Letošnja izvedba Dirke po Franciji se je končala. Spremljali smo prestre in zanimive tri tedne, na koncu pa je Slovenec ponovno stopil na najvišjo stopničko.
Na letošnjem Touru so nastopili štirje Slovenci, končali so ga trije. Primož Roglič je padel v tretji etapi, bolečine pa so bile prehude, zato je po osmi odstopil. Matej Mohorič je osvojil dve etapni zmagi, Tadej Pogačar pa tri. Luka Mezgec je deloval kot pomočnik Michaela Matthewsa, izkazal pa se je na Elizejskih poljanah s četrtim mestom.
Slovenija se je poleg Belgije znašla na samem vrhu števila etapnih zmag na letošnji francoski pentlji. Naši junaki ter belgijski kolesarji so osvojili po 5 etap. Takoj za njima je Velika Britanija s štirimi zmagami, vse je dosegel šprinter Mark Cavendish.
Število etapnih zmag po državah
Slovenija in Belgija: 5
Velika Britanija: 4
Nizozemska: 2
Francija, Avstralija, Nemčija, ZDA, Avstrija: 1
Na letošnjem Touru je le osem od triindvajsetih moštev prišlo do etapne zmage. Med ekipami sta bila najuspešnejši Deceuninck Quick-Step in Jumbo-Visma.
Etapne zmage ekip
Deceuninck Quick-Step in Jumbo-Visma: 5
UAE Team Emirates in Bahrain – Victorious: 3
Alpecin – Fenix: 2
AG2R Citroen, Bora Hansgrohe in Trek Segafredo: 1
Med kolesarji je na vrhu Mark Cavendish, sledita mu Tadej Pogačar in Wout Van Aert. Matej Mohorič je na četrtem mestu po številu etapnih zmag. Ob tem je Cavendish izenačil legendarnega Eddyja Merckxa po številu etapnih zmag na Dirki po Franciji. Oba sta sedaj pri številki 34.
Etapne zmage kolesarjev
Mark Cavendish: 4
Tadej Pogačar in Wout Van Aert: 3
Matej Mohorič: 2
Nils Politt, Dylan Teuns, Sepp Kuss, Patrick Konrad, Bauke Mollema, Julian Alaphilippe, Ben O’Connor, Tim Merlier in Mathieu van der Poel: 1
Mark Cavendish wins the Green Jersey after also equalling Merckx' record with his incredible 4 stage victories in this Tour. This was definitely one of the most miraculous comebacks in cycling's recent history. Amazing Cav. #TDF2021 pic.twitter.com/ZLTpFYRW0X
— Mihai Simion (@faustocoppi60) July 18, 2021
Rumena majica
Boj za skupno zmago se je začel že praktično na prvih etapah. Natančneje, kolesarji so si prednost lahko nabrali že na prvih dveh. To sta storila Pogačar in Roglič, ki sta pobirala bonifikacijske sekunde, in že na začetku dirke pokazala, kam sodita.
A pravi boj se ni odvijal v gorah, temveč na ravninskih etapah, kjer smo bili priča velikemu številu padcev. Dirke ni zaključilo 43 kolesarjev, na žalost je bil med njimi tudi nesrečni Primož Roglič. Padel je na tretji etapi, odstopil pa po osmi zaradi prevelikih bolečin.
Če je imel veliko težav Roglič, pa je blestel drugi Slovenec: Tadej Pogačar. Dobil je kronometer na peti etapi Toura, v Alpah pa pokazal svojo moč. Na osmi etapi je napadel tekmece, nihče mu ni uspel slediti, Pogačar pa je po etapi dobil rumeno majico, ki je ni več slekel.
Izjemno se je vozil tudi v Pirenejih, kjer je dobil obe kraljevski etapi na Touru. Obakrat je potekal boj med Pogačarjem, Jonasom Vingegaardom (Jumbo-Visma) in Richardom Carapazom (Ineos Grenadiers). Trojica je bila daleč najboljša na dirki. Pogačar je na koncu drugega Vingegaarda premagal za 5:20, Carapaza pa celo za več kot sedem minut. Pogačar je za 3414 kilometrov francoskih cest na koncu potreboval 82 ur 56 minut in 36 sekund.
