Tadej Pogačar izzval največjega vseh časov

Kolesarstvo 15. Okt 20245:00 3 komentarji
Merckx in Pogačar
Merckx in Pogačar, dva največja v zgodovini kolesarstva. Foto: Guliverimage

Tadej Pogačar je v Comu sklenil morda najboljšo individualno sezono v zgodovini kolesarstva. Praktično edini konkurent mu je velikan Eddy Merckx, čigar rekorde bo tudi slovenski šampion težko presegel, a morda ga je po najboljši posamezni sezoni že preskočil.

V letošnji sezoni je Tadej Pogačar dirkal natanko 56 dni in na skoraj polovici vseh voženj (25) kot prvi prečkal cilj. Njegov delež zmag tako znaša neverjetnih 44,6 odstotka. Vsakomur, ki vsaj malce spremlja kolesarstvo, je to težko dojemljiv podatek in ga od Eddyja Merckxa naprej praktično ni bilo več pričakovati.

Zagotovo so vam zmage 26-letnega Slovenca v letu 2024 dobro znane. Udeležil se je enajst dirk, od tega dveh tritedenskih, ene enotedenske ter osmih enodnevnih. Osvojil jih je kar devet, le dveh enodnevnih ni dobil, spomenika Milano-Sanremo in Velike nagrade Quebeca.

Še skoraj bolj kot same zmage, ki se jih je torej nabralo kar 25, izstopa način, kako je do njih prišel. Prvi po "Kanibalu" je s svojo popolno prevlado vplival na obnašanje celotnega pelotona in tudi vseh največjih konkurentov, ki so bili ob njegovih konstantnih napadih, čeprav so bili v večini tudi zelo predvidljivi, povsem nemočni. Tako nemočni, da na njegove skoke večinoma niti niso več odgovarjali.

Neverjetnih 12 zmag vpisal s pobegom

Tako tudi na zadnjem spomeniku sezone od Bergama do Coma, ko je pospešil na vzponu na Colma di Sormano, nihče ni niti poskušal slediti, temveč so se vsi ostali preprosto sprijaznili z bojem za drugo mesto. Slepo sledenje bi jih preprosto prisililo "v rdeče", kar bi posledično najverjetneje vodilo do kolapsa in poslabšanja položaja.

Verjeli ali ne, a kar 12 od 25 zmag to sezono je Pogačar vpisal po samostojnem pobegu. V soboto je skočil slabih 50 kilometrov pred ciljem. Za najdaljšo samostojno vožnjo pa še vedno velja tista z začetka letošnje sezone, ki je v retrospektivi že naznanilo izjemno prevlado, ko se je na Strade Bianche konkurenci odpeljal že 81 kilometrov do cilja. V svoji karieri je sicer s samostojnim pobegom vpisal 22 zmag, od tega torej dobro polovico zgolj v letošnji sezoni!

Najboljša ali šele 15. najboljša sezona?

Diskusije, če je morda Pogačar v sezoni 2024 celo presegel dosežke Merckxa iz leta 1972, ki velja za najboljšo sezono Belgijca v njegovi izjemni karieri, so zdaj povsem na mestu in so se pošteno razplamtele. Geraint Thomas je sicer prepričan, da takšne sezone še nismo videli in je tudi ne bomo več.

Merckx je denimo pred 56 leti, enako kot Pogačar, osvojil Giro in Tour, svetovnega prvenstva sicer ni dobil, je pa zato tri spomenike, proti dvema Pogačarja. Številni so mnenja, da je kombinacija mavrične majice in dveh spomenikov večji dosežek kot trije spomeniki.

Tadej Pogačar torjna krona
Trojna krona Pogačarja v letu 2024. Foto: Profimedia

"Kanibal" je sicer tistega leta dirkal 73 dni in vpisal neverjetnih 33 zmag. A denimo Slovenec je ob slavju na Touru in Giru dodal še kar 12 etapnih zmag na obeh prestižnih dirkah, po šest na vsaki, medtem ko je Merckx dobil skupno devet etap.

Prav tako je "Pogi" letos dodal še eno enotedensko dirko - osvojil je dirko po Kataloniji ter ob tem dobil še dodatne štiri etape. Medtem ko Merckx ni osvojil nobene, nastopil je zgolj na dirki Pariz-Nica ter zasedel drugo mesto. Številne dodatne zmage je osvojil na enodnevnih dirkah, med katerimi sta tudi Valonska puščica in dirka po Emiliji. Nasploh pa so se kolesarji pred desetletji udeleževali precej večjega števila preizkušenj.

Prav zato Pogačarjeva letošnja sezona na lestvici najboljših vseh časov ne kotira prav pri vrhu, če pogledamo na seznam priljubljene strani Procyclingstats. Na prvih šestih mestih najdemo zgolj sezone v režiji izjemnega Merckxa, po vrsti gredo 1972, 1970, 1973, 1975, 1974 in 1971. Pred Pogačarjem pa se nato zvrstijo še Freddy Maertens (1976 in 1977), Sean Kelly (1985, 1984, 1986), Laurent Jalabert (1995), Francesco Moser (1978) in še enkrat Merckx (1969).

Eddy Merckx leta 1974 na dirki po Franciji. Foto: Profimedia

Pogled na dosežke vseh posameznikov razkrije, da Pogačarjevim uspehom preprosto ne morejo parirati, še manj, da bi njihove sezone postavili nad njegovo. Točkovanje močno favorizira število nastopov, zato so višje uvrščeni kolesarji še iz časov, ko so se udeleževali precej večjega števila dirk.

Povsem drugačen je pogled na seznam portala Cyclingranking. Najboljša sezona v zgodovini kolesarstva je po njihovem merilu prav Pogačarjeva letošnja, sledi Merckx v letu 1972. Neverjetni Belgijec nato zaseda položaje vse do vključno osmega mesta, šele nato znova najdemo naslednjega kolesarja, nikogar drugega kot Pogačarja iz sezone 2023. Slovenec ima nato na enajstem mestu še sezono 2021.

Že kmalu tik za Merckxom

Merckx je raven popolne dominacije vzdrževal izjemno dolgo in v svoji karieri nanizal kar 279 profesionalnih zmag! Marc Cavendish na drugem mestu zaostaja že 114 zmag, kar dovolj zgovorno priča o veličini danes 79-letnega Belgijca. Na vrhu seznama se ga bo tudi Pogačar zelo težko dotaknil, je pa zato drugo mesto ulovljivo. Trenutno je sicer pri številki 88, torej bo moral bero praktično podvojiti.

Eddy je na vrhu tudi po številu zmag na spomenikih, ima jih kar 18, drugi Roger de Vlaeminck je pri številki 11, Pogačarja najdemo na sedmem mestu s sedmimi zmagami.

Tudi na seznamu osvojenih Grand Tourov (dirke po Italiji, Franciji in Španiji, op.a.) je seveda rekorder Merckx, ki je po petkrat slavil na Touru in Giru ter enkrat na Vuelti, skupno ima torej 11 zmag. Od Slovencev je trenutno s petimi naslovi še najuspešnejši Primož Roglič, ki si deli osmo mesto, medtem ko je Pogačar pri številki štiri.

Ne glede na mnenje, kdo je imel najboljšo sezono, je že samo dejstvo, da imamo pol stoletja po prevladi "kanibala" povsem legitimno diskusijo o najboljšem vseh časov, dovolj zgovorno samo po sebi. Pogačar je eden največjih v zgodovini.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje