Roglič in Jumbo Visma sanjsko začeli dirko Pariz-Nica

Kolesarstvo 6. Mar 202217:02 > 18:45 0 komentarjev

Primož Roglič in Jumbo-Visma so sanjsko začeli osemdnevno etapno dirko od Pariza do Nice. V zaključku etape so se na čelo postavili Roglič, Wout van Aert in nova okrepitev v ekipi Christophe Laporte, ki sta mu moštvena kolega tudi prepustila zmago. Trojica je odpeljala "ekipni kronometer" do cilja, kjer so podelili bonifikacije sekunde. Slovenski kolesarski as je z drugim mestom pridobil še šest dodatnih sekund, pred ostalimi glavnimi kandidati ima sedaj 28 sekund prednosti.

Jumbo-Visma je na dirki Pariz-Nica slavila že v prvi etapi, potem ko so Christophe Laporte, Wout van Aert in Primož Roglič napadli na zadnjem vzponu in se z ekipno vožnjo na čas pripeljali do cilja, kjer so slavili trojno zmago.

Novinec v ekipi Laporte, ki je na kratkem ciljnem vzponu raztrgal skupino, je za nagrado za svoj trud prejel etapno zmago, medtem ko sta njegova moštvena kolega dvignila roke tik za njim.

Kljub številnim napovedim, da bo v cilj prišla glavnina, so na vzponu odpadli šprinterji in trojica Jumbo-Visma je na koncu končala več kot 20 sekund pred vsemi ostalimi.

Pierre Latour (TotalEnergies) je napadel v zaključku in zasedel četrto mesto z zaostankom 19 sekund, prva glavna skupina je v cilj prispela še tri sekunde pozneje. Večina Rogličevih tekmecev za končno zmago je bila v glavni skupini, branilec naslova Max Schachmann (Bora-Hansgrohe) pa je izgubil skoraj 40 sekund.

Potem ko je na 160-kilometrski progi, ki se je začela in končala v kraju Mantes-la-Ville, že prej izzvenela nevarnost bočnega vetra, se je zdelo, da bo etapa namenjena skupinskemu šprintu, zlasti po mirnem prvem vzponu na Côte de Breuil-Bois-Robert na ciljnem krogu. Vendar je ekipa Jumba na drugem vzponu na 1,2-kilometrskem, 6-odstotnem vzponu vseeno napadla.

Napad ekipe Jumbo Visma

Najprej sta Rohan Dennis in Mike Teunissen pospešila na odseku z bočnim vetrom in začela redčiti skupino, zaostala sta tudipa Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious) in Ethan Hayter (Ineos Grenadiers). Nathan Van Hooydonck se je nato na vzponu postavil na čelo skupine in vozil na vso moč.

Laporte je nato prevzel vajeti in razlika je bila vse večja. Z Van Aertom in Rogličem na kolesu mu je lahko sledil le še Zdenek Štybar iz ekipe QuickStep-AlphaVinyl, katere kapetan Fabio Jakobsen se je skupaj s šprinterskimi kolegi vse bolj oddaljeval od druge skupine. Kmalu je moral popustiti tudi Štybar, tako da so Laporte, Van Aert in Roglič ostali sami v vodstvu.

Do cilja jih je ločilo šest kilometrov, vsi trije so se izmenjavali na čelu, glavnina v ozadju pa ni bila dovolj številčna in sposobna slediti ritmu vodilne trojice.

Ko so na ciljno ravnino prišli s približno 20 sekundami prednosti, je bilo edino vprašanje, kdo bo pobral etapno zmago. Ker so bile na voljo bonifikacijske sekunde 10, 6 in 4 sekunde za prve tri, bi si Roglič lahko pomagal do še večje prednosti pred tekmeci v skupnem seštevku, vendar je bil pomočnik tisti, ki je požel pozornost z zmago.