Remco Evenepoel se bo, kot trenutno kaže, ob odsotnosti Pogačarja zlahka zapeljal do zmage. Trenutno ima pred zasledovalci že minuto in pol prednosti.

34 kilometrov do cilja: Beg ni uspel. Tratnik in Velasco sta bila dobrih 30 kilometrov od cilja ujeta. Takoj je sledil napad Evenepoela, ki mu za zdaj sledi le Pidcock. Odpadel je tudi Mohorič.

48 kilometrov do cilja: Spredaj sta že nekaj časa le Tratnik in Velasco. Slovenec ves čas diktira tempo, a prednost pred glavnino se zmanjšuje. Trenutno znaša le še 36 sekund.

61 kilometrov do cilja: Tratnik je z neumorno vožnjo razredčil vodilno skupino. Spredaj so le še trije! Tratnik, Osborne in Velasco. Glavnina zaostaja dobro minuto.

70 kilometrov do cilja: Tratnik je sam izničil zaostanek za preostalimi šestimi ubežniki! Spredaj jih je zdaj sedem, izjemno delo člana Jumbo-Visme. Še več, nemudoma se je postavil na čelo kolone in navil tempo.

80 kilometrov do cilja: V ospredju je šesterica kolesarjev, za katerimi Jan Tratnik zdaj zaostaja za minuto in 12 sekund. Glavnina ni daleč, le deset sekund za skupino okoli Tratnika.

85 kilometrov do cilja: Napad Jana Tratnika! Član Jumbo-Visme se želi odlepiti od glavnine. Zaenkrat mu uspeva.

92 kilometrov do cilja: Vodilna skupina je sestavljena še iz sedmih kolesarjev, štirje so popustili. Ubežniki imajo sicer še manj kot dve minuti prednosti pred glavnino, ki je stopila na pedale.

114 kilometrov do cilja: Enajsterica v ospredju ima še tri minute in pol prednosti pred glavnino.

174 kilometrov do cilja:PADEC! Na tleh je Tadej Pogačar! Zapletel se je z Mikkelom Frolichom Honorejem (EF Education) in odstopil.

220 kilometrov do cilja: V begu je skupina 11 kolesarjev, ki ima več kot štiri minute prednosti pred glavnino.

258 kilometrov do cilja: Dirka se je začela! Na startu so trije Slovenci: Tadej Pogačar, Jan Tratnik in Matej Mohorič.