
Tadej Pogačar je v nedeljo debitiral na dirki Pariz-Roubaix in zaostal le za Mathieujem van der Poelom, pa še to po lastni napaki 38 kilometrov pred ciljem. Kljub temu je bil zadovoljen s prikazanim in je odločen, da bo enkrat na velodromu v Roubaixu dvignil roke v zrak kot zmagovalec.
Tudi po 122. izvedbi zloglasnega severnega pekla ekipa UAE Emirates ostaja brez zmage na kraljici vseh klasik. Tadej Pogačar je bil z drugim mestom še najbližje, a je po napaki 38 km pred ciljem izgubil stik z Mathiuejem van der Poelom, ki je ciljno črto v Roubaixu še tretjič zapored prevozil kot prvi.
Čeprav je Slovenec v prvih odzivih deloval razočarano, je hitro obrnil ploščo in bil z debijem na zahtevnih kockah zadovoljen. Priznal je, da je bila napaka ob prepoznem in močnem zaviranju 38 kilometrov do cilja, ko je v desnem ovinku zapeljal na široko v luknjo v travi in padel s kolesa, povsem njegova. “Videl sem motorje, ki so stali v kotu, a nihče ni zavijal. V mojih očeh se mi je zdelo, da gre trasa naravnost. Do ovinka sva prišla zelo hitro, pihalo je v hrbet, obenem pa sem še napadal in šel na polno. Enostavno sem bil prehiter,” ni bežal od odgovornosti.
Priznal je tudi, da bi bil razplet dirke težko drugačen, tudi če bi z Nizozemcem, ki ga je spet ujel po številu zmag na spomenikih, skupaj pripeljala na velodrom André-Pétrieux v Roubaixu. “Zmagal je najmočnejši kolesar na dirki,” je Pogačar dejal za RTV Slovenija.
Trenutek, ki je odločil dirko Pariz-Roubaix 2025:
Pomembno za samozavest
Ne glede na vse je Pogačar dokazal, da se zna voziti po kockah. Ves dan dirke je prebil v ospredju, pomembno vplival na to, da sta s poznejšim zmagovalcem sama ostala v ospredju in se vse od omenjenega padca uspešno izogibal težavam. Nad prikazanim je bil navdušen tudi šef ekipe UAE Emirates Mauro Gianetti.
“Verjetno ima neverjeten občutek. Mislim, da je bil presenečen, užival je v spektaklu, dirkal je dobro, na kockah je deloval udobno. Imel je nekaj nesreče s tem padcem, ko je izgubil nadzor nad kolesom. To mu je preprečilo, da bi se lahko boril za zmago proti Mathieuju, a za njim je vseeno čudovita dirka,” je za Cyclism’Actu dejal Italijan.

Veliko je bilo debat pred dirko, ali je bila Pogačarjeva odločitev za nastop sploh pravilna. “Ljudje so govorili, da v ekipi nismo želeli, da nastopi na severnem peklu. A ko je dejal, da si želi, smo bili vsi za. Vedeli smo, da lahko zmaga. To je dokazal, kljub padcu pa je to pomembno za samozavest. Da se tega zaveda,” je še dodal šef Emiratov.
Nazadnje kaj takega pred 50 leti
Pogačar je na severu Francije spet pisal zgodovino. Že z nastopom je postal prvi aktualni zmagovalec Toura po Američanu Gregu LeMondu leta 1991, ki je dirkal na Roubaixu. Še nekoliko dlje pa moramo v zgodovino, da najdemo aktualnega prvaka na stopničkah v Roubaixu – to je leta 1975 uspelo komu drugemu kot Eddyju Merckxu. Tudi Belgijec je slabo leto dni po osvojeni rumeni majici zasedel drugo mesto, premagal ga je le rojak Roger De Vlaeminck.
Pogačar in Merckx sta tudi edina kolesarja v zgodovini, ki sta na vseh petih spomenikih, vseh treh grandtourih in cestni dirki svetovnega prvenstva vsaj enkrat stala na zmagovalnem odru. Belgijec je na vseh devetih preizkušnjah tudi vsaj enkrat zmagal, slovenskemu asu do tja manjkajo slavja na Milano-Sanremo, Pariz-Roubaix in Vuelti.
Z drugo stopničko je najboljši kolesar na svetu nadaljeval izjemen niz. Od začetka kariere v svetovni seriji, v katero je vstopil leta 2019, je nastopil še na 18. kolesarskem spomeniku, torej petih največjih enodnevnih klasikah. Zbral je osem zmag, na kar zadnjih 14 v nizu, na katerih je nastopil in prišel do cilja, pa je končal med prvo peterico. Če odštejemo odstop zaradi zlomljenega zapestja na dirki Liege-Bastogne-Liege leta 2023, je izven top 5 nazadnje končal leta 2020, ko je na dirki Milano-Sanremo zasedel 12. mesto.
Niz bo skušal nadaljevati že čez dva tedna v Liegu, kjer bo 27. aprila branil lansko zmago, v tem belgijskem mestu pa je bil najboljši tudi leta 2021. Še prej ima v načrtu dirki Amstel Gold (to nedeljo, 20. aprila) in na še eni ardenski klasiki, Valonski puščici (23. aprila). Po tem trojčku ga čaka nekaj počitka, potem pa višinske priprave na glavni cilj sezone – dirko po Franciji (5. – 27. julij). Generalko pred Tourom bo opravil na enotedenski preizkušnji po Dofineji, ki se začne 8. junija.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!