Dramatična košarkarska pravljica v Stožicah: Slovenci za zlato!

Košarka 18. Jul 202620:42 2 komentarja
Foto: Aleš Fevžer

Slovenska reprezentanca je na domačem evropskem prvenstvu do 20 let vknjižila še šesto zaporedno zmago. V polfinalu je bila na krilih izjemnega Marka Padjena (25 točk) boljša od Francije (91:89). V nedeljo za zlato z boljšim iz para Srbija-Španija.

Nemočno in vidno razočarano je Urban Kroflič postopal povsem na koncu slovenske klopi. Kapetan reprezentance, eden najbolj srčnih košarkarjev generacije in tudi eden najboljših posameznikov tega prvenstva ja namreč po odličnem začetku že v prvi četrtini začutil bolečino v zadnji stegenski mišici. Z njim se je dolgo ukvarjala zdravniška služba, a poti vrnitve na parket ni bilo. Zato je lahko le z roba spodbujal soigralce. Na koncu se je lahko veselil veličastne zmage. Slovenija bo igrala v finalu.

“Nora tekma, nora zmaga. Čestitke fantom in štabu ter KZS za zaupanje in dobre pogoje. Slovenija je v finalu. Kljub vsem težavam. Poškodbe, težave z osebnimi napakami … A ta ekipa in srce in značaj,” je bil srečen selektor Danijel Radosavljević. Na EP U-18 leta 2024 in SP U-19 leto zatem je moral v polfinalu priznati premoč Nemčiji. Tokrat je z eno najbolj povezanih ekip v zgodovini slovenske košarke na kolena spravil Francijo.

Slovenci navijači so spoznal, da si U-20 reprezentanca zasluži podporo. Foto: Aleš Fevžer

Čeprav je Slovenija v prvi akciji postregla z značilnim udarnim sodelovanjem Marka Padjena in Lovra Faganela, v katerem je prvi žogo visoko podal, drugi pa jo je atraktivno spravil skozi obroč, pa so dali Francozi nemudoma vedeti, da bo tekma drugačna kot predhodnih pet. Vsiljevali so svoj hiter ritem, skušali izkoriščati fizično moč in z napadalnimi skoki prihajali do drugih priložnosti. Vseeno se je Radosavljevićeva četa spretno prilagajala in vodila večji del prvega polčasa.

Najprej je pobudo prevzel Urban Kroflič, ki je v sedmih minutah dosegel osem točk, nato pa staknil omenjeno poškodbo. Za nameček je Padjen po devetih točkah hitro prejel tretjo osebno napako. Po manjši krizi, v kateri se je po treh trojkah Oscarja Wenbanyame tehtnica na kratko nagnila na francosko stran, pa je do izraza prišla ekipna narava slovenske vrste. Svoj prispevek so v točkovno malho dodali tudi Leon Zdravković, Samed Grošić, Lovro Bolhar in Filip Petkovski. Slovenci so se tako pred odmorom odlepili na +8 (52:44).

Foto: Aleš Fevžer

A borbenost in navdih vseh pomanjkljivosti vendarle nista mogla prekrivati v nedogled. Do polovice tretje četrtine so Francozi stopili slovensko prednost in prevzeli vodstvo (61:60). Odgovornost je nato v svoje roke kot pravi vodja prevzel Padjen. Sledil mu je Vit Hrabar, ki je sicer zadel prvo trojko na tem prvenstvu (v 22. poskusu!), a je tokrat stavil predvsem na odlične prodore. V 29. minuti je Slovenija po prostem metu Aljaža Menića znova vodila (70:69).

Padjen je že kmalu po začetku zadnje četrtine prejel še četrto osebno napako. Mladi “glaski petelini” so si priigrali osem točk prednosti. Na drugi strani je skušal odgovarjati borbeni Grošić. Nato je na sceno znova stopil izjemni Padjen. Po njegovih osmih zaporednih točkah in trojki Petkovskega je Slovenija vsega minuto in pol pred koncem povedla z rezultatom 88:82. Padjen je nato v dramatični končnici zadel pomemben prosti met, 34 sekund pred koncem pa prejel peto osebno napako.

Sledila je prava drama. Filip Petkovski je manj kot sekundo pred koncem po skoku v obrambi izsilil prosta meta. Zadel je oba. Za finale. In veselje dobrih 4.000 navijačev, ki so pripoznali pozitivno zgodbo te generacije. “Bil se sproščen. Če bi zgrešil, mi ne bi nihče zameril. A to je zmaga ekipe in naše kemije,” je dejal nenadejani strelec zadnjih točk.

Mark Padjen. Foto: Aleš Fevžer

“Petkovskega dobro poznam ga. Ko se je postavil na črto za prosta meta, sem se obrnil proti fantom in dejal, da gremo v finale,” je pozneje pojasnil selektor, ki ne ve, na koga vse bo lahko računal v finalu. Krofliča čaka pregled z magnetno resonanco, Grošića terapije po zvinu gležnja. Ve pa, na kaj bo lahko stavil. “To so odlični fantje z vrhunsko kemijo. Spoštljivi so do vsakega, učljivi in zelo zagnani,” je pojasnil in dodal: “Prvič igramo za zato. In to pred to izjemno publiko.”

Pomenljive so bile tudi besede Marka Padjena. “Nočen se izpostavljati. Nobenega. Morda le Filipa, ki je zadel prosta meta. Ta zmaga je za navijače in za vse nas. Tudi za kapetana, ki se je poškodoval. Poglejte, ta ekipa je skupaj pet let. To je naše prvenstvo. Finalna tekma se nam je dvakrat izmuznila. Zdaj jo imamo. Gremo po zlato!”

Prvi strelec tekme je bil sicer Maidy Douglas, ki je dosegel 32 točk, pri Slovencih pa so točkovno izstopali Padjen (24), nato pa Petkovski (14), Grošić (11) in Hrabar (10).

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje