Primož Roglič se ni vmešal v boj za medalje, Evenepoel vnovič svetovni prvak

Kolesarstvo 22. Sep 202414:21 > 17:51 1 komentar
Primož Roglič
Foto: Profimedia

Remco Evenepoel je v Zürichu ubranil naslov svetovnega prvaka v vožnji na čas. Drugi je bil znova Italijan Filippo Ganna, Primož Roglič je kronometer končal na 12. mestu.

Remco Evenepoel je v Zürichu olimpijski kroni dodal še drugi naslov svetovnega prvaka v vožnji na čas. Stopničke sta dopolnila dva Italijana Filippo Ganna in Edoardo Affini na drugem oziroma tretjem mestu.

Za Belgijca se sicer ni začelo idealno, saj je imel olimpijski prvak nekaj težav že pred startom. Toda na progi je bil 24-letnik izjemno hiter. Že na prvem merjenju vmesnega časa je bil najhitrejši.

Že takrat je bilo jasno, da se bosta za zmago udarila Italijan in Belgijec. Ganna je v zaključku lovil Primoža Rogliča in vrgel rokavico Evenepoelu.

Ura je nato začela odštevati, v izredno razburljivem zaključku je Belgijec za vsega 6 sekund ugnal Ganno.

“Noro noro. Potreboval sem kar nekaj časa, da sem se spet počutil dobro, vendar pravočasno. To je bil zame precej težak dan. Veriga mi je padla minuto pred začetkom. Na štart sem se podal in sploh nisem imel merilnika moči, tako da je bil to čisti kronometer na občutek. Zadnje 2-3 km sem se boril. Na drugem klancu sem precej močno pritisnil, nato sem šel na polno tudi v spustu in brez merilnika moči je bilo precej težko držati tempo, vendar na kronometru – še posebej na prvenstvu – ni pomembno, kakšne so razlike. Ko sem videl svoj čas v zeleni barvi, sem lahko začel slaviti,” je za Eurosport dejal Evenepoel.

Remco Evenepoel
Foto: AP Photo/Peter Dejong via Guliver

“Na začetku sem se počutil dobro, nato pa sem imel težak trenutek v srednjem delu vzpona. Po prvem spustu sem začutil, da so moje noge spet dobile nekaj kisika. Bilo je težko, ker sem moral pritiskati, vendar nisem mogel nikoli preseči meje, ker nisem točno vedel, koliko moči imam. To je bil najtežji kronometer v mojem življenju. Toda če hočeš zmagati, moraš čutiti tudi svoje telo,” je še dodal olimpijski in svetovni prvak v vožnji na čas.

Roglič je v cilj prišel s časom 55:08,50, kar je zadostovalo za 12. mesto. “Vse sem dal od sebe, iz tega vidika sem zadovoljen. Rezultat pa … Včasih si malo bolj spredaj, včasih malo bolj zadaj. Vemo, kaj mi je pisano na kožo. Trasa je, kakršna je, ampak ne bomo iskali izgovorov,” je za RTV SLO povedal slovenski kolesarski as.

34-letnik bo v nedeljo nastopil še na cestni dirki, kjer bo slovenska reprezentanca med favoriti za osvojitev naslova: “Bomo videli, kako bo do nedelje. Iskreno sem še čutil utrujenost od Vuelte in bilo se je težko priganjati in dajati maksimum ves čas. Cestna dirka je znova neka druga zgodba, nov izziv in skušali se bomo kar najbolje pripraviti,” je še dodal Zasavec.

Rezultati moškega kronometra:

Results powered by FirstCycling.com

Dvojna krona tudi za Avstralko

Nedelja je na svetovnem kolesarskem prvenstvu dan za kronometer med člani in članicami. Slednje so že opravile svojo nalogo, na 30-kilometrski trasi se je naslova prvakinje veselila Avstralka Grace Brown. Nastopili sta tudi dve Slovenki, boljša je bila Urška Žigart.

S časom 39:16 je za 16 sekund premagala drugouvrščeno Nizozemko Demi Vollering, bron pa je pripadel branilki naslova in prvi favoritinji pred dirko, Američanko Chloe Dygert, ki je zaostala že 56 sekund. Za Brown je to prva zlata kolajna s članskih svetovnih prvenstev, je pa v letu 2024 dosegla dvojček, saj je bila v vožnji na čas najboljša že na olimpijskih igrah v Parizu.

Grace Brown
Foto: Profimedia

Brown je bolje začela ter imela šest sekund naskoka na vrhu vzpona pred lansko zmagovalko dirke po Franciji. Do drugega vmesnega časa je Nizozemka nato pritisnila in vodila za devet sekund. V zadnjem delu trase je bila nato znova prepričljivo boljša olimpijska prvakinja, ki bo tako na najboljši možni način končala bogato kariero. Dvaintridesetletna Brown je bila zadnji dve leti na SP srebrna, tokrat pa je Avstraliji priborila sploh prvo zlato kolajno v zgodovini te discipline.

V lovu na bronasto kolajno je imela največ moči Dygert, ki je največ časa izgubila v prvem delu. V zadnjih dveh je nekoliko pridobila in ugnala na koncu četrtouvrščeno Nemko Antonio Niedermaier. Ta je sicer ubranila naslov najboljše med mlajšimi članicami – do 23 let.

Nastopili sta tudi dve Slovenki. Bolje se je odrezala Urška Žigart, ki je za zmagovalko zaostala tri minute in šest sekund, kar je zadoščalo za 17. mesto. Eugenia Bujak je bila še 44 sekund počasnejša od aktualne slovenske prvakinje v vožnji na čas, osvojila je 32. mesto med 69 tekmovalkami.

“Moram reči, da je bil to dober dan. Začela sem malce bolj rezervirano, da pridem v ritem še pred vzponom, kjer sem začutila noge. Tam sem močna. Trener me je po radijski zvezi ves čas spodbujal, da sem zdaj na svojem terenu. Pritiskala sem na polno in čutila, da sem ujela dober dan tudi po spustu. Uživala sem v podpori z roba ceste,” je za Eurosport dejala Žigart.

Kronometer, moški

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje