Osamljeni Primož Roglič na zmenku z zgodovino

Kolesarstvo 13. Avg 202414:52 3 komentarji
Primož Roglič
Foto: Profimedia

V soboto se bo začela že 79. izdaja dirke po Španiji, bolje znane pod imenom La Vuelta. Boj za rdečo majico se bo začel in končal s kronometrom. Prve tri etape bodo na Portugalskem, medtem ko bo zaključek kot po tradiciji v Madridu. Predstavljamo izrazito gorsko traso, na kateri bo vozil zgolj en Slovenec, ki pa spada med najožje favorite za zmago. Govora je seveda o Primožu Rogliču, trikratnem zmagovalcu španske pentlje, ki je na lovu za zgodovino.

Dirka po Španiji se bo začela 17. avgusta in končala 8. septembra. Šele petič v zgodovini se bo začela zunaj španskih meja, po Nizozemski (2009 in 2022), Franciji (2017) in Portugalski (1997).

Kolesarje čaka 3.265 kilometrov ceste na skupno 21 etapah, od tega bodo dvakrat vozili na čas, le ena etapa je uradno ravninska, pet jih je razgibanih, pet je tudi srednje-gorskih in osem povsem gorskih. Španci sicer vsako etapo, ki ima vsaj en kategoriziran klanec, že pomaknejo v kategorijo razgibanih, a pogled na profile etap res razkrije, da sprinterji ne bodo prišli na svoj račun.

Edini Slovenec na startu bo Primož Roglič (Red Bull – Bora – hansgrohe) in spada med najožje favorite. Z zmago bi se na vrhu večne lestvice po številu osvojenih Vuelt izenačil s Špancem Robertom Herasom.

Lahko Kisovčan slavi še četrtič? Foto: Guliverimage

Tadej Pogačar se je kljub prepričevanju organizatorjev po Giru in Touru odločil za počitek, medtem ko manjkajo tudi Jan Tratnik, Matej Mohorič, Luka Mezgec, Domen Novak in drugi.

Brez Pirenejev

Vuelta je že tradicionalno bolj naklonjena mojstrom vožnje v klanec, nič drugače ni letos. Kar devet etap se bo končalo z vzponom, kar napoveduje spektakularne tri tedne dirkanja. Verjeli ali ne, a letošnja španska pentlja se ne bo dotaknila Pirenejev.

Vuelta 2024, foto: organizator

Dva klanca sta zabeležena pod ekstra kategorijo, oba sta na koncu etap. Drugi teden se bo končal z vzponom na Cuitu Negru v 15. etapi in tretji začel s ciljem na Lagos de Covadongo v 16. preizkušnji.

Predvsem Cuitu Negru je izjemno naporen, saj se bodo kolesarji vzpenjali kar 41 kilometrov. S 1.847 metri nadmorske višine bo to tudi najvišja točka letošnje dirke.

Prvi teden

Prvi teden dirkanja bo ponudil devet etap. Že na uvodnem hitrem kronometru se bo izoblikovala skupna razvrstitev, medtem ko bi se lahko karte znova močno premešale že v četrti etapi. Takrat bomo namreč prvič videli cilj na koncu kategoriziranega klanca in to zelo zahtevnega. Vzpon na Pico Villuercas meri 14,6 km in ima povprečni naklon 6,2 odstotka, a v zaključnih kilometrih naraste vse do neverjetnih 20 odstotkov.

Precejšnjo selekcijo bi lahko povzročila tudi 9. etapa, ko so na vrsti kar trije klanci prve kategorije, po zadnjem pa sledi še približno 25 kilometrov spusta.

1. Lisboa > Oeiras (12 km) – vožnja na čas

1. etapa, foto: organizator

2. Cascais > Ourém (194 km) – razgibana

2. etapa, foto: organizator

3. Lousã > Castelo Branco (191,5 km) – razgibana

3. etapa, foto: organizator

4. Plasencia > Pico Villuercas (170,5 km) – gorska

4. etapa, foto: organizator

5. Fuente del Maestre > Sevilla (177 km) – ravninska

5. etapa, foto: organizator

6. Carrefour Jerez Sur. Jerez de la Frontera > Yunquera (185,5 km) – gorska

6. etapa, foto: organizator

7. Archidona > Córdoba (180,5 km) – razgibana

7. etapa, foto: organizator

8. Úbeda > Cazorla (159 km) – srednja gorska

8. etapa, foto: organizator

9. Motril > Granada (178,5 km) – gorska

9. etapa, foto: organizator

Drugi teden

Drugi teden bo brez dvoma zaznamoval vzpon na Cuitu Negru, s katerim se bo tudi zaključil drugi teden dirkanja, ki bo skoraj povsem gorski. Kar tri etape se zaključijo v klanec, lahke preizkušnje, na kateri bi kolesarji lahko “počivali”, praktično ni. Najprej se bo dvakrat ponujala lepa priložnost ubežnikom, nato bodo v ospredju zagotovo favoriti, na čelu s Primožem Rogličem.

10. Ponteareas > Baiona (160 km) – gorska

10. etapa, foto: organizator

11. Padrón > Padrón (166,5 km) – srednja gorska

11. etapa, foto: organizator

12. Ourense Termal > Estación de montaña de Manzaneda (137,5 km) – razgibana

12. etapa, foto: organizator

13. Lugo > Puerto de Ancares (176 km) – gorska

13. etapa, foto: organizator

14. Villafranca del Bierzo > Villablino (200,5 km) – srednja gorska

14. etapa, foto: organizator

15. Infiesto > Valgrande-Pajares. Cuitu Negru (143 km) – gorska

15. etapa, foto: organizator

Tretji teden

Kot že rečeno, se bo tretji teden začel z brutalnim klancem na Lagos de Covadongo, ki je del Vuelte že 23., prvič je bil del dirke pred 41 leti. Sicer meri 12,5 km in ima 6,9 odstotka povprečnega naklona. Najstrmejši deli se sicer dvignejo do 16 odstotkov.

Omeniti velja še Alto de Moncalvillo, ki bo na sporedu v 19. etapi. Leta 2020 si je prav tukaj Roglič privozil 13 sekund naskoka pred Richardom Carapazom, kar je Slovenca približalo vrhu skupne razvrstitve in na pot h končni zmagi. Tudi tokrat se bo ta klanec končal v cilj. Meri 8,6 km in ima 8,9-odstotni povprečni naklon, a je dobršen del krepko nad 9 odstotki, vključno s celotno drugo polovico vzpona.

Kot da to še ni dovolj, bodo dan pozneje kolesarji soočeni s kar sedmimi kategoriziranimi vzponi, od tega bodo trije prve kategorije. Za konec pa bo torej na vrsti še kronometer. Pred nami je res spektakularna dirka po Španiji.

16. Luanco > Lagos de Covadonga (181,5 km) – gorska

16. etapa, foto: organizator

17. Monumento Juan de Castillo. Arnuero > Santander (141,5 km) – srednja gorska

17. etapa, foto: organizator

18. Vitoria-Gasteiz > Maeztu-Parque Natural de Izki (179,5 km) – srednja gorska

18. etapa, foto: organizator

19. Logroño > Alto de Moncalvillo (173,5 km) – razgibana

19. etapa, foto: organizator

20. Villarcayo > Picón Blanco (172 km) – gorska

20. etapa, foto: organizator

21. Madrid > Madrid (24,6 km) – vožnja na čas

21. etapa, foto: organizator

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje