
Izjemen niz Tadeja Pogačarja, ki je stal na stopničkah na prav vseh osmih dirkah, na katerih je nastopil v letu 2025, se močno pozna tudi pri njegovem zaslužku. 26-letnik je postavil nov rekord pomladi.
Potem ko je lansko sezono končal s štirimi zaporednimi zmagami (VN Montreala, cestna dirka svetovnega prvenstva, dirka po Emiliji in dirka po Lombardiji), Tadej Pogačar tudi v tej sezoni nadaljuje izjemen niz.
Na vseh osmih dirkah, na katerih je nastopil, je namreč končal med najboljšo trojico. Zadnjič, ko na podelitvi ni stopil na zmagovalni oder, je bilo 13. septembra lani, ko je na VN Quebeca po poletnem premoru po dirki po Franciji osvojil sedmo mesto.
Izjemna serija izjemnih rezultatov pa se pozna tudi pri zaslužku. Pogačarju so tri zmage (dve etapni in skupna) na uvodu sezone po Združenih arabskih emiratih prinesle skupno 60.750 evrov, s še dodatnih 21 tisoč evrov pa je zapustil Italijo (16 tisočakov za zmago na Strade Bianche in pet za tretje mesto na spomeniku Milano-Sanremo).

Pošteno izboljšal znamko van der Poela
Zmaga na dirki po Flandriji mu je prinesla okroglih 20 tisoč evrov, še dva tisočaka več pa je bilo vredno drugo mesto na kraljici klasik od Pariza do Roubaixa. Drugo mesto na Amstel Gold je njegov bančni račun obogatilo za 8000 evrov, dve zmagi na belgijskih tleh pa še za dodatnih 36.250 evrov (16.250 za zmago na Valonski puščici in 20 tisočakov za tretje slavje na Liege-Bastogne-Liege).
Ko torej seštejemo vse skupaj, je Tadej Pogačar v letu 2025 za zdaj zaslužil že okroglih 168 tisoč evrov, če temu odštejemo slavje na Bližnjem vzhodu, pa je samo na spomladanskih enodnevnih klasikah prejel 107.250 evrov. S tem je presegel lanski zaslužek Mathieuja van der Poela pri 79.500 evrov, Nizozemec je bil z osmimi tisočaki in pol manj letos drugi. Na tretjem mestu je Danec Mads Pedersen (52.100 €).
Pogačarjeva pomlad skozi evre:
dirka po ZAE: 60.750 evrov (dve etapni in skupna zmaga)
Strade Bianche: 16.000 evrov (prvo mesto)
Milano-Sanremo: 5000 evrov (tretje mesto)
dirka po Flandriji: 20.000 evrov (prvo mesto)
Pariz-Roubaix: 22.000 evrov (drugo mesto)
Amstel Gold: 8000 evrov (drugo mesto)
Valonska puščica: 16.250 evrov (prvo mesto)
Liege-Bastogne-Liege: 20.000 evrov (prvo mesto)SKUPAJ: 168.000 evrov
Toda najbolj bogata nagrajena dirka v svetu kolesarstva je šele pred Pogačarjem. Dirka po Franciji, kjer bo napadal že četrto skupno zmago, bo na sporedu od 5. do 27. julija. Predtem čakajo svetovnega prvaka počitek in višinske priprave, generalko pa bo opravil na dirki po Dofineji od 8. do 15. junija, kjer se bo prvič v sezoni srečal z Jonasom Vingegaardom. Na jugovzhodu Francije bo nastopil tudi Remco Evenepoel.
Zgodovinske knjige niso zanj
“Spomladansko obdobje je bilo zelo zahtevno, ne bom lagal. Bilo je nekaj vzponov in padcev, na srečo smo imeli v Belgiji na koncu tudi nekaj lepega vremena, kar nam je olajšalo delo. Zelo sem ponosen na to, kar smo pokazali na teh dirkah,” je dejal na nedeljski novinarski konferenci.
Nato pa dodal, da ga rekordi in zgodovinske knjige ne zanimajo. “O tem me veliko sprašujete, a nisem tukaj, da bi pisal kakršne koli knjige. Preprosto uživam v dirkanju, v vseh pogledih. Zato sem lahko zelo vesel, nisem pričakoval, da se bo pomlad tako odvila. Zgodilo se je veliko lepih stvari. Kaj takšnega ne morem storiti vsako pomlad, če bi šel zdaj na Giro, bi verjetno že po tednu dni lahko spakiral in se odpravil domov. Čas za počitek je prav tako pomemben, nočem se skuriti,” je dejal.

Ko govorimo o nagradah kolesarjev s strani organizatorjev dirk, kot vselej dodajamo, da te ne predstavljajo glavnega vira dohodka za tekmovalce. Pogodba s klubom in sponzorski dodatki so tisti, ki kolesarjem prinesejo največ. Nagrade z dirk pa najboljši v moštvu tradicionalno razdelijo med pomočnike in ekipno osebje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje