Philipsen dobil sprint, Vingegaard potrdil končno zmago

Kolesarstvo 24. Jul 202220:00 > 21:08 0 komentarjev

Z današnjo 21. etapo v Parizu se je končala 109. Dirka po Franciji. Prestižna etapna zmaga na Elizejskih poljanah je pripadla Belgijcu Jasperju Philipsenu, tudi rumena majica na ramenih Jonasa Vingegaarda je varno prispela v cilj. S tem je Danec tudi uradno končal prevlado Tadeja Pogačarja.

Jasper Philipsen je dobil sprint za zmago na prestižni zadnji etapi dirke po Franciji. Tokrat se za zmago ni potegoval Wout van Aert, ki je v cilj prišel v ozadju skupaj z Jonasom Vingegaardom, ki je v varno prispel v cilj. Tadej Pogačar je tudi na zadnji etapi poskrbel za napad.

Sicer pa, kot je to tradicionalno, etapa ni bila preveč zahtevna, večji del dneva glavnina ni narekovala hudega tempa, izjema je bilo le lovljenje ubežnikov, na koncu pa se je pričakovano odvil sprint za zmago.

Izidi 21. etapa:
1. Jasper Philpsen (Bel/Alpecin-Deceuninck 02:58:32
2. Dylan Groenewegen (Niz/Team BikeExchange-Jayco)
3. Alexander Kristoff Nor/Intermarché-Wanty-Gobert)
4. Jasper Stuyven (Bel/Trek-Segafredo)
5. Peter Sagan (Slk/TotalEnergies)
6. Jeremy Lecroq (Fra/B&B Hotels-KTM)
7. Danny van Poppel (Niz/BORA-hansgrohe)
8. Caleb Ewan (Avs/Lotto Soudal)
9. Hugo Hofstetter (Fra/Arkea-Samsic)
10. Fred Wright (Vbr/Bahrain Victorious)

20. Tadej Pogačar (Slo/UAE Emirates)
28. Luka Mezgec (Slo/BikeExchange Jayco)
57. Matej Mohorič (Bahrain-Victorious) + 0:23
121. Jan Tratnik (Slo/Bahrain-Victorious) 2:49

21. etapa: Paris La Defense Arena – Paris Champs-Elysees

6 kilometrov do cilja: Pogačar je napadel v zadnjem krogu, toda vseeno zaenkrat kaže na sprint glavnine.

13 kilometrov do cilja: Do cilja sta še dva kroga po pariških ulicah. Beg ima še vedno dobrih 10 sekund prednosti pred glavnino.

25 kilometrov do cilja: Potem ko je bila ena ubežna skupina vnovič ujeta, se je hitro v beg podala druga. Sedaj je na čelu peterica kolesarjev, ki imajo približno 20 sekund prednosti pred glavnino.

55 kilometrov do cilja: Karavana se prvič podaja prek ciljne črte, po tradiciji jo prva prečka ekipa z rumeno majico. Sedaj pa je na vrsti še osem krogov po ulicah Pariza.

80 kilometrov do cilja: Za kolesarji so že mnoge fotografije, ekipa okoli rumene majice je nazdravila s kozarcem penine, sedaj pa jih čaka edini kategorizirani vzpon dneva.

95 kilometrov do cilja: Pet kolesarjev zmagovalne ekipe Jumbo-Visma se je postavilo na čelo glavnine. Poleg proslave rumene in zelene majice so se spomnili še na preostale moštvene kolege, ki si Tour zapustili predčasno: Primož Roglič, Steven Kruijswijk in Nathan Van Hooydonck.

115 kilometrov do cilja: V “beg” se je odpravila trojica, ki je zaznamovala letošnji Tour, vse tri majice (zelena, rumena in bela), toda hitro so se vrnili v glavnino.

Profil 21. etape. Foto: letour.fr/en