Evropska elita s precej močnejšim slovenskim pridihom

Evroliga 6. Okt 20228:15 0 komentarjev
Gregor Glas, foto: Euroleague Basketball

Pred vrati je nova sezona Evrolige. Na zadovoljstvo slovenskih ljubiteljev košarke se je število igralcev s sončne strani Alp kar početverilo. Žanu Marku Šišku so se med elito pridružili Klemen Prepelič, Mike Tobey in Gregor Glas. Naslov brani Anadolu Efes, poglejmo, kako so kadrovali prvaki, njihovi največji izzivalci in v kakšnih položajih so se znašli štirje slovenski košarkarji. Tudi letos si boste lahko tekme ekskluzivno pogledali na Sportklubu.

Če je bilo pred leti številčno zastopstvo slovenske košarke na največjem evropskem košarkarskem odru nekaj povsem običajnega, je bila v zadnjih letih podoba bolj klavrna. V sezoni 2021/22 je v Evroligi nastopal zgolj Žan Mark Šiško, ki še naprej ostaja član Bayerna, kjer je sklenil tudi novo dolgoročno pogodbo. Z vrnitvijo Valencie in Partizana ter selitvijo Mika Tobeyja k Barceloni pa se je število Slovencev v najmočnejšem klubskem tekmovanju stare celine močno popravilo.

V ligi je prišlo do nekaj večjih sprememb. Zaradi vojne v Ukrajini so bili iz tekmovanja izločeni trije ruski klubi – CSKA Moskva, UNICS Kazan in Zenit Sankt Peterburg. Novinci so Virtus Bologna, ki si je vstopnico zagotovila z zmago v EuroCupu, ter Valencia in Partizan, ki sta si enoletno licenco izpogajala po sezoni.

Evroliga, sezona 2022/23:

Kdo brani naslov? Anadolu Efes.
Kdo je favorit? Anadolu Efes, Barcelona, Real Madrid.
Kdo ime največ naslovov? Real Madrid (10).
Kako dolgo traja redni del sezone? Od 6. oktobra 2022 do 14. aprila 2023.
Koliko klubov se uvrsti v končnico? Osem.
Kako poteka končnica? Četrtfinale v seriji na tri zmage, nato zaključni turnir četverice na eno zmago.

Prestižna lovorika za naslov v Evroligi. Foto: Euroleague Basketball via Getty Images

Krog favoritov je podoben lanski izvedbi Evrolige. V najožji del sodijo branilci naslova Anadolu Efes in oba španska velikana Real Madrid in Barcelona. Sodeč po stavnicah naj bi v boju za najvišja mesta resneje konkurirali še Armani Milano, Fenerbahče in Olympiacos. V lovu na končnico so visoko cenjeni tudi Monaco, Maccabi in Virtus Bologna.

Turki lovijo že svoj tretji zaporedni naslov. V vsej zgodovini sta trikrat zapored slavili le dve moštvi. V uvodnih treh sezonah, od leta 1958 do 1960, je to uspelo takratnemu sovjetskemu klubu iz Latvije Rigas ASK. Nato si je od leta 1989 do 1991 Evropo trikrat zapored pokorila še legendarna splitska Jugoplastika, ki se je sicer ob tretjem naslovu imenovala POP 84.

Anadolu Efes

Verjetna začetna peterka: Rodrigue Beaubois (Shane Larkin je poškodovan), Vasilije Micić, Will Clyburn, Amath M’Baye, Ante Žižić.

Trener: Ergin Ataman

Brez dvoma najboljša ekipa Evrolige zadnje štiri sezone. Podprvaki v sezoni 2018/19. Vodilni v rednem delu sezone 2019/20, ki jo je naposled odnesel covid-19. Ter nato še dvakratni zaporedni prvaki v sezonah 2020/21 in 2021/22. Pričakovanja za ekipo trenerja Ergina Atamana ostajajo zelo visoka.

Ne le, da so uspeli zadržati svoj zvezdniški branilski dvojec Shane Larkin-Vasilije Micić, ekipa je še močnejša od lanske in je poleg Achilleja Polonare in Anteja Žižića dodala še MVP-ja finala zaključnega turnirja 2019 Willa Clyburna. Vse kaj drugega kot tretji zaporedni naslov bo neuspeh.

Vasilije Micić. Foto: Euroleague Basketball

Real Madrid

Verjetna začetna peterka: Sergio Rodriguez, Džanan Musa, Gabriel Deck, Guerschon Yabusele, Edy Tavares.

Trener: Jesus Mateo

Odhod glavnega trenerja Pabla Lasa, ki je bil na klopi galaktikov kar 11 let in dvakrat dvignil tudi lovoriko v Evroligi, je šokiral košarkarski svet. Nasledil ga je pomočnik Chus Mateo, zato je vsaj s tega vidika Real Madrid manjša uganka. Z Lasom je klub zagotovo izgubil velikega stratega, ki je moštvu dajal svobodo in hkrati s prilagoditvami ob živce spramljal nasprotne trenerje.

