Ljubljanski zagovor: manjši cilji, mlinski kamen, Green Dragons …

Košarka 21. Nov 202413:58 0 komentarjev
Green Dragons znova na tekmah košarkarske Olimpije? Foto: Aleš Fevžer

Quo vadis, Cedevita Olimpija? Medtem ko predsednik kluba in glavni finančni odločevalec Emil Tedeschi dokaj redko obišče Stožice, sta odgovore pred sedmo silo med reprezentančnim premorom iskala direktor Davor Užbinec in športni direktor Chechu Mulero.

“Vodstvo brez ambicij in vizije norca iz navijačev brije,” je v soboto zvečer pisalo na transparentu, ki ga je peščica navijačev med tekmo Cedevita Olimpija – Mega razpotegnila na delu zahodne tribune male tivolske dvorane. Blago je, pa čeprav brez kakšne žaljive vsebine ali sovražnega govora, po manj kot minuti pristalo v rokah redarjev. Brez kakšnega žvižga in glasnejšega negodovanja okolice, kar je bil pač nov dokaz precejšnje anemičnosti ljubljanskega košarkarskega občinstva.

Foto: Aleš Fevžer

A sporočilo je vendarle ostalo, saj se v dobršni meri prepleta z mislimi tistih, ki so v zadnjih letih kritizirali delovanje Cedevite Olimpije. Ta dobrih pet let po združitvi zagrebške Cedevite in ljubljanske Olimpije odstopa od ideala kluba, kakšnega je vodstvo orisalo tistega 4. junija 2019, ko je javnost obvestilo o nameravani združitvi. Takrat smo poslušali obljube o sinergijskem proračunu obeh klubov, o konkurenčni ekipi, ki bo igrala vrhunsko košarko, o razvoju domačih igralcev z močnimi tujimi okrepitvami, o dvorani za trening, o napadu na evroligo in stalnem mestu med najboljšo četverico v ligi ABA …

Proračunsko danes Cedevita Olimpija ne dosega ravni, ki bi dovoljevala udejanjanje prvotnih ciljev na osrednjih dveh tekmovalnih frontah. Z izjemo sezone 2021/22, v kateri je Olimpijo nekaj desetink sekunde ločilo od polfinala EuroCupa, so rezultati na mednarodni sceni skromnejši od pričakovanj, predvsem pa je več kot očitno, da so kadri iz sezone v sezono prešibki za dve močni tekmovanji. Preskromna sta tako podpora lokalnega in državnega gospodarstva kot tudi navijačev. Ob zavidljivo visokem marketingu in zglednem ukvarjanju s spremljevalno kuliso in javnostmi pa v oči bode predvsem manko prave rdeče niti.

Chechu Mulero, Davor Užbinec in Zvezdan Mitrović. Foto: Aleš Fevžer

Kader je bil že večkrat močno prevetren, moštvo je vodilo že šest trenerjev, v pisarni sedi že tretji športni direktor … Edina stalnica je poleg nespornega šefa Emila Tedeschija, ki ima v rokah finančne niti, le direktor Davor Užbinec, ki je imel podobno nedotakljiv status že v Zagrebu. “Žal mi je, da navijači niso najprej prišli k nam, torej v klub. Se pa nikakor ne morem strinjati s tem, da naša uprava ni ambiciozna. Naš predsednik že šesto sezono v Ljubljano investira velike vsote denarja. To je dokaz ambicioznosti. Podobno velja za ostale člane uprave,” se je zgoraj omenjenega dogodka med več kot enournim druženjem z novinarji dotaknil Užbinec.

Pojasnil je tudi, da Tedeshi, domnevno iz osebnih razlogov, redkeje prihaja v Ljubljano, a dodal, da je v stalnem stiku s pisarnami ljubljanskega kluba. Del njegovega sporočila pa je razviden iz politike kluba. Zdaj ga je z olepšanimi besedami pred sedmo silo razgrnil tudi prvi operativec. “Na žalost se je položaj v košarki močno spremenil. Proračuni klubov, s katerimi tekmujemo, so se tako močno povečali, da smo morali revidirati cilje. Evroliga resda ostaja želja, vsekakor pa to v bližnjih sezonah ni realen cilj,” je čistega vina nalil Užbinec, ki je prvič tudi javno priznal, da se je vodstvo evrolige ob izločanju ruskih klubov obrnilo tudi na Cedevito Olimpijo, a prave finančne moči za preskok na višjo raven v Ljubljani ni bilo.

