Beograjski “maček” je ohromil Olimpijo

Košarka 25. Maj 202222:23 > 22:44 0 komentarjev

Cedevita Olimpija je v Domžalah pričakovano prišla do prve zmage v finalu državnega prvenstva proti Helios Suns (81:65), a je zanjo garala in trepetala vse do zadnje četrtine. Nedavni konec jadranske sezone v Beogradu je vendarle pustil vidne posledice. Finalna serija lige Nova KBM, v kateri so za naslov potrebne tri zmage, se zdaj seli v Ljubljano, kjer bo drugo dejanje na sporedu v soboto ob 17.30.

Četrtič v več kot 30-letni zgodovini se v finalu slovenskega košarkarskega prvenstva med seboj merita Helios in Olimpija. A čeprav je prvi tokrat zaradi boljšega položaja v ligi za prvaka nosilec in bo imel v primeru pete tekme prednost domačega parketa, vloga favorita še nikoli ni bila tako izrazito na ljubljanski strani. Morebiten domžalski naslov, sicer tretji, bi spadal v sfero senzacij. Ob zavedanju tega so pri Heliosu dobro vedeli, da se nemara najlepša priložnost za presenečenje skriva prav v prvi tekmi, proti ranjenemu tekmecu, vsega 48 ur po porazu Cedevita Olimpije proti Crveni zvezdi v srbski prestolnici in s tem koncem mednarodne sezone. Beograjski ‘maček’ je pustil svoje posledice, tako da so Helios Suns korak s favoriti držali vse do uvodnih minut zadnje četrtine.

Prvo dejanje DP je postreglo s številnimi napakami na obe straneh. Foto: Aleš Fevžer

“Vse po pričakovanjih. 48 po tekmi v Beogradu, polt nazaj, brez enega samega treninga … Vedeli smo, da bo tako. A našli smo energijo in zasluženo zmagali. Zdaj se bodo fantje spočili, v petek sledi analiza in nato priprava na sobotno tekmo. Helios se ne bo predajal. Nič nimajo izgubiti,” so bile prve besede Jurice Golemca.

Zmaji že ob vstopu v tekmo resnično niso bili na obratih, ki jih je predvidel in zahteval trener Jurica Golemca. Na drugi strani jih je pričakala z energijo in borbenostjo prevzeta domača vrsta, ki je ob mehki obrambi dokaj lahko prihajala do položajev za met. V prvi vrsti v raketi, v kateri je sprva zagospodaril Leon Šantelj, medtem ko pa je za tri točke streljala s praznimi naboji. V 12. minuti je Helios po tehnični napaki Golemca in košu Miroslava Pašaljića vodil z 21:13. To je bil vendarle znak za alarm v taboru Cedevita Olimpije, pri kateri so dvignili ritem igre, se do konca prvega polčasa približali (33:35), a še naprej nizali številne napake, katerih skupni imenovalec je bilo pomanjkanje izvedbene koncentracije.

Tudi v tretji četrtini branilci naslova kljub pobudi niso znali unovčiti objektivne premoči. Zanašali so se na povsem individualne napadalne rešitve, na drugi strani pa se je razigral Carlbe Ervin. A tudi njemu je ob vstopu v zadnjo četrtino pošla sapa, točko preloma pa sta predstavljali dve zaporedni trojki Jacoba Pullna, po katerih so gostje prvič prišlo do dvomestne točkovne prednosti (63:52). To je bil vendarle kapital, ki je Olimpiji, katere rotacijo je v primerjavi z evropskimi preizkušnjami v nekoliko večji meri dopolnil le Alen Hodžić, omogočil, da je tekmo dokaj mirno pripeljala do konca. Na koncu je prednost znašala celo velikih 15 točk.

“Pogovarjali smo se o tem, da bi bila to lahko tekma za presenečenje. A morda so fantje pokazali celo preveč želje in adrenalina. Nismo zadevali metov. Morda bi bili lahko bližje. Vseeno sem zadovoljen. V Ljubljano bomo prišli pozitivno naravnani,” je črto pod prvo bitko finala potegnil Dejan Jakara, trener Helios Suns, pri katerem sta se najbolj izkazali Ervin (21 točk) in Šantelj (15). “Še bomo garali. Vem, da se ne bodo predali,” pa je ob tem pripomnil prvi strelec Cedevita Olimpije Yogi Ferrell.

Helios Suns : Cedevita Olimpija 66:81

Dvorana Domžale, gledalcev 600, sodniki: Vučković, Krajnc (oba Maribor), Zupančič (Ljubljana).
Helios Suns: Bratec 6, Ferme 7, Pašajlić 8 (2:3), Mirtič 2 (0:2), Ervin 21 (10:16), Oman 5 (1:2), Prepelič 2 (2:2), Šantelj 15 (1:2).
Cedevita Olimpija: Pullen 16 (2:2), Ferrell 19 (5:7), Murić 6, Auguste 5 (1:2), Blažič 12 (2:3), Omić 9, Dragić 14 (1:3).
Prosti meti: Helios Suns 16:27, Cedevita Olimpija 11:17.
Met za tri točke: Helios Suns 6:33 (Ervin 3, Pašajlić 2, Ferme), Cedevita Olimpija 10:26 (Pullen 4, Dragić 3, Blažič 2, Omić).
* Osebne napake: Helios Suns 22, Cedevita Olimpija 24.