Vodstvo lige NBA se nenehno ukvarja s tem, kako še dvigniti gledanost in razširiti priljubljenost tekmovanja po celotnem planetu, obenem pa poskrbeti za valilnice novih zvezdnikov. Že nekaj časa se šušlja o podaljšku lige v Evropi, kar bi močno ogrozilo položaj evrolige.
Vodilni možje lige NBA se predobro zavedajo, da brez novosti ni preživetja. Tako komisar Adam Silver s svojimi sodelavci že nekaj časa razmišlja o širitvi NBA lige na staro celino.
Po informacijah srbskih medijev (Meridian sport) ni daleč dejansko oblikovanje posebne lige NBA za evropski trg, in sicer kot obvod krovnih organizacij (Fiba in Uleb). Kot poroča navedena spletna stran, k sodelovanju ne bi povabili vodstva evrolige, temveč bi neposredno komunicirali s klubi.
NBA ima za takšen scenarij vse izglede: od brezhibne organizacije, priljubljenosti po celem svetu, predvsem pa ogromno vsoto denarja, da to financira. Z naslednjim letom se bo bogastvo še povečalo, saj bo najmočnejša košarkarska liga na svetu podpisala 11-letne pogodbe s televizijskimi hišami ESPN/ABC, NBCU in Amazon Prime, kar bo naneslo 71 milijard evrov.
Prvotno je vodstvo lige NBA razmišljalo o tem, da bi kot poligon za preboj med elito služila razvojna liga (G-league), vendar ta ni dala želenih rezultatov. Poleg tega evropsko klubsko košarko duši razdor med evroligo in Fibo, pa med klubi in državnimi krovnimi organizacijami ter navsezadnje med evroligaškimi ekipami in agencijo IMG. Ta pripravlja tožbo proti lastnikom evrolige, če Abu dabi ne bo dobil organizacije spomladanskega turnirja elitne četverice.
Vse naštete težave so razlog za odlašanje nekaterih ekip s podpisom novih pogodb za igranje v evroligi in jih silijo v razmišljanje o ostalih možnostih. Vstop v sodelovanje z ligo NBA bi lahko nekaterim prinesla osvežitev in predvsem neodvisnost od ostalih pomembnih dejavnikov, ki vplivajo na njihov obstoj.
Real, Barcleona in Bayern, denimo, upajo na dobro voljo svojih nogometnih sekcij, Milano, Efes in Monaco živijo od slepe podpore svojih glavnih sponzorjev, Crvena zvezda in Partizan pa na primer pomoč črpata iz državnih sredstev. Prav zato je NBA pripravljena, da se morda že kmalu spusti v odprto vojno za evropske klube in se spusti v bitko z evroligo. Ob tem velja dodati, da košarkarsko sceno dodobra spreminja tudi študentska liga NCAA, ki odslej košarkarjem nudi tudi pogodbe z visokimi finančnimi zneski.
V tej luči so bile nadvse zanimive besede trenerja Panathinaikosa Ergina Atamana, ki je včeraj po zmagi svoje ekipe nad Maccabijem na novinarski konferenci dejal: “Pozor evroliga, morda nas pa povabijo v NBA?” Turški populist je v preteklosti izrekel veliko norih stvari. Ali mu je tokrat ušlo nekaj, kar dejansko drži?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje