Švedska drama ob Dončićevi simultanki in Dragićevem slovesu

Košarka 3. Jul 202218:58 > 21:45 0 komentarjev

Slovenski košarkarji so po veličastni zmagi nad Hrvaško v šestem krogu kvalifikacij za SP 2023 postregli z bledo predstavo na Švedskem in kot izraziti favoriti šele po pravi drami prišli do dragocenega para točk (84:81). S kar 31 točkami (10 skokov, 6 asistenc) je bil prvi strelec Slovenije znova Luka Dončić. Pomemben delež pa je v svoji bržčas zadnji tekmi za reprezentanco prispeval tudi Goran Dragić.

Všečnih in tudi pričakovanih besed po spektakularni tekmi s Hrvaško, ko so govorili o podobni odločnosti, osredotočenosti, obrambnem garaštvu in izkoreninjanju podcenjevanja, slovenski košarkarji niso vzeli povsem zares. V večjem delu gostovanja v Stockholmu je bila ekipna igra le bleda senca ljubljanske simfonije. Slovenija ni razvila razpoznavne igre. Izjemnosti Luke Dončića, kakovostnemu prispevku in mirni roki Gorana Dragića, ki naj bi bil tokrat zadnjič v reprezentančnem dresu (med tekmo je postal tudi najboljši strelec izbrane vrste vseh časov), in tudi delnem nasmehu sreče se gre zahvaliti, da je zasedba Aleksandra Sekulića ohranila celo kožo in vknjižila dragocen par točk. V slogu rekla: dobre ekipe zmagujejo tudi s slabšimi predstavami.

Vrhunci tekme med Slovenijo in Švedsko

Ko sta sicer Luka Dončić in Goran Dragić v prvih dveh napadih tekme zadela za tri točke, se je zdelo, da bo Slovenija znova hitro uveljavila premoč in razvila želeni igralski ritem. Na polovici prve četrtine je bil pri rezultatu 15:5 ta vtis še močnejši. A za razliko od četrtkove tekme proti Hrvaški, ko so izbranci selektorja Sekulića dolgo držali prepotrebno osredotočenost, so se v Stockholmu po učinkovitem začetku začele nizati napake. V obeh segmentih.

V napadu ni bilo pravega pretoka žoge in značilne slovenske hitrosti, tako da je večji del bremena padel na Dončića (18 točk v prvem polčasu), na drugi strani igrišča pa so Švedi pogosto brez naprezanja, že z dvema podajama, prihajali do zglednih položajev za lahke zaključke. V 17. minuti je Melwin Panztar ukradel žogo v obrambi in s polaganjem Švedsko prvič na tekmi popeljal v vodstvo (30:29). Izkazala sta se tudi Ludvig Hakanson in Simon Birgander, predvsem pa so bili Švedi močnejši v raketi, obenem pa so spretno preprečevali hitre slovenske prehode v napadalno polovico. Z nevtraliziranim ritmom so tudi na osrednji odmor odšli z izenačenim rezultatom (41:41).

Tudi v tretji četrtini so gostitelji favoriziranim prvakom povzročali hude preglavice. Slovenski voz je ob še naprej preveč mehki in premalo fleksibilni obrambi vlekel predvsem Luka Dončić. Ta je postregel s pravo simultanko. Nekaj energije je na soigralce prenesel šele na prelomu v zadnjo četrtino. Po trojki Gregorja Glasa je tako Slovenija kmalu po začetku zadnjega dela tekme vodila z oprijemljivih 73:61. A namesto da bi z agresivno obrambo začela zapirati tekmo, je sledil švedski niz 10:0. Slabe tri minute pred koncem so domači košarkarji celo povedli (77:75). Najprej je s trojko odgovoril Zoran Dragić, njegovo delo je nadaljeval brat Goran. Kapetan je bil na koncu ob taktični osebni napaki natančen tudi pri prostih metih. A v drami, ko je imela Švedska kar dva napada za zadnje vodstvo, bi se lahko kakšna žoga odbila tudi drugače …

Reprezentančno dogajanje bo po dveh zmagah zdaj zamrlo za dobre tri tedne. Predvidoma 25. 7. bo namreč selektor zbral kandidate za nastop na septembrskem EuroBasketu (1. – 18. 9.). Del priprav bodo tudi pripravljalne tekme (načrt bodo v vodstvu reprezentance uradno naznanili v ponedeljek), tik pred odhodom v Nemčijo pa čakata slovensko izbrano vrsto novi kvalifikacijski tekmi za nastop na SP 2023.

Švedska – Slovenija 81:84 (17:22, 24:19, 20:29, 20:14)

* Dvorana Hovet, gledalcev 8100, sodniki: Lucis (Latvija), Marques (Portugalska), Jacobs (Belgija).
* Švedska: Andersson 9, Rush 3, Borg 7, Larsson 7 (0:2), Hakanson 24 (7:7), Markusson 2, Gaddefors 5 (1:2), Pantzar 9 (5:6), Birgander 15 (3:4).
* Slovenija: G. Dragić 20 (5:6), Nikolić 7 (2:3), Murić 7 (2:2), Tobey 8, Z. Dragić 8, Glas 3, Dončić 31 (7:9).
* Prosti meti: Švedska 16:21, Slovenija 16:20.
* Met za dve točki: Švedska 19:33, Slovenija 16:28.
* Met za tri točke: Švedska 9:32 (Hakanson 3, Andersson 3, Larsson, Rush, Borg), Slovenija 12:35 (Dončić 4, G. Dragić 3, Z. Dragić 2, Glas, Murić, Nikolić).
* Skoki: Švedska 38 (32 + 6), Slovenija 35 (31 + 4).
* Osebne napake: Švedska 25, Slovenija 21.