Tako kot na drugih področjih življenja umetna inteligenca tudi v športu postaja vse pomembnejše orodje za vrhunske rezultate. Nič drugače ni v kolesarstvu, veliko pozornosti tej digitalni pozornosti namenjajo tudi v ekipah Tadeja Pogačarja in Primoža Rogliča.
Ker vlaganje v najnovejše sisteme digitalne tehnologije, ki lahko opravljajo nekatere človeške naloge, stane veliko denarja, ni presenečenje, da so pionirke na tem področju ekipe z največjimi proračuni.
Ena takšnih je UAE Emirates XRG, za katerega vozi tudi prvi kolesar sveta Tadej Pogačar. Pri emiratih imajo podatkovnega robota, ki nosi ime Ana. Po besedah koordinatorja izvedbe in uspešnosti (ang. performance coordinator) Jeroma Swarta za VeloNews so zmožnosti tega orodja neskončne.
“Noro je, kaj lahko s tem dosežemo. Dosegamo faze, ko je to fantastično pomagalo. Še naprej se razvija. V sistem lahko vnesemo vprašanje za edinstven vpogled in ponudi nam unikatne odgovore,” je dejal Swart. Ob tem je priznal, da se tudi tisti, ki umetno inteligenco pri svojem delu uporabljajo, vsak dan kaj novega naučijo.
“Najtežje je ugotoviti, kaj sistem vprašati. Dobivamo odgovore, a moramo znati postavljati ključna, edinstvena vprašanja. Ta niso samoumevna. Za primer: naredili smo tridimenzionalne profile za etape na Touru. Nato smo Ano prosili, naj nam pomaga predvideti razvoj dirke z miniaturnimi kolesarji. Ponudila nam je vpogled v razplet, še posebej je bila osredotočena na Tadeja Pogačarja ter številke in podatke, ki jih ima o njem. Dobili smo nekakšen scenarij. Imamo vpogled, ki ga drugače verjetno ne bi nikjer dobili. In vse to zmore narediti zgolj v minuti, v vsakem jeziku sveta,” je dodal Swart.
To bi lahko povsem spremenilo pristop
Glede na povedano ni presenečenje, da pri UAE Emirates Ano vidijo za veliko dodano vrednost. “To bi priporočal vsaki ekipi. Res ga za orodje, v katerega bi morali mi vsi v naslednjih letih vložiti več denarja.”
Z opažanjem se strinjajo tudi pri ekipi Red Bull Bora Hansgrohe, za katero bo drugo sezono kolesaril Primož Roglič. Vodja uspešnosti in izvedbe pri rdečih bikih Dan Lorang v umetni inteligenci vidi priložnost za velik preboj.
“V kolesarstvu imamo enormne količine podatkov. Če bi lahko vse te številke in druge podatke združevali in še bolje razumeli, bi bil to za naš šport velik korak naprej. Sploh če bi glede na vse dosegljive informacije s pomočjo umetne inteligence sestavljali napovedi in predvidevanja. Če bi razumeli, kako različne spremenljivke, kot sta na primer telesna temperatura in spanec, delujejo druga na drugo, bi to povsem spremenilo naš celoten pristop k treningom in dirkam,” je za VeloNews dejal Lorang.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!