Dallas Mavericks so to poletje ekspresno prevetrili moštvo, ki je pred tedni zaigralo v finalu lige NBA in ga še okrepili za novo sezono. Koga so pripeljali in kako v ZDA v zadnjem obdobju gledajo na Luko Dončića, smo se pogovarjali z ameriškim novinarjem Grantom Afsethom.
Konec junija in v začetku julija je vsako leto najbolj pestro obdobje lige NBA, ko je govora o spremembah v kadrih vseh 30 franšiz. Začne se z naborom in nadaljuje z odprtjem tržnice prostih košarkarjev. V Sloveniji je seveda največ oči uprtih v Dallas, kjer že šest sezon nastopa Luka Dončić, letos morda še toliko več, saj se je z Mavsi prvič v karieri uvrstil v finale.
Za zdaj so Teksašani poskrbeli za tri spremembe, medtem ko je kar enajst članov, ki so jim do šampionskega prstana zmanjkale vsega tri zmage, ostalo del moštva. Klub so zapustili Derrick Jones, Josh Green in Tim Hardaway, njihova mesta pa so zasedli Quentin Grimes, Naji Marshall in z naskokom najodmevnejša okrepitev Klay Thompson. Vsi ključni akterji so ostali del teksaške franšize.
“Veliko igralcev je ostalo pod pogodbo, kar Mavsom ponuja lepo mero kontinuitete. Po prihodu Daniela Gafforda in PJ Washingtona so pokazali veliko dobrega. Predvsem imajo končno na vseh položajih višino. S polnimi pripravami bodo lahko gradili na naletu iz lanske sezone. Napadalno genialnost Luke Dončića in tudi Kyrieja Irvinga so obdali s pravo kakovostjo,” je v pogovoru za Sportklub dejal Grant Afseth, ki že drugo poletje zapored spremlja slovenskega zvezdnika tudi na delu v reprezentanci.
Optimizem daje velik potencial mladega centra
Znova se je s hitrimi potezami izkazal Nico Harrison, ki je v dveh letih, odkar je na položaju športnega direktorja zamenjal Donnieja Nelsona, pokazal, da ima nos za dobre rešitve. Lep primer je Derrick Jones, ki se je Dallasu priključil lani na enoletni pogodbi. Letos je bila ena od prioritet kluba, da z njim podpiše novo in daljše sodelovanje, a je Jones izbral Los Angeles Clippers, Harrison pa je imel že nekaj ur po odprtju tržnice pripravljeno novo rešitev in triletno pogodbo ponudil Marshallu, prav tako solidnemu obrambnemu košarkarju in še boljšemu strelci z razdalje.
Dallasu je prav tako manjkal dodaten ostrostrelec, ki bi bil predvsem bolj konstanten, in ujel Thompsona, ki velja za enega najboljših strelcev v zgodovini košarke ter je velika nadgradnja Hardawayja. Medtem ko je Grimes menjava za Greena. Ti trije novinci predstavljajo precejšnjo okrepitev meta za tri točke. Ena od slabosti iz minule sezone je torej odpravljena.
“Ne smemo pozabiti tudi potenciala, ki ga predstavlja Dereck Lively,” nas je opomnil sogovornik. “On je nekdo, ki se zelo hitro uči. Kot novinec je v vsakem dvoboju našel nekaj, kar ga je naredilo boljšega. Predvsem v končnici. Po prvi sezoni ima priložnost, da se spočije in v prihodnje z Luko še naprej gradi kemijo,” je dodal Afseth, medtem ko je pred dnevi iz Dallasa že prišel namig, da bo letos Lively prevzel mesto v začetni peterki. Ne pozabimo, da zelo gara tudi na metu za tri, v končnici pa je že zadel svojo prvo trojko v karieri. Zagotovo ne zadnjo.
Ena od zgodb zadnjih mesecev je tudi Irving, ki je v Dallasu končno našel svoj mir in postal eden ključih članov moštva, ki bo v novi sezoni sodilo med favorite za naslov. Afseth pravi, da je v Dallasu našel svoj dom.
“Mislim, da je imel v Brooklynu nekaj velikih izzivov. Precej je bilo vse skupaj povezano tudi s pandemijo. Težko je biti povsem poenoten z nekom, ki ima tako močna prepričanja. Zato je prihajalo do trenj. Nato niti ni smel biti z ekipo, razen na gostujočih tekmah, kar je bila res nerodna situacija. V Dallasu je lahko povsem osredotočen na košarko. Ob parketu nima omejitev in težav. V klubu so se res oprli na njegove vodstvene lastnosti. Je nekdo, po katerem se mladi igralci zelo zgledujejo, on pa je sprejel vlogo mentorja.”
Mavsi imajo v kadru prostora še za enega košarkarja, iščejo pa predvsem dodatnega branilca, ki bi ponudil dodatno globino za Dončićem, Irvingom in Exumom. Zaradi finančnih omejitev bo najverjetneje šlo za minimalno pogodbo.
So mediji v ZDA zasovražili Dončića?
Znova bo gonilna sila Dallasa seveda Luka, ki je čez lužo postal superzvezda in je kot takešn tudi pod precej večjim drobnogledom s strani medijev. V zadnjem obdobju se je sicer ustvaril občutek, da mu novinarji niso več tako naklonjeni, kot so mu bili v prvih nekaj sezonah. Znova se potrjuje pravilo, da več, kot imaš podpornikov, več je tudi nasprotnikov.
“Nacionalni mediji pretiravajo v debatiranju o posameznih igralcih. Ko igraš proti Bostonu in izgubiš dve tekmi, se najbolje prodaja negativizem. Najboljši igralec ekipe, ki izgublja, to je seveda Dončić, je torej še na večjem udaru. Jaz se raje osredotočam na podrobnosti vsake tekme, ne toliko na te puhlice. Pogosto zato igralci, ki izgubljajo, prejmejo skoraj nepošteno veliko kritik. Novinarji se osredotočijo na vroče zgodbe in ne toliko na detajle,” meni Afseth.
Medtem ko za vrsto medijev pokriva Dallas Mavericks, je že drugo poletje zapored tudi ob robu slovenske reprezentance. Seveda zaradi Dončića. Bil je tudi na Okinavi in v Manili med lanskim svetovnim prvenstvom.
“Kar sem z njegove strani videl na lanskem prvenstvu v vlogi kapetana slovenske reprezentance, je prenesel tudi v novo sezono z Dallasom. V zadnjem obdobju je bil dober vodja za obe ekipi,” je glede Slovenca še dodal ameriški kolega, ki je te dni v Pireju in bo zvečer navzoč tudi spopadu Slovenije in Grčije, oziroma Luke in Giannisa Antetokounmpa.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!