Pogačar do brona, naslov svetovnega prvaka Nizozemcu (VIDEO)

Kolesarstvo 6. Avg 202316:40 > 16:42 4 komentarji

Mathieu van der Poel je novi svetovni prvak. Odločilen napad je Nizozemec pripravil 22 kilometrov do cilja, ko se je odpeljal vsem konkurentom in v samostojni vožnji prišel do mavrične majice. Drugi je bil Wout van Aert, Tadej Pogačar je v sprintu za tretje mesto prišel do bronaste medalje!

Nizozemec Mathieu van der Poel je na razburljivi moški dirki na svetovnem prvenstvu v cestnem kolesarstvu v Glasgowu iz izbrane skupine prišel do samostojne zmage in najbližje tekmece premagal za skoraj dve minuti.

Srebro je osvojil Belgijec Wout van Aert, bron pa je osvojil Tadej Pogačar, ki je v sprintu ugnal Madsa Pedersena.

To je prvo odličje za Slovenijo na cestni dirki po letu 2001, ko je bil v Lizboni bronast Andrej Hauptman.

Van der Poel je na ulicah središča Glasgowa, ki so bile zaradi občasnega dežja spolzke, v neverjetni predstavi doživel pozen padec.

Odločilen napad Nizozemca:

Potem ko se je hitro vrnil na kolo, si je Nizozemec mirno popravil čevelj in na poti do zmage s strganim dresom ter krvavim kolenom in roko še naprej povečeval svojo prednost in v velikem slogu prišel do naslova svetovnega prvaka.

“To je bil eden najpomembnejših ciljev, ki mi je ostal. Zmagal sem skoraj vse, kar sem si želel. Počutil sem se zelo močnega, letel sem, potem pa sem padel. Za trenutek sem mislil, da je vsega konec. Bilo je neumno, bil sem jezen,” je sprva povedal novi svetovni prvak.

Zmaga v Glasgowu je še en vrhunec Van der Poelove izjemne sezone. 28-letnik je februarja letos osvojil že svoj peti naslov svetovnega prvaka v krosu, spomladi pa je navdušil z zmagama na dirkah Pariz-Roubaix in Milano-San Remo.

Branilec naslova Remco Evenepoel (Belgija) je bil dolgo časa v vodilni skupini, vendar na koncu se je zdelo, da ni še pravi.

Dirka je bila ves dan zelo agresivna, van der Poel pa je na 271-kilometrski progi dosegel povprečno hitrost 44 km/h. Dirka je bila dramatična že na začetku, ko je bila za eno uro ustavljena zaradi protestnikov, ki so se prilepili na cesto.