Tragična zgodba 18-letne Švicarke dobila pojasnilo, toda …

Kolesarstvo 1. Okt 202413:20 0 komentarjev
Muriel Furrer
Foto: Profimedia

Po zaključku svetovnega kolesarstva v Švici odmevata dve zgodbi. Veličastna predstava Tadeja Pogačarja na poti do prve mavrične majice in tragedija komaj 18-letne domačinke Muriel Furrer, ki je v petek podlegla poškodbam na dirki mladink. Kljub podrobnostim, ki jih je švicarska policija v ponedeljek delila z javnostjo, je okrog njene smrti še vedno veliko neznank.

Minuli petek je kolesarski svet pretresla tragična novica, da je dan po padcu iz neznanih razlogov poškodbam glave podlegla Muriel Furrer. Na željo družine preminule 18-letne Švicarke se je svetovno prvenstvo v Zürichu nadaljevalo, pa čeprav je bilo ob smrti najstnice več vprašanj kot odgovorov.

Vsaj malce je usodni padec osvetlilo sporočilo za javnost, ki sta ga v ponedeljek, že po koncu SP, družno v svet poslali züriška policija in pisarna okrožnega tožilca. “Po prvih ugotovitvah je tekmovalka padla v bližini mesta Küsnact, ko se je v blagem levem ovinku spuščala iz zaselka Schmalzgrueb. Zaenkrat ni dokazov o vpletenosti tretjih oseb, padca tudi nihče ni videl. Nimamo nobenih televizijskih slik ali drugih posnetkov,” se glasi prvi del sporočila.

“Dosedanje preiskave kažejo, da je padlo kolesarsko nezavestno ob progi v gozdu odkril član ekipe za varnost trase. Na kraj nesreče so kmalu zatem prispeli reševalci, ki so bili takoj poklicani, prevzeli so tudi prvo pomoč in oživljanje. Točen čas nesreče še ni povsem razjasnjen,” so še dodali.

Muriel Furrer
Foto: Profimedia

Usoden je bil prvi spust

Pri švicarskem portalu Blick so dogajanje glede na lastne informacije še dodatno razčlenili. Na tekmi SP za mladinke, ki je bila dolga 75 kilometrov, so tekmovalke na mestnem krogu prevozile dvakrat. Nesrečna Furrer in Avstrijka Ramona Griesser sta z ramo ob rami dirkali na najzahtevnejši klanec dirke (18-odstotni naklon) med Zumikonom in Küsnacht. Blickov poročevalec je stal približno 400 metrov od kraja nesreče.

Kot je dejal, sta mimo najprej pripeljali dve kolesarki, manj kot dve sekundi za njima pa še Furrer in druga kolesarka. Sledili sta še skupini po dve in tri tekmovalke, za njimi tudi Griesser. Za še štirimi kolesarkami pa so po cesti prišla tudi številna spremljevalna in podporna vozila.

Muriel Furrer
Nesrečni Švicarki so se z minuto molka pred dirko poklonili tudi moški člani. Foto: Profimedia

Iskali so jo uro in pol

Nesreča se je morala zgoditi približno okrog 11.04 minuli četrtek, dobrih 10 minut pozneje pa je skupina petih kolesark prvič prečkala ciljno črto. Furrer je bila ena od dveh kolesark, ki ni sprožila vmesnega časa. Ob 11.45 je vodilna skupina na dirki prišla mimo kraja nesreče, a tam ni bilo nobenega opozorilnega znaka, da je kaj narobe. Ob 11.58 so prve tekmovalke prišle v cilj, svetovna prvakinja je postala Britanka Cat Ferguson.

Ob 12.29 je še zadnja tekmovalka prečkala ciljno črto, Furrer pa je skupaj z ostalimi, ki niso prišle do cilja, dobila oznako DNF (did not finish oziroma ni prišla do cilja). Vmes se je že začela tudi dirka parakolesarjev, na mestu nesreče pa je po 12.45 ogromno vozil – dve reševalni, eno policijsko, dve spremljevalni. “Varnostne službe so se peljale ob progi, jo iskale in našle,” je dejal medijski predstavnik züriškega tožilca. Kmalu zatem jo je helikopter odpeljal v bolnišnico, popoldne je prišla informacija o hudih poškodbah, v petek dopoldne pa novica o tragični smrti.

Muriel Furrer
Foto: Profimedia

Zakaj je vse trajalo tako dolgo? Kako nihče od ostalih tekmovalk in osebja ni opazil, da je v gozdu padla? Ali bi dovoljene radijske zveze, o čemer je govoril tudi predsednik Mednarodne kolesarske zveze David Lappartient, spremenile potek dogajanja in morda celo preprečile najhujše? Vprašanja, ki v senci tragedije verjetno nikoli ne bodo dobila odgovorov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!