Madridčani so bili poleti precej aktivni. Okrepili so se s Sergiom Rodriguezom, Mariom Hezonjo, Džananom Muso in Petrom Cornelijem. Pod obročem ostajata oba centra Edy Tavares in Vincent Poirier. Tudi vsestranski Guerschon Yabusele in na zunanjih položajih izkušeni Sergio Llull, Fabien Causeur in Rudy Fernandez. Veliko bo odvisno od Američana Gabriela Decka. Od vidnejših članov so ekipo zapustili Thomas Huertel, Trey Thompkins in Jeffrey Taylor, a vsaj slednja dva sta v zadnjem obdobju izgubljala vlogo. Odšel je tudi Urban Klavžar, ki je sicer debitiral v članski ekipi, a si v njej ni uspel izboriti mesta. Nadaljeval bo v Murcii.

Jesus Mateo (levo) od učenca Pabla Lasa do glavnega stratega Reala. Foto: Euroleague Basketball

Barcelona

Verjetna začetna peterka: Tomaš Satoransky, Nicolas Laprovittola, Alex Abrines, Jan Vesely, Mike Tobey.

Trener: Šarunas Jasikevičius

Od vseh trenerjev največjih favoritov bo najverjetneje najbolj na udaru Šarunas Jasikevičius, potem ko je v vsaki od zadnjih dveh sezon nastopil na zaključnem turnirju, a obakrat ostal brez naslova. V ekipi ima šest novih obrazov. Največja okrepitev je poletna vrnitev branilca Tomasa Satoranskyja, ki je leta 2016 prav iz Barce odšel v ligo NBA in se vrnil na vrhuncu svoje kariere.

Nikola Mirotić ostaja ključen del ekipe, ob sebi pa ima precej novih pomočnikov. Prišel je nekdanji MVP Evrolige Jan Vesely. Pod obročem je novinec tudi naturalizirani Slovenec Mike Tobey, ki je v zadnjih sezonah blestel v Valencii. Podpisal je tudi lani izvrstni Oscar da Silva, ki je blestel pri Albi Berlin. Omeniti velja tudi vsestranskega Nikolo Kalinića, ki je odšel iz Crvene zvezde.

Okrepitve Barcelone za novo sezono, foto: Euroleague Basketball

Žan Mark Šiško (Bayern)

Nesojeni slovenski reprezentant Žan Mark Šiško ostaja v Bayernu v podobni vlogi kot lani. Tudi letos bo rezervni organizator igre, a ga čaka precejšnja borba za minute, saj ima trener Andrea Trinchieri na voljo zelo širok kader. Pred Šiškom sta v rotaciji treutno tako Cassius Winston in Corey Walden. Lani je v Evroligi v povprečju dosegal 4,4 točke in 4,4 asistence v 20 minutah igre. Bayern se bo znova boril za končnico, kjer je nastopal zadnji dve leti v nizu.

Gregor Glas (Partizan)

Mladi branilec, ki se je lani poleti preselil v Partizan, bo najverjetneje od štirih Slovencev prejemal najmanjšo minutažo. Partizan se je poleti močno okrepil in bo iskal priložnost tudi v Evroligi, kjer cilja na končnico. Vsaj od začetka sezone nekaj več minut odpira poškodba Alekse Avramovića. Glas bo moral biti potrpežljiv in zagrabiti priložnost, ko se mu ponudi. Lani je v EuroCupu zaigral na 12 tekmah, v 12 minutah igre je povprečno prispeval 5,6 točke in po 1,7 skoka ter asistence.

Klemen Prepelič (Valencia)

Največjo vlogo od štirih Slovencev bo najverjetneje imel Klemen Prepelič, ki ga pogodba s katalonskim klubom veže še za letošnjo sezono. Če tekem ne bo začenjal v prvi peterki, bo zagotovo kljub temu beležil lepo minutažo s klopi. Manjša neznanka je le novi strateg Alex Mumbru, medtem ko je kader ostal podoben lanskemu. Prepelič je lani v EuroCupu v povprečju vpisal 14,2 točke in 2,9 asistence.

Klemen Prepelič se z Valencio vrača v Evroligo, foto: Euroleague Basketball

Mike Tobey (Barcelona)

Naturalizirani ameriški član slovenske reprezentance je po več letih zapustil Valencio a ostal v Kataloniji. Podobna vloga, kot jo je imel v prejšnjem klubu, ga čaka zdaj v Barceloni, kjer odkrito merijo na naslov. Za minute na obeh visokih položajih se bo boril s trojico Jan Vesely, Sertac Sanli in Oscar da Silva. Lani je v EuroCupu vpisal 6,6 točke in 4 skoke na tekmo v 16 minutah igre.

Evroliga, 1. krog sezone 2022/23:

Četrtek:
20.00 Asvel – Olimpia Milano
20.00 Panathinaikos – Real Madrid (SK 3)
20.05 Maccabi – Žalgiris (SK 6)
20.30 Valencia – Baskonia (SK HD)
20.30 Bayern – Fenerbahče (SK 4)

Petek:
19.30 Anadolu Efes – Crvena Zvezda (SK 2)
20.00 Alba Berlin – Partizan (SK 1)
20.30 Virtus Bologna – Monaco (SK HD)
20.30 Barcelona – Olympiacos

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!