Storer dobil etapo, Roglič padel in izgubil rdečo majico

Kolesarstvo 24. Avg 202115:12 > 18:58
Michael Storer na lanski Vuelti. Foto: guliverimage

Michael Storer (Team DSM) je zmagovalec desete etape letošnje Vuelte. Primož Roglič je izgubil rdečo majico za vodilnega kolesarja. Jutri jo bo oblekel Odd Christian Eiking (Intermarche Wanty Gobert), ki se je znašel v ubežni skupini in izkoristil priložnost. Roglič je sedaj tretji v skupnem seštevku.

Roglič se ni želel sprijazniti z izgubljeno rdečo majico. Na edinem vzponu na etapi je napadel in se oddaljil od glavnih konkurentov. Prednost je znašala dvajset sekund, a ni trajala dolgo. Na spustu je namreč Roglič ponovno padel, prednost izgubil, vseeno pa obdržal stik s skupino okoli Enrica Masa, Miguela Angela Lopeza (oba Movistar) in Jacka Haiga (Bahrain – Victorious).

Na etapi sta ponovno zaostala Egan Bernal in Adam Yates (oba Ineos Grenadiers). Roglič sedaj za Eikngom zaostaja 2:17, pred slovenskim šampionom je sedaj tudi Guillaume Martin (Cofidis).

Potek etape v živo

• Odd Christian Eiking (intermarche Wanty Gobert) je novi vodilni kolesar letošnje Vuelte. Drugi v skupnem seštevku je Guillaume Martin (Cofidis), Primož Rogič je padel na tretje mesto.
  • Michael Storer (Team DSM) je zmagovalec 10. etape letošnje Dirke po Španiji!
  • 17.05: Roglič se je znašel na tleh! Na spustu je padel v enem izmed ovinkol, sedaj se vozi v skupini z Masom, Lopezom in Haigom.
  • 17.00: Roglič ima okoli 20 sekund prednosti pred Enricom Masom, Miguelom Angelom Lopezom (oba Movistar) in Jackom Haigom (Bahrain – Victorious). Egan Bernal in Adam Yates (oba Ineos Grenadiers) sta zaostala.
  • 16.52, 13 kilometrov do cilja: Roglič napada iz glavnine! 31-letnik ne želi izgubiti rdeče majice. Prednost se je že stopila na 12 minut.

• 16.50, 15 kilometrov do cilja: Michael Storer (Team DSM) je v vodstvu na deseti etapi. Avstralec je slavil že na sedmi, sedaj pa ima 30 sekund prednosti pred zasledovalci. Glavnina še vedno zaostaja skoraj 13 minut.
  • 16.32, 22 kilometrov do cilja: ubežniki so že na edinem katetgoriziranem vzponu na etapi. Prednost je velika, znaša več kot 13 minut. V ospredju je Portugalec Rui Oliveira (UAE Team Emirates), v virtualni rdeči majici pa ostaja Eiking. Rogliča je virtualno prehitel tudi Francoz Martin.
  • 16.11, 39 kilometrov do cilja: Matteo Trentin (UAE Team Emirates) napada iz ubežne skupine, ki ima že već kot 12 minut prednosti pred skupino okoli Primoža Rogliča. Slednji virtualno ne nosi več rdeče majice, ta je seda na “ramenih” Eikinga.

• 15.44, 60 kilometrov do cilja: v ubežni skupini, ki ima že več kot 8 minut prednosti pred glavnino, je še vedno 31 kolesarjev. Med njimi je Rogliču v skupnem seštevku najbolj nevaren Odd Christian Eiking (Intermarche Wanty Gobert), manj kot deset minut zaostaja tudi Guillaume Martin (Cofidis).
  • 15.10, 80 km do cilja:  Prednost ubežnikov se počasi približuje šestim minutam.
  • 15.00: Zeleni Jakobsen je uspel priključiti k skupini z rdečo majico, a možnosti za etapno je v tej skupini iz metra v meter manj. Vodilna 30. povečuje prednost – 5 minut in 20 sekund.

• 15.00, 90 km do cilja: Prednost še narašča. Vodilni kolesarji (30) imajo pred glavnino že pet minut prednosti.
  • 14.50, 95 km do cilja: Prednost vodilne skupine znaša že več kot 4 minute pred rdečim Rogličem in njegovo skupino. Še dodatne pol minute zaostaja skupina z zeleno majico Jakobsenom.
  • 14.45: Imamo prvi uspešen pobeg, če se temu lahko tako reče. V ospredju je kar 31 kolesarjev, med njimi ni Slovencev, Rogličeva skupina pa za njimi zaostaja že več kot tri minute.

• 14.35: Napadi se nadaljujejo. Glavnina se je prepolovila na dve skupini. V drugi, ki ima že več ko minuto zaostanka za prvo, je tudi zelena majica – Fabio Jakobsen.
  • 14.15, 66 km: Andrea Bagioli (Deceuninck-Quick Step) si je privozil nekaj sekund prednosti pred glavnino, a tudi njegova misija se je hitro končala.
  • 14.10, 55 km: Nov poskus pobega. Majhno prednost si je privozilo osem kolesarjev, a vse skupaj se je ponovno hitro končalo.

• 13.45, 40 km: Nič ne bo. Vodilna trojka si je privozila okoli pol minute prednosti, nato pa jih je glavnina ujela. Vsi kolesarji so zdaj spet skupaj.
  • 13.40, 35 km: Kot kaže, imamo prvi uspešen pobeg. Uspelo je trem kolesarjem med njim je tudi naš Jan Tratnik (Bahrain Victorious). Družbo mu delata še Robert Stannard (Team BikeExchange) in Jordi Meeus (BORA – hansgrohe).
  • 13.30, 30 km: Tako kot je običajno se vrstijo številni poskusi pobega, a za zdaj še nobenemu ni uspelo. Med aktivnimi kolesarji je tudi Jan Tratnik.
  • ZAČETEK 10. ETAPE!

Kaj čaka kolesarje?

Deseta etapa od Roquetas de Mara do Rincón de la Victorie je 189 kilometrska etapa z zgolj enim kategoriziranim vzponom. Ta je na sporedu šele približno dvajset kilometrov pred ciljem, spada pa v drugo težavnostno kategorijo. Vzpon je pomemben tudi zato, ker se na vrhu podeljujejo bonifikacijske sekunde, ki jih Primož Roglič tako rad napada.

Prvi del etape je razgiban, a bolj kot ne ravninski. Po vzponu na Puerto de Almachar pa sledi le še zaključni spust. Kolesarje na etapi čaka 2350 višinskih metrov in en leteči cilj 40 kilometrov pred ciljno črto.

Deseta etapa. Foto: Vuelta 2021