Foto: Aleš Fevžer

Osveženi cilj nove Olimpije tako ob slovenski prevladi ostaja boj za najvišja mesta v regionalni ligi ABA in uvrščanje v izločilni del EuroCupa. Vzporedni cilj še naprej ostaja že napovedana gradnja posebnega lastnega trenažnega centra, a je ta zgodba v debelih povojih, saj na papirju ni še niti lokacije. Velik poudarek želijo v klubu dajati tudi delu z mlajšimi selekcijami, s čimer bi zavrli odhod obetavnih slovenskih najstnikov v tujino, kar je v zadnjih letih postal izrazit trend. Eden od izzivov je klubski program, ki bi po drugi strani privabljal mlade košarkarje iz drugih držav, kakršna sta, denimo, Francoz Joan Beringer in Turek Derin Can Ustun.

Da v klubu pogosto ni posluha za dodatne nakupe med sezono, sta po slovesu od Stožic poudarila oba nekdanja športna direktorja, tako Sani Bečirović kot Vlado Ilievski. “Poskušamo biti finančno stabilni. Porabimo le toliko denarja, kolikor ga je na voljo. Ob združitvi klubov smo zavestno prevzeli nekaj dolgov. Nastalo je tudi nekaj novih. Razumem pozive, a ne moremo zavestno povzročati novih dolgov,” odgovarja Užbinec in priznava, da svojevrsten mlinski kamen še naprej predstavlja zdaj že enajst mesecev nekdanji trener Simone Pianigiani. Z njim je klub sklenil večletno pogodbo z domnevno milijonskim zneskom in ostaja na plačilni listi. “Pogajamo se. Obstali smo v slepi ulici. Za del dolgov smo se dogovorili, nato smo upali, da bo našel novega delodajalca. Ker ga še ni, nismo našli skupnega jezika,” pojasnjuje direktor.

“Lahko smo veseli, da imamo pod svojo streho nekaj najmočnejših domačih pokroviteljev, ki nam namenijo, kolikor nam pač lahko. Seveda bi želeli imeti zajetnejši proračun. A slovensko tržišče je specifično. Pogovarjamo se s tujimi podjetji. S pomočjo enega večjega tujega pokrovitelja bi lahko storili pomemben korak naprej. Sem pa vesel, da imamo ob sebi mnoge podjetnike nove generacije. S povečevanjem proračuna se redno ukvarjamo,” poudarja Užbinec.

Simone Pianigiani še ni popolna zgodovina ljubljanskega kluba. Foto: Aleš Fevžer

Posebno poglavje kluba so tudi navijači. Zagrebški del združenega kluba je odkrito računal ne boljši obisk tekem in predvsem stalnejšo podporo. “Ljubljana je specifičen kraj. Ko se zmaguje, so prisotni vsi. Težje pa je dati podporo ob porazih. Vseeno smo povečali obisk. Želimo še več,” je dejal in potrdil vnovične pogovore z navijaško skupino Green Dragons. Pri tem se je spomnil odličnega vzdušja na domači tekmi z Budućnostjo v sezoni 2022/23, a je takrat klub zaradi uporabe pirotehnike plačal visoko kazen. “Upam, da bomo glede tega našli skupni jezik,” dodaja Davor Užbinec.

Kaj pa tekoča sezona? Jadranski izkupiček: 3 zmage in 6 porazov. EuroCup: 4 zmage, 4 porazi. “Težava s trenerjem, ki ga zaradi zdravstvenih težav ni bilo, seveda ni zanemarljiva. To se je poznalo. Imeli smo tudi druge zdravstvene težave. Vseeno smo s sezono v EuroCupu lahko zadovoljni. Precej slabši pa je položaj v ligi ABA. Tam se moramo dvigniti ,” povzema športni direktor Chechu Mulero. Ob tem je potrdil, da bo Olimpijo okrepil Andrija Stipanović, po poškodbi pa se vrača Lemar Bryton. Dodatnih okrepitev, kot vse kaže, ne gre pričakovati. V prvi vrsti zaradi proračunskih omejitev, obenem pa Mulero poudarja, da morajo ob poškodbah določenih soigralcev odgovornost prevzeti drugi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!