Pogačar zmago brani kot peti najmlajši na letošnjem Touru

Kolesarstvo 24. Jun 202110:24 > 12:06 0 komentarjev

Tadej Pogačar je aktualni zmagovalec Dirke po Franciji, pri 22-ih letih pa vseeno en izmed najmlajših na letošnji dirki.

Najstarejši kolesar na letošnji dirki je kdo drug kot Španec Alejandro Valverde, ki je star 41 let. Na Touru je nastopil že trinajstkrat, kar sedemkrat pa je ob koncu končal med elitno deseterico.

Valverde vseeno ni najstarejši kolesar v zgodovini Dirke po Franciji. Ta naslov pripada Francozu Henriju Paretu, ki je na Touru leta 1904 štel 50 let. Tisto dirko je končal kot enajsti.

Na drugi strani je najmlajši kolesar na letošnjem Touru Britanec Fred Wright pri 22 letih in 14 dneh. Drugi najmlajši je Francoz Maxime Chevalier, tretji pa še en Britanec Mark Donovan. Tadej Pogačar je peti najmlajši kolesar letošnje Dirke po Franciji.

Pogačar je na zadnjih trinajstih etapnih dirkah, na katerih je nastopil, vedno končal med najboljšo šesterico.

Kdo se dobitniki majic v zadnjih desetih izvedbah Dirke po Franciji?

Rumena majica je najprestižnejša majica Dirke po Franciji. Nosi jo namreč vodilni v skupnem seštevku dirke. Lani jo je prvič osvojil Slovenec. Chris Froome, Vincenzo Nibali, Geraint Thomas in Tadej Pogačar so majico osvojili v zadnjih desetih letih in jo bodo naskakovali tudi letos. Na dirki pa ni predlanskega zmagovalca Egana Bernala.

2011 Cadel Evans (AVS)

Zelena majica odlikuje najboljšega kolesarja po točkah na Touru. Točke se zbirajo na letečih ciljih sredi etap ter na zaključkih etap. Slovak Peter Sagan je v zadnjih desetih letih kralj tega seštevka, zeleno majico je osvojil kar sedemkrat.

2011 Mark Cavendish (VB)

Pikčasta majica je en bolj prepoznavnih simbolov Dirke po Franciji. Dobi jo najboljši na gorskih ciljih. Tudi to majico je lani osvojil Tadej Pogačar.

2011 Samuel Sanchez (ŠPA)

Bela majica predstavlja najboljšega v seštevku mladih kolesarjev oziroma kolesarja, ki je najvišje uvrščeni kolesar v skupnem seštevku, ki je star po 25 let. Zadnja dva dobitnika bele majice sta pobrala tudi rumeno.

Tour za mlade

Poleg Dirke po Franciji pa obstaja tudi mladinska različica Toura: Tour de l’Avenir. Kdo pa so kolesarji, ki so dobili zadnjih deset izvedb Toura za mlade?