V soboto bo sezono, ki bo šla v zgodovino kot ena najboljših od izuma kolesa ter nastanka profesionalnega kolesarstva, sklenil Tadej Pogačar. Napadel bo dirko po Lombardiji, kjer od debija pred tremi leti ne pozna poraza.
Skoraj ni ceste, kjer bi se Tadej Pogačar počutil tako domače, kot se na poti od Bergama do Coma ali obratno. Tradicionalno zadnji od petih spomenikov bo tudi letos zadnja dirka sezone za trenutno najboljšega kolesarja na svetu, ki bo poskušal v “svoji dnevni sobi” dodati le še piko na i.
Čeprav se je letos pojavil na startu kar enajstih dirk, tritedenskih, enotedenskih ali enodnevnih, zgolj treh ni osvojil. Zadnjo, dirko treh dolin Vareseja, mu je sicer v torek odnesel dež. Edina dva poraza sta prišla na spomeniku Milano-Sanremo in veliki nagradi Quebeca.
Seznam zmag je precej daljši. Osvojil je dirki po Italiji in Franciji, dodal spomenik Liège-Bastogne-Liège, svetovni naslov, dirko po Kataloniji, VN Montreala in Dirko po Emiliji. Vsega skupaj se je nabralo kar 24 zmag, ko prištejemo še posamezne etape. Če bi slavil še 25., bi izenačil Alessandra Petacchija in njegovih 25 zmag iz leta 2005, kar je rekordna bera tega stoletja, a s to razliko, da med njimi ne najdemo zmag v skupnih razvrstitvah. Ne glede na končno uvrstitev v soboto pa lahko že zdaj njegovo leto označimo za zgodovinsko, v katerem je osvojil skoraj vse, kar se je osvojiti dalo. Dirka po Lombardiji tega ne more spremeniti, je zgolj češnja na torti.
Od vseh prestižnih dirk svetovne serije je Pogačar trikrat osvojil zgolj dve: Tour in Lombardijo. Severnoitalijanska klasika je tudi zanj nekaj posebnega ter se na njo zelo rad vrača. Seveda tudi zaradi treh zmag na dosedanjih treh nastopih. Gre za zadnji spomenik sezone, zato morda vse največje zvezde resda niso na startu, letos bosta denimo manjkala Primož Roglič in Jonas Vingegaard, a je to kljub temu dirka, ki si jo vsi želijo zmagati. Bodo pa tukaj Remco Evenepoel, Thomas Pidcock, Matteo Jorgenson, Ben Healy, Simon Yates, Enric Mas in drugi.
Romantičen zaključek sezone
Klasika odpadlega listja, kot se tudi imenuje Il Lombardia, ima ob zaključku kolesarskega leta nekaj romantike. Posebnost je v njeni zgodovini, ki sega v leto 1905, in v njenem edinstvenem profilu. Ponaša se s tehnično zahtevno progo, ki prečka čudovite in hribovite pokrajine severne Italije, vključno z vzponom na slovita Muro di Sormano in Madonna del Ghisallo. Slednja slovi kot zavetnica kolesarjev, saj je cerkev na vrhu klanca med njimi popularen cilj.
Ta dirka je posebna tudi zaradi svojega jesenskega termina, saj poteka konec sezone, kar ji daje poseben čar. Jesensko listje, hladnejše vreme in težke razmere od kolesarjev zahtevajo veliko, kar pogosto prinese dramatičen in nepredvidljiv zaključek. Z morda izjemo zadnjih treh let, ko je bil zmagovalec vseskozi enak.
Lombardija velja za preizkus vzdržljivosti in taktične preudarnosti, kjer slavijo le najboljši kolesarji. Nič čudnega torej, da Pogačarju tako ustreza. 118. izvedba bo karavano peljala čez 252-kilometrsko traso od Bergama do Coma, na kateri bodo morali kolesarji premagati kar 4.800 višinskih metrov.
“So še druge velike dirke, a Il Lombardia je nekaj posebnega. Je tudi spomenik, dolga je in zelo zahtevna, res moraš biti najboljši, da zmagaš,” je glede zaključka sezone že lani razlagal trenutni lastnik mavrične majice.
Začetek že leta 1905
Il Lombardia se je rodila leta 1905. V zgodnjih letih je bila dirka znana kot “Milano-Milano”, že od leta 1907 naprej jo poznamo pod današnjim imenom Giro di Lombardia ali Il Lombardia. Od petih spomenikov sta starejša le Liège-Bastogne-Liège (1892) in Pariz-Roubaix (1896), a prav Il Lombardia slovi kot dirka z najboljšim vzdušjem.
Edini, ki je v vsej zgodovini Lombardijo osvojil štirikrat zapored, ter čigar rekord bo v soboto poskušal izenačiti Pogačar, je Fausto Coppi, ki mu je to uspelo takoj po drugi svetovni vojni (1946-1949).
Verjetno se še spomnite lanske zmage slovenskega zvezdnika ekipe UAE Emirates. Bila je, kot številne njegove v zadnjem obdobju, po veličastnem samostojnem pobegu. Zaustavil ga ni niti krč v zadnjih kilometrih, ko so številni navijači zadrževali dih. Naposled je v Bergamo prikolesaril 51 sekund pred Andreo Bagiolijem in Primožem Rogličem.
Ob pogledu na letošnjo traso se je težko upreti napovedi, da bo podobno poskušal tudi letos, kot nalašč se za napad ponuja Muro di Sormano, ki ga bodo kolesarji prečkali 42 kilometrov pred ciljem. Meri 12,8 km in ima 6,7 odstotka povprečnega naklona.
Mauro Gianetti, direktor moštva UAE, je za La Gazzetto dello Sport dejal, da je Pogačar v fantastični formi in “ima na Lombardijo prav posebno osredotočenost”.
Pogačar bo lahko računal na izjemno pomoč, ob njem bodo na startu še Adam Yates, Pavel Sivakov, Rafal Majka, Marc Hirschi, Finn Fisher Black in Jan Christen. Start je ob 10.40, najboljše pa na cilju pričakujejo okoli 17. ure.
Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?
Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!