Končni vrstni red Dirke po Franciji
1. Tadej Pogačar (Slo/UAE Team Emirates) 82:56:36
2. Jonas Vingegaard (Dan/Jumbo-Visma) + 5:20
3. Richard Carapaz (Ekv/Ineos Grenadiers) + 7:03
4. Ben O’Connor (Avs/AG2R Citroen) + 10:02
5. Wilco Kelderman (Niz/Bora Hansgrohe) + 10:13
6. Enric Mas (Špa/Movistar) + 11:43
7. Aleksej Lucenko (Kaz/Astana) + 12:23
8. Guillaume Martin (Fra/Cofidis) + 15:33
9. Peio Bilbao (Špa/Bahrain – Victorious) + 16:04
10. Rigoberto Uran (Kol/EF Education First) + 18:34
…
31. Matej Mohorič (Slo/Bahrain – Victorious) + 1:49:05
103. Luka Mezgec (Slo/Team BikeExchange) + 3:30:17
Bela majica
Podobna dominanca je bila v seštevku za mlade kolesarje, kjer sta na prvih dveh mestih končala prav Pogačar in Vingegaard, tretji Gaudu je zaostal skoraj 22 minut.
Zelena in pikčasta majica
Bolj napeto je bilo v seštevkih za pikčasto in zeleno majico. Na gorskih ciljih se je odlično vozil Wout Poels (Bahrain – Victorious), ki je veliko časa preživel v begu. Na koncu mu je vendarle zmanjkalo moči. Tudi pikčasto majico je pobral Tadej Pogačar, zahvaljujoč zmagama na težkih gorskih etapah v Pirenejih, kjer je zmagovalec na cilju dobil kar 40 točk v seštevku za najboljšega gorskega kolesarja.
Ne smemo pa pozabiti niti na Mateja Mohoriča, ki je pikčasto majico nosil na osmi etapi.
V boju za zeleno je bil drugič v karieri najuspešnejši Mark Cavendish, prvič po desetih letih. Štiri etapne zmage so mu prinesle ogromno število točk, zato se ni preveč trudil na letečih ciljih. Vseeno je poskušal, na koncu pa zbral 46 točk več kot drugouvrščeni Michael Matthews.
34 Tour de France stages
2 #TDF2021 Green JerseysLadies and gentlemen, the one and only @MarkCavendish!
Photo: @GettySport pic.twitter.com/xiRB8C0Gog
— Deceuninck-QuickStep (@deceuninck_qst) July 18, 2021
Na pariškem odru tudi Mohorič
Tadej Pogačar ni bil edini Slovenec, ki je včeraj stopil na oder za zmagovalce na Elizejskih poljanah. Matej Mohorič je bil namreč član najboljše ekipe letošnjega Toura. Ekipa Bahrain – Victorious je po enaindvajsetih etapah za skoraj 20 minut prehitela drugouvrščeno EF Education First.
Pogačar: najboljši kolesar na svetu
Z drugo zmago na Dirki po Franciji je Pogačar poleg Rogliča utrdil svoj status najboljšega kolesarja na svetu. Ob tem ima 22-letnik največ zmag v letošnji kolesarski sezoni med vsemi kolesarji (9 zmag), je po Eddyju Merckxu leta 1972 prvi zmagovalec klasike Liege-Bastogne-Liege, ki je v isti sezoni osvojil še Tour, postal pa je tudi najmlajši dvakratni zmagovalec Dirke po Franciji v zgodovini tekmovanja.
Tadej Pogacar is the first rider since Eddy Merckx in 1972 to win back-to-back Tour de France mountain stages in the yellow jersey.
— CafeRoubaix (@CafeRoubaix) July 15, 2021
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!