Tadej Pogačar po epskem napadu junak klasike Strade Bianche

Kolesarstvo 5. Mar 202216:34 > 17:24 0 komentarjev

Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) je po zmagi na dirki po ZAE zablestel tudi v Italiji in na izjemen način prvič v karieri dobil prestižno enodnevno klasiko Strade Bianche. Kot drugi je v cilj prišel s 37 sekundami zaostanka španski veteran Alejandro Valverde (Movistar), tretji pa je bil Danec Kasper Asgreen (Quick-Step).

“Ni skrivnost, da mi je dirka všeč. Zelo rad bi jo dobil,” je dan pred 184 kilometrov dolgo klasiko po okolici Siene povedal slovenski kolesarski zvezdnik. In kar si Pogačar zaželi, to tudi dobi.

Dirko je na 100 kilometru zaznamoval tudi hud padec. Na spustu makadamske trase je spektakularno padel eden izmed favoritov Julian Alaphilippe, a kljub grozljivem padcu, lahko nadaljeval z dirkanjem. V padcu skupine sta se na tleh znašla tudi Tadej Pogačar, a tudi on k sreči lahko nadaljeval z dirko.

Hud padec na 100. kilometru:

Padec Slovenca ni zmedel, 50 kilometrov do cilja je napadel z vso silo, nihče v karavani pa mu ni mogel slediti. Še najdlje je zdržal Španec Carlos Rodriguez, ki pa je kasneje začel tudi sam popuščati. Po osmih kilometrih hudega napada si je dvakratni zmagovalec Toura privozil že minuto prednosti, ki je do cilja ni več zapravil.

Tadej Pogačar je zablestel v Sieni in osvojil Strade Bianche. Foto: LaPresse – Fabio Ferrari

Tudi peterica zasledovalcev mu ni mogla do živega

Nekaj več kot 20 kilometrov do konca so se v dir za njim podali Kasper Asgreen, Jhonatan Narvaez, Tim Wellens, Alejandro Valverde in Quinn Simmons, a slovenskega kolesarja kljub sodelovanju in vsem vloženemu naporu niso uspeli ujeti.

Ni vedel, če bo zdržal

“Na takih dirkah je pomembno izbrati trenutek. Sam sem poskusil na vzponu Sante Marie. Nihče mi ni sledil. Nisem vedel, ali bom zdržal. V zadnjih kilometrih sem bil res že zelo utrujen, pogledoval sem preko ramen, če se mi kdo približuje. Izšlo se je, preživel sem, zelo sem vesel,” je po veličastni zmagi za Eurosport dejal Pogačar, ki je bil danes v svoji ligi.

Prihod v cilj in slavje:

Pogačar do tretje klasike

23-letni šampion iz Komende je svojo bogato zbirko dodal še Strade Bianche. V pretekli sezoni je osvojil spomenika Liege-Bastone-Liege in dirko po Lombardiji.

Poleg Pogačarja sta bila na dirki še Matej Mohorič (Bahrain – Victorious), ki pa je po padcu na 100. kilometru kasneje sestopil s kolesa in odstopil, njegov klubski kolega Jan Tratnik pa je bil 37. (+6.50).

37. Jan Tratnik (Slo) Bahrain-Victorious +6.50

Odstop: Matej Mohorič (Slo) Bahrain-Victorious, …

Pri dekletih Belgijka močnejša od Nizozemke

Pred moškimi so se udarila tudi dekleta. Dobila jo je belgijska prvakinja iz ekipe SD Worx Lotte Kopecky. V zadnjem kilometru je ubranila vse napade prve favoritinje, Nizozemke Annemieke van Vleuten (Movistar).

Velik uspeh ekipe SD Worx je s tretjim mestom dopolnila Južnoafričanka Ashleigh Moolman-Pasio (+0:10).

Nastopili sta tudi dve Slovenki. Eugenia Bujak (UAE ADQ) je bila 33. (+4:16), Pogačarjevo dekle, Urška Žigart (BikeExchange Jayco) dirke ni dokončala.