Evforija se stopnjuje: zmaji za četrtfinale uničili Turke

Eurocup 19. Apr 202220:52 > 22:42
KK Cedevita Olimpija melje naprej

Košarkarji Cedevite Olimpije so četrtfinalisti evropskega pokala! V fantastični predstavi v lepo zapolnjenih Stožicah so povsem nadigrali turško Ankaro, že do polčasa ušli za 22 točk in tekmo le še mirno pripeljali do konca (93:80). Prvi strelec je bil z 20 točkami kapetan Jaka Blažič. Zmaji tako že čakajo na tekmeca v naslednji fazi tekmovanja, ki ga bo določil sredin obračun med Partizanom in Bursasporjem. "Ne zadovoljujemo se s tem, gremo naprej," po veliki zmagi pravi strateg slovenskih prvakov Jurica Golemac.

Razprodan Tivoli, 28. februar 2001, Union Olimpija z Jurico Golemcem še v igralski vlogi v četrtfinalu Evrolige proti kasnejšemu prvaku Kinder Bologni. Dan, ko so Ljubljančani nazadnje zaigrali v izločilnih bojih evropskega tekmovanja. Po 7720 dneh lahko v zgodovino zapišemo še današnji datum, ko je Cedevita Olimpija končala predolgo sušo in znova poskrbela za košarkarsko evforijo v slovenski prestolnici.

Z novo izjemno predstavo, kakršnih smo v zadnjih treh mesecih že (raz)vajeni, so 17-kratni slovenski prvaki pokončali se Türk Telekom Ankaro, vpisali deveto zaporedno zmago v evropskem pokalu in se uvrstili med osem najboljših. Cilj zastavljen pred sezono je izpolnjen, a zakaj ne bi verjeli v nadaljevanje pravljice, ki bi se z dvema dodatnima zmagama in uvrstitvijo v finale lahko končala sanjsko – z vrnitvijo v Evroligo, kjer so zmaji nazadnje igrali leta 2013.

Spodnji ring je bil razprodan, po dolgem času smo številne gledalce videli tudi v zgornjem delu dvorane Stožice.

Šov od začetka do konca

V dvorani Stožice je približno osem tisoč navijačev od prve do zadnje minute spremljalo dominacijo svojih ljubljencev. Na uvodu so se v zaporedju med strelce vpisali vsi iz zdaj že klasične začetne peterke, ki zadnje tri mesece melje nasprotnike. V tem delu je bil izjemen predvsem kapetan Jaka Blažič. V nadaljevanju so svoje prispevali tudi vsi, ki so v igro vstopili s klopi. Že do polčasa so Ljubljančani vodili za 22 točk.

V drugem polčasu so le še nadaljevali delo in že zgodaj dokončno odločili zmagovalca. Ko je Blažič zadel svojo drugo trojko za 16 točko, se je na semaforju še pred koncem tretje četrtine izpisalo 80:50. Potnik v četrtfinale je bil znan, čeprav so gostje v zadnji četrtini vendarle nekoliko znižali, a nikoli prav zares ogrozili zmage Ljubljančanov.

Prvi strelec je bil z 20 točkami Blažič. Alen Omić je dodal 15 točk in pobral kar 16 odbitih žog ter dobil ključen dvoboj pod obročem proti najboljšemu posamezniku turškega moštva JaJuanu Johnsonu. Dvoštevilčni so bili s 14 še Zoran Dragić, in Jacob Pullen ter z 11 Yogi Ferrell.

Jaka Blažič je odigral kapetansko.

Izjave po tekmi:

Jurica Golemac: “Čestitke igralcem in navijačem. Izjemna osredotočenost, vseh 40 minut smo nadzirali tekmo. Ne zadovoljujemo se s tem, gremo naprej.”

Alen Omić (15 točk in 15 skokov): “Čestitke mojim soigralcem in osebju. Velika zmaga. Vemo, kaj nas čaka čez nekaj dni. Tako moramo nadaljevati, ostati skupaj in bodo še naprej sledili tudi rezultati. Ne smemo lebdeti, moramo ostati trdno na tleh, ker nam to pomaga, da ostanemo dobra ekipa, ki lahko v tej sezoni doseže veliko.

Henrik Rödl, trener Ankare: “Česttke Golemcu in njegovim igralcem. Tri četrtine jim nismo parirali. Zaslužena zmaga Cedevite Olimpije, ki se je uvrstila korak naprej. Svojim fantom pa bi se zahvalil, da so v zadnji četrtini vsaj poskrbeli za spoštljiv izid.

Alen Omić je bil s 16 skoki kralj odbitih žog. Osem jih je pobral v napadu.

Vroč začetek zmajev

Zmaji so tekmo začeli s peterko, ki je zadnje mesece nezamenljiva: Ferrell, Dragić, Blažič, Murić, Omić. Usoda je želela, da se vseh pet v uvodnih petih minutah vpiše med strelce za zgodnje vodstvo Cedevite Olimpije, ki jo že ves čas trajanja zmagovitega niza krasi strelska učinkovitost in predvsem raznovrstnost.

Prvo vodstvo z dvomestnim številom točk (21:11) je prišlo že 3:32 pred koncem prvega dela, ko je ob osebni napaki zadel izjemno motivirani Blažič. Kapetan zmajev je v prvi četrtini, ki so jo dobili z 29:16, dosegel osem točk.

V drugi četrtini se je, kot je že tradicija z zadnjih tekem, razigral Pullen. Ko je zadel svojo drugo trojko na tekmi je povišal na 37:18. Zmaji so leteli po parketu glasne dvorane Stožice. Tri minute in pol pred polčasom je po podaji Ferrella trojko zadel še Murić, zmaji so prišli že do številke 50! Po drugem “and-1” Blažiča pa se je prvič na semaforju izpisalo +20. Polčas se je končal s 60:38, Turki so bili že skoraj pokončani.

Jurica Golemac je lahko izjemno zadovoljen z igro svojih varovancev.

Odgovorili na grožnje Turkov

V tretjem delu se je nadaljevala premoč domačih. Z zabijanjem je za eksplozijo dvorane poskrbel Murić, nato s košem pod osebno napako še Omić, ki je povišal že na 73:46. Z 12 točkami in 10 skoki je imel že v tem delu igre dvojnega dvojčka, sledili so vzkliki “MVP, MVP!” Pred koncem tretje četrtine je silovito žogo skozi obroč pospravil še Auguste. Ljubljančani so se poigravali s turškim tekmecem. Po novi trojki Blažiča je bilo 80:50, tekma je bila odločena že pred zadnjo četrtino!

V zadnjem delu so se Turki nekoliko približali in tako poskrbeli, da zaključek vendarle ni minil povsem brez tekmovalnega naboja. Domači so po nekaj kriznih minutah le strnili vrste in ob skandiranju “Olimpija, Olimpija,” našli odgovor na parketu. Na +20 je vrnil Pullen, a gostje niso odnehali in zmanjšali vse na 13 točk. Dokončno je tekmo prelomil kapetan, ki je bil tudi prvo ime tekme, potem ko je iz protinapada zaključil z zabijanjem za 89:73.