Mohorič razmišljal le o Colbrelliju, oči zdaj uprte v Pogija

Kolesarstvo 19. Apr 202212:00 > 12:01 0 komentarjev
Foto: Guliverimage

Z izvrstnim dirkanjem na velikonočno nedeljo je Matej Mohorič na klasiki vseh klasik postavil najboljši slovenski rezultat. Ker je cel dan kolesaril v ospredju, je na dirki Pariz-Roubaix upal na več kot peto mesto. A slovenski državni prvak je razkril, da je ves čas dirkal le z eno mislijo.

Z znamenito dirko po kockah, ki jo zaradi svoje težavnosti in specifičnosti mnogi uvrščajo na vrh najtežjih enodnevnih preizkušenj, so se končale spomladanske klasike po “granitnih” tleh. A premora za kolesarje vseeno ne bo, saj je že to sredo na sporedu zelo cenjena Valonska puščica, ki bo služila kot odlično ogrevanje pred nedeljskim četrtim spomenikom sezone – Liege-Bastogne-Liege.

Pretiranega razočaranja ni bilo

Matej Mohorič je že pred odhodom na “severni pekel” napovedal boj za vrh. Svoje cilje in želje je tudi hitro jasno izrazil in se še zelo daleč od cilja tudi znašel v beg. Ustavil ga niti ni defekt, z nekaterimi sotekmovalci je znova ušel. Ob odličnem dirkanju v ospredju ni odgovoril le na napad Dylana van Baarleja. Kar se je na koncu izkazalo za odločilno potezo, saj se je Nizozemec odpeljal do zmage. Prve za Ineos na tej legendarni dirki. Mohorič je v sprintu četverice končal kot zadnji, skupno pa je zasedel peto mesto.

“Res sem upal vsaj na stopničke, a se je dirka razvijala izven mojih moči. Ob koncu nisem imel več energije, saj sem jo cel dan porabljal na čelu dirke. Zagotovo več kot tisti fantje, s katerimi sem se na koncu boril. A to je dirkanje, mislim, da smo za navijače pripravili odličen šov,” je dejal 27-letni Gorenjec.

V sprintu za drugo mesto mu je zmanjkalo energije. Foto: Guliverimage

Razmišljal o zmagi in Italijanu

Obrazložil je, da je bil veliko v begu, ker se je želel izogniti nepredvidljivosti v ozadju. “Verjetno je manj tvegano, če voziš spredaj. Obenem imam pred seboj še pomembne dirke, razmišljal sem tudi o njih. Vem, da lahko dolgo vozim na polno, tudi večina mojih zmag je prišla na tak način. Če sem iskren, sem do počene pnevmatike razmišljal le o zmagi, a to je kolesarstvo,” je pripomnil član ekipe Bahrain-Victorious.

Matej Mohorič in Sonny Colbrelli. Foto: Guliverimage

A to ni bila edina misel, ki jo je imel v glavi. Želel si je dobre predstave za nesrečnega Sonnyja Colbrellija. Italijanski moštveni kolega bi moral tam braniti lansko zmago, a zaradi težav s srcem to ni bilo mogoče. “Ves čas sem razmišljal o njem. Res mi je žal, da ga ni z nami. Upam, da se v prihodnosti vrne in bomo lahko tekmovali z več aduti,” je še dodal lastnik najnovejšega najboljšega rezultata na dirki od francoske prestolnice od belgijske meje. Prej je ta pripadala Borutu Božiču, ki je bil leta 2015 štirinajsti.

Po petem mestu v Roubaixu je aktualni državni prvak pridobil še eno mesto na lestvici Mednarodne kolesarske zveze. Zdaj je že četrti, pred njim pa so le Tadej Pogačar, Primož Roglič in Wout van Aert. O trojici Slovencev med četverico si lahko več preberete tukaj.

Za zaključek pomladi: Valonija in La Doyenne

To je bila do nedelje še edina od kolesarskih klasik, kjer Slovenci niso bili v ospredju. Naslednja je na vrsti že jutri, od naših matadorjev pa bo na Valonski puščici (202,5 km) nastopil le Tadej Pogačar. Prvemu kolesarju sveta lani na »šestem spomeniku« zaradi okužbe v ekipi ni bilo moč nastopiti, letos pa bo v Ardenih napadal sam vrh. Zaradi poškodbe tam ne bo lani drugega Primoža Rogliča, bo pa zraven spet Quick-Stepov Julian Alaphilippe, ki je La Fleche Wallonne dobil trikrat. Rekorder je sicer Alejandro Valverde, ki je bil najboljši že petkrat, Španec pa bo tekmoval tudi letos.

Trasa Valonske puščice. Foto: La Fleche Wallonne.

Še veliko bolje pa gre slovenskim kolesarjem na Liege-Bastogne-Liege. Na zaradi koronavirusa jesenski izvedbi leta 2020 je prvo slovensko zmago na spomenikih dosegel Primož Roglič, lani pa je slovenski uspeh ponovil Tadej Pogačar. Drugi bo veliki favorit tudi na letošnji preizkušnji, kjer se mu pridružil tudi Mohorič.Upa, da bo na 108. izvedbi La Doyenne (257,5 km) dovolj spočit za napad na vrh, a je že pred odhodom v Francijo in Belgijo poudarjal, da Pogačar ne bo čakal nikogar. Dvakratnemu prvaku Toura bo na obeh preizkušnjah ta teden pomagal tudi Jan Polanc. 

Trasa Liege-Bastogne-Liege. Foto. La Doyenne

Lov na peto zmago Slovencev na kolesarskih spomenikih in zaključek spomladanskih klasih v letošnji sezoni se bo v nedeljo v Liegu začel ob 9.10, nato pa se bodo najboljši slovenski kolesarji posvetili počitku in pripravam na Tour de France.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!