Pogačar z etapno zmago, tudi Roglič med deset

Kolesarstvo 30. Jun 202117:30 > 17:46

Tadej Pogačar je zmagovalec pete etape na Dirki po Franciji. Dobil je 27-kilometrski kronometer. Primož Roglič je kljub bolečinam končal na sedmem mestu.

Tadej Pogačar je izvrstno odpeljal dolg, a ravninski kronometer. Slavil je s časom točno 32 minuta. Drugi je končal Stefan Küng (FDJ) z 19 sekundami zaostanka. Tretji je bil Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma).

Zelo dobro je odpeljal tudi Primož Roglič. Za Pogačarjem je zaostal 44 sekund in etapo končal na sedmem mestu. Matej Mohorič je za zmagovalcem zaostal več kot dve minuti, Luka Mezgec pa skoraj tri minute in pol.

Potek etape

• 12:15Amund Grøndahl Jansen (Team BikeExchange) je prvi kolesar, ki se je podal na progo.
  • 12:31 – štartal je Chris Froome (Israel Start-Up Nation). Kako se bo odrezal izkušeni Britanec, ki je že slavil kronometrsko zmago na Touru.
  • 12:47Tony Martin (Jumbo-Visma) je najhitrejši na drugem merjenju vmesnega časa. Martin nosi dres nemškega prvaka v kronometru.
  • 12:52 – Jansen je prvi kolesar na cilju s časom 37:04.

• 13:14 – Jumbo-Visma zaenkrat drži prva tri mesta. Sepp Kuss je prevzel vodstvo pred Mikom Teunissenom in Tonyjem Martinom.
  • 13:25 – vodstvo je prevzel Mikkel Bjerg, Pogačarjev ekipni kolega pri UAE Team Emirates. Danec vodi za skoraj minuto.
  • 13:52 – prvi je še vedno Mikkel Bjerg, ki je odpeljal odličen kronometer. Pred drugouvrščenim Lukom Durbridgem (Team BikeExchange) ima 41 sekund prednosti.
  • 14:19 – štartal je Švicar Stefan Bissegger (EF Education First), eden izmed favoritov za zmago na današnji etapi. Vodi še vedno Bjerg.
  • 14:30 – v Franciji je ponovno začelo deževati, ceste so zato spolzke. Videli smo prvi padec na etapi. Na tleh se je znašel Brandon McNulty (UAE Team Emirates).
  • 15:00Stefan Bissegger (EF Education First) je na cilju na drugem mestu. Za Bjergom zaostaja 21 sekund. Bisseggerja je prehitel tudi njegov moštveni kolega Nielsen, Švicar je sedaj tretji.
  • 15:09 – na progo se je podal prvi Slovenec, Luka Mezgec (Team BikeExchange).
  • 15:46 – na cilju je Luka Mezgec s časom 37:28.

Luka Mezgec je po svojem nastopu povedal: “Približno vemo, koliko bo čas zmagovalca. Imamo že toliko kilometrine, da vemo, koliko moramo trpeti, da smo še v igri. Naš glavni cilj je bil ta, da se spočijemo in pripravimo na naslednje etape.”

• 15:48Mattia Cattaneo (Deceuninck Quick-Step) je prevzel vodstvo in iz prestola vendarle spravil Mikkela Bjerga. Premagal ga je za šest sekund.
  • 16:05Stefan Küng je nov vodilni. Njegova prednost znaša več kot 40 sekund.
  • 16:12 – štartal je Primož Roglič.

• 16:16 – na cilju je Matej Mohorič s časom 34:01.
  • 16:24 – Roglič je po prvem merjenju vmesnega časa le šest sekund za vodilnim Dancem Kasperjem Asgreenom (Deceuninck Quick-Step).
  • 16:32 – Po drugem merjenju vmesnega časa Roglič zaostaja 18 sekund.
  • 16:40 – na progo se je pognal še zadnji Slovenec Tadej Pogačar.
  • 16:50Tadej Pogačar je najboljši na prvem vmesnem času. Prednost znaša 10 sekund.
  • 17:12Tadej Pogačar je za kar 18 sekund ugnal Stefana Künga in je trenutno vodilni na peti etapi.
  • 17:17 – za Pogačarjem je zaostal tudi Wout van Aert.
  • 17:20 – Pogačar je dobil peto etapo. Van der Poel je za njim zaostal 31 sekund, a vseeno je obdržal rumeno majico.