Nov boleč poraz zadnjih preživelih zmajev

Eurocup 22. Nov 202222:05 0 komentarjev

Košarkarji Cedevita Olimpije so v 5. krogu EuroCupa gostili Prometej Slobozhanske in utrpeli še peti poraz (89:94). Tako ostajajo edino moštvo brez zmage v skupini A. Slovenski prvaki so imeli zaradi številnih poškodb na voljo le osem košarkarjev, obračun pa po tesnem boju izgubili v zadnji minuti.

Ljubljančani so se kljub močno zmanjšani rotaciji, trenerju Jurici Golemcu je na voljo ostalo zgolj osem zdravih košarkarjev, Ukrajincem dobro postavili po robu. Sredi tretje četrtine je že kazalo, da se bodo gostje odlepili, a se je domača osmerica borila do zadnjega. Deset sekund pred iztekom časa je imel Joshua Adams met za izenačenje in morebiten podaljšek, a zapravil priložnost. Ljubljančani pa ostajajo na dnu lestvice skupine A (0-5).

Od sobotne zmage v Aleksandrovcu v ligi ABA so zmaji ostali še brez Marka Radovanovića, ki je tako postal še šesti košarkar na stranskem tiru. Že prej so bili tam tudi Zoran Dragić, Karlo Matković in Rok Radović. V kadru za tekmo sta sicer bila Lovro Gnjidić in Jan Kosi, a še nista nared za igro in sta zato pričakovano obsedela na klopi. Domači so tako dvoboj odigrali z zgolj osmimi košarkarji.

Jurica Golemac, trener Cedevita Olimpije: “Čestitke Prometeju za zmago. Igrali so z večjo intenziteto, agresijo, fiziko in energijo. Sploh v drugem polčasu smo jim dovolili preveč košev, sprehajali so se pod obroč. Nismo uspeli zaustaviti njihovih glavnih igralcev. Imeli smo priložnost, a na koncu sprejeli preveč slabih odločitev.”

Strateg Cedevita Olimpije je imel znova težko delo z razporejanjem minut. Foto: Aleš Fevžer

Poleten začetek zmajev

Začetek je obetal. Nekaj dobrih posredovanj na obrambni strani ter zaporedni koši Alena Omića, atraktivno zabijanje Amarja Alibegovića in polaganje Yogija Ferrella so vodili v zgodnje vodstvo domačih s 6:0. Zmaji so v nadaljevanju ves čas ohranjali manjšo prednost, razlika pa je v uvodni četrtini poskočila do največ devet. Razigrana sta bila predvsem oba Američana, Adams z devetimi točkami, enkrat je tudi silovito zabil in Ferrell osmimi točkami.

V drugem delu smo videli precej raztrgano igro na obeh straneh. Prej so se zbrali gostje. Predvsem v igro Ljubljančanov se je namreč prikradlo preveč napak. Od uvodnih osmih metov iz igre so zadeli le dvakrat in dodali kar pet izgubljenih žog. Dovolj, da so Ukrajinci štiri minute pred polčasom preko Giana Clavella prvič povedli (30:31). Golemac je vzel minuto odmora in vendarle prebudil svoje varovance. Adams in Omić sta zmaje vrnila v vodstvo, a zaključek je pripadel Prometeju. Po zmedi pod košem je v protinapad stekel Clavell in s trojko poskrbel za 40:39 v korist gostov.

Vrnitev Ljubljančanov po vodstvu gostov

Iz garderobe so bolj razpoloženi prišli košarkarji Prometeja. Z dvema trojkama je zablestel DJ Stephens, nato lepo z varanjem do lahkega koša še DJ Kennedy, Clavell pa je izza črte poskrbel za najvišjo prednost na tekmi (54:44). Domači se kljub zmanjšani rotaciji niso predali in uspeli najprej približati na pet, potem ko sta trojki zadela Alibegović in Marko Jeremić. Slednji je nato novo trojko, že svojo četrto, zadel pod osebno napako in s črte prostih metov pred zadnjo četrtino znižal na -2 (64:66).

Po 15 sekundah nadaljevanja se je obračun začel z ničle, za kar je z zabijanjem iz protinapada poskrbel Alibegović. Za prvo vodstvo Cedevita Olimpije po 16. minuti tekme je s trojko poskrbel Matic Rebec in tako postal šele šesti domači košarkar, ki se je vpisal med strelce. Takoj za njim je svoje prve točke vpisal še Edo Murić, za 72:70 v korist domačih.

Sledila je vroča končnica, v kateri se je tudi iskrilo. 4:52 pred koncem je Dustin Hogue odrinil Rebca, ki se je vrival pred sodnika. Američan je prejel nešportno osebno napako, Rebec tehnično. Zadnje minute so bolje odigrali gostje. Pomemben koš je slabi dve minuti pred koncem zadel Clavell, a je trojko vrnil Adams (84:86).

Ko se je po trojki Denisa Lukašova že zdelo, da je dvoboj odločen, je novo upanje zmajem s svojo peto trojko vrnil Jeremič. Deset sekund pred koncem se je ponudila priložnost za izenačenje, a je trojko z levega krila zgrešil Adams. Prva strelca tekme sta bila z 21 točkami Clavell in Agada. Na strani domačih je 19 vpisal Adams, točko manj Ferrell, 16 Jeremić in 15 Alibegović.

Ljubljančani bodo morali na prvo zmago sezone v EuroCupu čakati vsaj do prihodnje srede, ko jih čaka gostovanje pri litovskem Lietkabelisu.

EuroCup, 5. krog:

Cedevita Olimpija – Prometej 89:94 (24:18, 15:22, 25:26, 25:28)

Dvorana Stožice, gledalcev 2000, sodniki: Zamojski (Poljska), Celik (Turčija), Baena (Španija).
Cedevita Olimpija: Rebec 5 (2:2), Ferrell 18 (7:7), Jeremić 16 (1:1), Alibegović 15 (2:3), Murić 5 (2:4), Adams 19 (5:6), Omić 11 (1:2).
Prometej: Clavell 21 (4:6), Tkačenko 6, Lukašov 5, Agada 21 (3:5), Lipovij 2 (2:2), Balvin 7, Kennedy 20 (6:6), Stephens 10 (2:3), Hogue 2.
Prosti meti: Cedevita Olimpija 20:25, Prometej 17:22.
Met za tri točke: Cedevita Olimpija 15:38 (Jeremić 5, Adams 4, Alibegović 3, Murić, Ferrell, Rebec), Prometej 9:30 (Clavell 3, Tkačenko 2, Stephens 2, Balvin, Lukašov).
Osebne napake: Cedevita Olimpija 21, Prometej 24.
Pet osebnih: Sanon (37.), Kennedy (38.), Murić (40.).